تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

ویزای ایتالیا

در این مقاله از مجموعه مقالات راهنمای ویزای کشورها به معرفی ویزای ایتالیا خواهیم پرداخت. در ادامه ی این مطلب به معرفی و بررسی جامع ویزای ایتالیا می پردازیم. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

ایتالیا کشوری در جنوب قاره اروپا است که پایتخت آن شهر رم می باشد. ایتالیا از شبه جزیره ایتالیا و دو جزیره سیسیل و ساردِنی در دریای مدیترانه تشکیل می شود. ویزای ایتالیا یکی از پرطرفدارترین ویزاهای اتحادیه اروپا و کشورهای منطقه شنگن می باشد که سالانه افراد زیادی با هدف سفر، تحصیل، کار، تجارت و … به اخذ آن اقدام می کنند. ما در این مطلب قصد داریم تا به بررسی مدارک مورد نیاز ویزای ایتالیا و همچنین روش اخذ وقت سفارت ایتالیا بپردازیم و به طور کلی ویزای ایتالیا را مورد بررسی قرار دهیم.

ویزای ایتالیا
ویزای ایتالیا

ویزای ایتالیا چه مدارکی نیاز دارد؟

۱) فرم درخواست ویزای شنگن


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

۲) دو قطعه عکس پرسنلی ۴*۳ بدون روتوش

۳) گذرنامه با دست کم دو برگ سفید و با حداقل سه ماه اعتبار از تاریخی که متقاضی قصد ترک حوزه شینگن را دارد.

۴) دعوتنامه تکمیل شده مطابق نمونه موجود در ضمیمه (در صورتی که متقاضی توسط یک شهروند ایتالیایی یا خارجی که اقامت قانونی در ایتالیا دارد، دعوت شود) فرد دعوت کننده باید نمونه دعوتنامه را بصورت کامل پر کرده و تصویر یکی از مدارک شناسایی ذیل را نیز به آن ضمیمه نماید:

 • شهروندان ایتالیایی: گذرنامه یا شناسنامه معتبر
 • شهروندان خارجی مقیم ایتالیا: اجازه اقامت با اعتبار حداقل یکماه از تاریخ خاتمه روادید درخواستی

۵) اصل و تصویر شناسنامه معتبر متقاضی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)

۶) اصل و تصویر مدارک شغلی متقاضی به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)

الف) مدیران و اعضای هیات مدیره کمپانیها:

آخرین روزنامه رسمی (که از تاریخ آن بیش از سه سال نگذشته باشد) حاوی اطلاعات تاسیس و ثبت کمپانی مربوطه و نام متقاضی. چنانچه بیش از سه سال از تاریخ روزنامه رسمی گذشته باشد، متقاضی باید یک روزنامه رسمی جدید (با تاریخ زیر سه سال) نیز مبنی بر تغییرات احتمالی انجام پذیرفته در خصوص تاسیس کمپانی یا یک گواهی از اداره ثبت مبنی بر ادامه فعالیت کمپانی علی رغم عدم ثبت تغییرات، ارائه کند.

ب) مشاغل آزاد:

پروانه کسب معتبر صادره از اداره مربوطه در شهر محل اقامت یا کارت بازگانی معتبر.

ج) مشاغل وابسته و کارمندان دولتی:

لیست پرداختی شش ماهه آخر بیمه شغلی یا کارت پرسنلی صادره توسط سازمان دولتی یا نیمه دولتی مربوطه، یا معرفی نامه ای از سوی کمپانی مربوطه مبنی بر تایید رابطه کاری متقاضی با آن کمپانی ضمن مشخص نمودن سمت شغلی وی.

۷) اصل و تصویر مدارک مالی، موید امکانات لازم جهت تامین مالی فرد به همراه ترجمه به زبان ایتالیایی یا انگلیسی (بدون نیاز به تایید وزارت دادگستری یا وزارت امور خارجه)؛

الف) پرینت گردش سه ماهه آخر حساب جاری با مهر و امضای بانک.

ب) کارت اعتباری بین المللی شخصی (از قبیل Visa, Mastercard، American Express) و پرینت حساب مربوطه.

ویزای ایتالیا
ویزای ایتالیا

ج) ضمانت نامه بانکی ( تحت عنوان Fideiussione bancaria) برای متقاضی که شخص دعوت کننده نزد یکی از بانکها یا کمپانیهای بیمه ای ایتالیایی تهیه می کند. مبلغ این ضمانت نامه نباید کمتر از مبالغی باشد که در جدول واقع در کنسولگری مشخص شده است.

د) علاوه بر مدارک یاد شده، چنانچه متقاضی دارای سند ملکی نیز باشد، توسط کنسولگری در پرونده لحاظ خواهد شد.

۸) اصل و تصویر بیمه مسافرتی بین المللی با پوشش حداقل ۳۰.۰۰۰ یورو که کل دوره اقامت متقاضی را در حوزه شنگن پوشش دهد.

۹) اصل و تصویر بلیط هواپیما یا رزرو بلیط.

۱۰) اصل و تصویر رزرو هتل یا هتل ها (در صورت دارا بودن) و برنامه سفر در ایتالیا.

۱۱) تصویر صفحه اول گذرنامه و روادیدهای گذشته (در صورت دارا بودن).

کنسولگری این اختیار را دارد که در صورت نیاز به بررسی بیشتر و بهتر، مدارک دیگری را نیز از متقاضی طلب نماید.

اخذ ویزای ایتالیا چقدر هزینه دارد؟

 • افراد بزرگسال ۶۰ یورو
 • افراد ۶ تا ۱۲ سال هر نفر ۳۵ یورو
 • افراد کمتر از ۶ سال : رایگان
 • شهروندان اتحادیه اروپا از پرداخت این هزینه معاف هستند.
چند نوع ویزای ایتالیا داریم؟

ویزاهای کوتاه مدت ایتالیا با نام روادید متحدالشکل کوتاه مدت (ویزای شینگن) برای اقامت حداکثر ۹۰ روزه در یک بازه زمانی ۱۸۰ روزه جهت سفر به حوزه شنگن صادر خواهد شد، مشروط بر اینکه تنها مقصد یا مقصد اصلی سفر «ایتالیا» باشد. کشورهای عضو منطقه شنگن این اختیار را دارند که در مبادی مرزی کشورشان از ورود مسافرانی که بدون در نظر گرفتن دستورالعمل فوق، روادید شنگن اخذ نموده اند، ممانعت بعمل آورند.

 1. ویزای توریستی (شنگن): ویزای توریستی برای افرادی صادر خواهد شد که با هدف گردش و بازدید از جاذبه های توریستی ایتالیا قصد اقامت چند روزه تا سه ماهه را در این کشور زیبا دارند.
 2. ویزای تجاری
 3. ویزای پزشکی
 4. ویزای فرهنگی – ورزشی
 5. ویزای مقام های رسمی
 6. ویزای تحصیلی – تحقیقاتی
 7. ویزای افرادی که دارای همسر شهروند ایتالیا هستند.
 8. ویزای ترانزیت فرودگاهی
 9. ویزای کودکان زیر سن قانونی

چطور میتوان وقت سفارت ایتالیا گرفت؟

نخستین مرحله برای درخواست ویزای هر کشوری، تکمیل فرم تقاضای ویزا است. این فرم به صورت رایگان در وب سایت سفارت ایتالیا قابل دانلود است. در مرحله بعد با مراجعه به سیستم تعیین وقت مصاحبه ایتالیا روز مد نظر خود را از میان روزهایی که ظرفیتشان تکمیل نشده انتخاب کرده و سایر مراحل تعیین وقت را چنان که مشخص شده است، طی نمایند.

برای ارائه مدارک نیاز به وقت سفارت ایتالیا و انجام مصاحبه از بخش ویزا سفارت ایتالیا دارید که باید با در دست داشتن اصل گذرنامه و به صورت حضوری برای دریافت وقت سفارت ایتالیا اقدام کنید. بررسی اولیه مدارک معمولا از سه هفته تا یک ماه طول می کشد و ممکن است جواب قطعی سفارت ایتالیا نسبت به درخواست شما چند هفته ای هم بیشتر زمان ببرد.

اطلاعات سفارت ایتالیا در تهران

 • نشانی: تهران، خیابان نوفل لوشاتو، پلاک ۷۹/۶۸
 • تلفن: ۶-۶۶۷۲۶۹۵۵ ( ۰۲۱ )
 • فکس: ۶۶۷۲۶۹۶۱ ( ۰۲۱ )
 • وب سایت: www.ambteheran.esteri.it
 • زمان بندی تحویل گذرنامه ها به متقاضیان: روزهای دوشنبه تا پنجشنبه از ساعت ۱۳:۰۰ تا ۱۴:۰۰ و یکشنبه از ساعت ۱۲:۰۰ تا ۱۳:۰۰ است.

برای اطلاعات بیشتر میتواند به وب سایت سفارت ایتالیا مراجعه کنید.


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *