خرید بلیط هواپیما

هلودشت کجاست ؟

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی گیلان به معرفی منطقه ییلاقی هلودشت خواهیم پرداخت . پس اگر قصد سفر به شمال ایران را دارید پیشنهاد میکنیم از این منطقه ییلاقی بازدید نمایید.


  تبلیغات   

          | محل تبلیغ متنی  |


منطقه ییلاقی هلودشت | گیلان

هلودشت (به گیلکی: هليۊدشت يا هلي‌دشت يا هلۊدشت) دهکده‌ای زیبا است که در منتهی‌الیه جنوبی دهستان لات لیل و شهرستان املش واقع می‌باشد. فاصله آن با مرکز شهر املش حدود ۳۰ کیلومتر است. از نظر تقسیمات کشوری در حوزه بخش اتاقور شهرستان لنگرود قرار دارد اما از نظر اداره کل منابع طبیعی این منطقه با نام پارک جنگلی هلودشت در محدوده شهرستان املش معرفی شده است.

با خروج از قسمت جنوب غربی شهر املش و عبور از پل این شهر و طی مسیر از سمت روستای لات لیل و بلوردکان و پیمودن مسافتی کمتر از یک ساعت به سمت بالای کوه به دهکده ییلاقی هلودشت می‌رسید که منطقه‌ای بسیار زیبا و دیدنی می‌باشد. این دهکده زیبا در ابتدای حوزه استحفاظی شهرستان املش و انتهای دهستان لات لیل قرار دارد و به نوعی دروازه ورودی به ییلاقات زیبای املش از سمت جنوب غربی این شهرستان می‌باشد.

هلودشت کجاست ؟
هلودشت کجاست ؟

مناطق جنگلی هلودشت املش از جمله مناطق بکر و زیبای استان گیلان است که چشم هر بیننده‌ای را نوازش می‌دهد. در منطقه بالادست دهکده هلودشت (هالی دشت) و در مسیر منتهی به سه راه شلیشه و هم چنین خصیل دشت با مناظر فوق‌العاده زیبایی روبرو خواهید شد. در وصف زیبایی این مناطق همین بس که در روزهای آفتابی از بلندای این کوه‌ها می‌توان مناطق جلگه‌ای شرق گیلان و دورنمای چند شهراز جمله لنگرود، رودسر، لاهیجان و حتی آستانه اشرفیه را مشاهده کرد! به دوستداران طبیعت در اقصی نقاط کشور پیشنهاد می‌شود که حتماً سری به این مناطق بزنند و لذت ببرند.

مطالب بیشتر بخوانید
خانه تاریخی قدیری رشت
هلودشت کجاست ؟
هلودشت کجاست ؟

 این منطقه به دلیل موقعیت مکانی و طبیعی خاص دارای چشم انداز قابل توجهی می باشد. آب و هوای مطبوع کوهستانی، پوشش جنگلی توام با فضاهای مرتعی(شبه جنگل)وزوایای دید گسترده از ویژگیهای خاص این پارک است.این منطقه در بخشهای جنوبی، غربی و شرقی به ارتفاعات سر به فلک کشیده و جنگلهای سرسبز انبوه و منطق شبه جنگلی و از جهت شمال ازطریق یک رشته جاده ماشین رو به طول۲۴کیلومتر به زون جنگلی وبافت روستایی مناطق آغوزچال-بلوردکان-پلدره و…و سرانجام به املش ختم می شود.

هلودشت کجاست ؟
هلودشت کجاست ؟

جاده کوهی – جنگلی و پرپیچ و خم ولی آسفالته و زیبا است. در ارتفاع ۱۲۰۰ متري از سطح دریا به هلو دشت می رسیم. این مکان از مرکز شهر لنگرود ۴۰ کیلومتر و با بلوردکان ۱۳ کیلومتر فاصله دارد. در ارتفاعات هلودشت قهوه خانه‌اي براي استراحت وجود دارد ولی مهمانسرا ندارد. در ۲۹ کیلومتري جنوب شهر لنگرود در روستاي سر لیل و در ۱۴ کیلومتري شهر اطاقور به مکانی می‌رسیم بدون علائم راهنمایی که اگر افراد آشنا به محل را همراه نداشته باشیم به هیچ عنوان به منطقه بکر دست نخواهیم یافت.

هلودشت کجاست ؟
هلودشت کجاست ؟

از این مکان به مدت ۱۰ الی ۱۵ دقیقه پیاده‌روي ولی به صورت سربالایی و سرپايینی باید برویم تا به آبشار برسیم. اين آبشار بسیار زیبا و دیدنی همراه با استخري در دل سنگ‌ها، پايین دو کوه است که با پوشش گیاهی جنگلی و سنگ‌هاي یکپارچه به وجود آمده است. استخري پر از آب که بعد از لبریز شدن به صورت رودخانه‌اي به سمت دشت و دریا جریان می‌یابد.

هلودشت کجاست ؟
هلودشت کجاست ؟

دیواره‌اي سنگی آبشار به گونه‌اي است که بالا رفتن از آن براي هر صخره‌نوردي امکان‌پذیر نیست. مساحت استخر زیر آبشار بیش از ۱۰۰ مترمربع است. آب این آبشار از منطقه ییلاقی تریان (زرچال) سرچشمه می‌گیرد و پس از گذشتن از دامنه‌هاي پرشیب جنگل، آبشاري به طول ۹ متر و عرض ۳ متر به وجود می‌آید که پس از سرازیر شدن از استخر تبدیل به رودخانه کوچکی می‌شود به طرف روستاي لیل سرازیر می‌شود و به رودخانه لیل می‌ریزد و از آن جا به سمت شلمان رود حرکت می‌کند و نهایتا راهی دریا می‌شود.

مطالب بیشتر بخوانید
موزه میراث روستایی گیلان
هلودشت کجاست ؟
هلودشت کجاست ؟

آبشار در ناحیه کوهپایه – جنگلی پوشیده از درختان تنومند ممرز، توسکا، افرا، انجیلی، شمشاد و … قرار گرفته است در این ناحیه جانوران وحشی مانند گراز و روباه زندگی می‌کنند. این آبشار به خاطر دارا بودن امتیازاتی مثل پوشش جنگلی فوق‌العاده زیبا و بکر براي گردشگران، هواي معتدل، چشمه و آب فراوان، امکان شنا در استخر از ظرفیت بالاي گردشگري برخوردار است.

هلودشت کجاست ؟
هلودشت کجاست ؟

  تبلیغات   

          |  اقامت اروپا


در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In رشت

دیدگاه خود را ثبت کنید