تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, گیلان

منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران به معرفی منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان خواهیم پرداخت که در میان علاقمندان به مسافرت و گردش محبوبیت و اعتباری خاصی را داراست. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

سیاهکل از توابع استان گیلان است. اسم این شهر در زبان محلی سی کل به معنای آبادی کنار کوه با شیب تند است. این شهر از گذشته های دور قشلاق دیلمان محسوب ممی شده است که در فصل سرما به این منطقه کوچ می کردند. البته سکونت دائمی نیز در این شهر وجود دارد که قدمت آن به 150 سال پیش باز می گردد. این شهرستان از شمال به شهرستان های لاهیجان و آستانه اشرفیه و از شرق به شهرستان های لنگرود و رودسر و املش و از جنوب به شهرستان رودبار و منطقه الموت و از غرب به شهرستان رشت محدود شده است.

منطقه شکار ممنوع دیلمان

منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان
منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان

منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک در ‌١٠ کیلومتری جنوب شهرستان سیاهکل قرار گرفته است و از سال ‌١٣٧۴ به صورت شکار ممنوع مدیریت شده است و پس از آن دو بار نیز تاکنون ممنوعیت شکار در آن تمدید شده است. وسعت منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک ‌۴۴٨٨۵/٩٩ هکتار بوده و وضعیت توپوگرافی منطقه جنگلی، مرتعی و کوهستانی است. درفک نام قله‌ای در استان گیلان و در رشته‌کوه البرز است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

گونه‌های گیاهی مهم منطقه شکار ممنوع دیلمان و درفک شامل افرا، ممرز، پلت، شیردار، راش، توسکا، لیلکی، صنوبر، انار، تمشک، شب خسب، ون، شمشاد، گردو و ملج است و در مواردی مورد توجه مراکز دانشگاهی برای تفرج قرار گرفته است

گونه‌های مهم جانوری شامل مرال، شوکا، پلنگ، خرس قهوه ای، شغال، گراز، گربه جنگلی، سمور و رودک می باشد. گفتنی است مرال از خانواده گوزنها (Cervidae) می باشد که در بین گوزنهای کشور بزرگترین جثه را دارد.

کوه درفک

منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان
منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان

موقعیت جغرافیایی : قله در رشته کوه های البرز غربی در شمال شرقی شهرستان رودبار و در منطقه جنگلی سیاهکل قرار دارد. بررسی توپوگرافی قله: آتشفشان خاموش دُرفک در منتهی الیه خط الرأس غربی البرز واقع است که از شرق توسط گردنه دیلمان به قله کم ارتفاع 2200 متری ناتیش کوه و سپس ارتفاعات اشکورات و در نهایت به قله خشچال بزرگ متصل می گردد. ویژگی خاص: در ضلع شمالی قله دیواره 500 متری آهکی بلندی قرار دارد و از جمله سایر دیدنی های آن باید از غار یخ برفراز کاسه درفک نام برد.

قلعه گرماور

منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان
منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان

در نزدیکی روستای گرمابر شما می توانید قله و برجی ببینید که قدمت آن به دوران قبل از اسلام برمی گردد، که بخش پایینی آن با سنگ های صیقل داده شده و بخش های بالای نیز با خشت خام درست شده است. البته در حال حاضر چیزی جز برج دیدبانی این قله وجود ندارد.

آبشار لونک

منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان
منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان

این آبشار در مسیر لاهیجان به دیلمان و پس از شهر سیاهکل قرار دارد. آبشار بسیار زیبایى در منطقه جنگلى است که در کنار جاده کوهستانى لاهیجان به دیلمان قرار دارد. آبشار لونک ، این آبشار در منطقه جنگلی کنار جاده کوهستانی سیاهکل به دیلمان پس از شهر سیاهکل قرار دارد و فاصله آن تا شهر سیاهکل حدود ۲۵ کیلومتر است . این آبشار دوقولو می ‌باشد . این تنها یکی از آبشارهای کوچک و بزرگ این منطقه می ‌باشد.

چندین چشمه آب طبیعی در منطقه کوهستانی غازی گوابر و خورتاب وجود دارد که به عنوان یکی از جاذبه های طبیعی این منطقه به حساب می آید.

چشمه آب معدنی سیرگیلی

منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان
منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان

در دامنه های کوهپایه ای و کوهستانی منطقه بورپشته سر چوشل چشمه سارهای زلال و پرآب فراوانند. چشمه سیرگیلی در نقطه میانی نرسیده به جنگل کاهکوه ( 2کیلومتری) قراردارد و آب آن بسیار سرد و گواراست.

چشمه گرماخانی

در جوار آرامگاه امامزاده سید نجف الدین (ع) در منطقه میان محله روستای چوشل که به امامزاده گرماخانی معروف است چشمه ای جوشان وجود دارد که آب گوارائی دارد. این چشمه در ضلع شرقی امامزاده وجود داشته و اطراف آن نیز پوشیده از درختان شمشاد و جنگلی است . مردم چوشل این چشمه را مقدس و آب آن را شفابخش می دانند و به همین دلیل از آب آن بعنوان تبرک برای درمان بیماریها استفاده می کنند.

چشمه آب معدنی لاریخانی

منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان
منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان

در دامنه های کوهپایه ای و کوهستانی سیاهکل چشمه سارهای زلال و پر آب روانند . به دلیل کوهستانی بودن و پوشش انبوه درختان تنومند ، چشمه های فروان در سیاهکل روانند . چشمه لاریخانی در نقطه پایانی جنگل لاریخانی و در یال کوه منتهی به دیلمان قراردارد .

کاروانسرای تی تی

منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان
منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان

کاروانسرای تی تی خانم در مسیر دیلمان است که این کاروانسرا از سنگ و ساروج درست شده است و گنبد آجری نیز بر روی واقع شده است.در گذشته مجل توقف کاروانیان بوده که در مسیر اصلی لاهیجان به دیلمان بوده اند.

پناهگاه سنگی گیلارکش

منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان
منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان

بنا به گفته ی اهالی محل در این دیواره صخره ای، چندین سوراخ به ابعاد متفاوت وجود داشته که بر اثر زلزله ی سال 69 بیشتر آنها بسته شده است. این پناهگاه رو به سمت شرق و مشرف به رودخونه ی گیلارکش است. آب این پناهگاه، از رودخونه گیلارکش تامین می شده است.

از سیاهکل بعد از طی 37 کیلومتر به روستای گیلارکش میرسید. این منطقه کوهستانی دارای آب و هوای سرد سیری است. پناهگاه سنگی گیلارکش، در شمال روستای گیلارکش واقع شده است که از توابع دهستان پیرکوهِ دیلمانه و در سمت پایین روستا، در ارتفاع 1780 متری، روی دیواره ی صخره ای قرار گرفته است.

آبشار باباولی

منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان
منطقه گردشگری سیاهکل و دیلمان

آبشار بابا ولی در روستای بابا ولی، و در حدود 5 کیلومتری جاده دیلمان به آسیابر، که در ساحل رودخانه پاکرود واقع شده و این آبشار فصلی است که بر اثر آب شدن و ذوب برفهای ارتفاعات اطراف آن به جریان می افتد و تصویری رویایی به همراه صدایی دل انگیز از خود ارائه می دهد. با توجه به اینکه اطراف آبشار جوی آب قرار دارد، می توان در ایام خشک سال بصورت مصنوعی آب را به بالای آن هدایت کرد. ارتفاع آن در حدود 20 متر است و از آبشار لونک با عظمت تر می باشد.


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *