تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
آسیا, هند

معبد نیلوفر آبی هندوستان | Lotus Temple 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

معبد نیلوفر آبی هندوستان

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی آسیا ، یکی از جاذبه های بسیار زیبای کشور هندوستان یعنی معبد نیلوفر آبی را به شما معرفی خواهیم کرد که یکی از معبد های بسیار زیبا، دیدنی و محبوب میان گردشگران است. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید.

معبد نیلوفر آبی یا لوتوس تمپل یکی از هشت معبد (مشرق الاذکار) قاره ای در آیین بهائی می باشد که در شهر دهلی نو پایتخت هندوستان قرار گرفته است. این معبد به عنوان مادر تمام معبدهای شبه قاره هند شناخته می شود.

معمار این معبد نیلوفر آبی در هند ،یک ایرانی بهائی به نام فریبرز صهبا است که در طرح معماری این بنا از گل نیلوفر آبی الهام گرفته است. این گل در هندوستان با عبادت و دیانت پیوند دارد. این معبد جوایز متعددی در زمینه معماری برده است.

معبد نیلوفر آبی هندوستان
معبد نیلوفر آبی هندوستان

ساختمان معبد لوتوس از بتن سفید ساخته شده و با سنگ مرمر سفید پوشیده شده، این سنگ ها از یونان خریداری و در ایتالیا برش داده شده اند. هر یک از ۹  طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و ۹ درب بزرگ به تالار مرکزی  باز خواهد شد و نورگیری این بنا که از لابلای گلبرگهای لوتوس انجام می شود و تهویه ی آن که با الهام از بادگیرهای ایرانی و به کمک ۹ استخر آب در اطراف بنا انجام می شود از دیگر موارد بسیار جالب آن است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

ارتفاع این بنا از کف تا بالای ساختمان ۲۷/۳۴ متر و قطر ساختمان ۷۰ متر است و در زمینی به مساحت ۶۴/۱۰ هکتار در نزدیکی کاخ ریاست جمهوری هندوستان نشسته است. هر یک از نه طرف ساختمان سه گلبرگ دارد و نه در بزرگ به تالار مرکزی به ظرفیّت ۱۳۰۰ نفر باز خواهد شد.

درون معبد نیلوفر آبی دهلی شهر دهلی کشور هندوستان هیچ تزئینی که یادآور دین خاصی باشد وجود ندارد و در نهایت سادگی است. مسافران تور هند می توانند به آن وارد شوند و به آرامی، بدون هیچ سروصدا و مراسمی، هر دعایی که می خواهند برای خود بخوانند.

معبد نیلوفر آبی هندوستان
معبد نیلوفر آبی هندوستان

این ساختمان که یکی از پربازدیدکننده ترین ساختمان جهان است، از دو جنبه اهمیت جهانی دارد :

یک جنبهء اهمیت آن از نظر هنر معماری است. معماری آن جوایز بین المللی فراوانی برده است، از جمله جایزهء معماری مهندسی ساختمان و مهندسی طراحی نور و جایزهء انجمن ساختمانهای بتونی آمریکا در سال ۱۹۹۰ به عنوان ظریفترین ساختمان بتونی جهان.

این معبد را سمبل معماری هند پس از استقلال این کشور می دانند و روزنامهء تایمز آن را «تاج محل قرن بیستم» نامیده است و دولت هند عکس آن را بر روی یک تمبر یادگاری در کنار سه بنای مهم دیگر هندوستان نقش کرده است.

امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *