خرید بلیط هواپیما

پارک بزرگ تبریز

در این مقاله از مجموعه مقالات قسمت جاهای دیدنی ایران سفری به تبریز خواهیم داشت و در آن یکی از جاذبه های بسیار زیبا به نام پارک بزرگ را مورد بررسی قرار خواهیم داد و آن را به شما معرفی خواهیم کرد. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…


  تبلیغات   

          | محل تبلیغ متنی  |


پارک بزرگ تبریز یکی از بزرگترین پارک های ایران و خاورمیانه است که با مساحت ۸۰۰ هکتار در دست احداث می باشد. هم اکنون قسمتی از این پارک، به بهره برداری رسیده و قسمت های دیگر آن نیز در حال تملک و احداث است. پارک بزرگ در صورت تکمیل و بهره برداری، ریه تنفسی شهر تبریز بوده و همچنین یکی از مناطق جذب گردشگران داخلی و خارجی در آینده خواهد بود.این پارک که دو رودخانه مهران رود و تلخه رود از وسط آن عبور می کنند، در محل پیشین زمین های کشاورزی احداث می شود.

طرح احداث این پارک، در سال ۱۳۵۰ تصویب شد که در هنگام تصویب قرار بود این پارک در مساحت ۸۸۰ هکتار احداث شده و به «پارک بزرگ خاورمیانه» تبدیل شود. بعد از انقلاب نیز در سال ۱۳۷۰، طرح احداث این پارک مطرح و مقرر شد، سازمان پارکها و فضای سبز شهرداری تبریز، احداث آن را بر عهده بگیرد. در اوایل سال ۱۳۸۰ فازهای یک و دو در روبروی فرودگاه تبریز و در سمت کارخانه شیر پگاه احداث شد.

حدود ۵۰ درصد از کل مساحت طرح را اراضی سیفی کاری تشکیل می دهد که بطور برنامه ریزی شده در داخل پارک حفظ می شود. بقیه مساحت پارک نیز به کاربری های تفریحی، ورزشی، رفاهی، فضای سبز، گلکاری و … اختصاص خواهد یافت.

مطالب بیشتر بخوانید
خانه تاریخی آقازاده ابرکوه
پارک بزرگ تبریز
پارک بزرگ تبریز

به علت مرغوب بودن خاک و ویژگی تبدیل سریع به فضای سبز مناسب و کاشت انواع درختان، توسعه و تکمیل این پارک، از سال های گذشته یکی از اهداف شهرداری تبریز میباشد؛ ولی به علت وسعت زیاد این منطقه و زیر کشت بودن بخش هایی از این پارک (سیفی کاری)، مشکل تملک، تأمین اعتبار و سایر هزینه ها باعث گردیده است تا روند تکمیل این پارک به کندی پیش برود.

طرح سرمایه گذاری هزار میلیارد تومانی این پارک در مساحت ۱۴۵ هکتار به وسیله ی قسمت خصوصی و شهرداری تأمین می شود. همچنین شهرداری حدود ۸۰ میلیارد تومان از املاک خود را در اختیار پروژه قرار می دهد. این پروژه مشارکتی که در اسفند ۱۳۹۴ به تصویب شورای اسلامی شهر تبریز رسید، شامل احداث مجموعه توریستی تفریحی شامل هتل ۴ و ۵ ستاره، پارک آبی، مرکز خرید به وسعت ۲۲۰ هزار مترمربع میباشد که در زمین ۷ هکتاری واقع در پارک بزرگ اجرایی می گردد. در کنار این پروژه، احداث ۱۵۲ هکتار از پارک بزرگ تبریز با استانداردهای اروپایی و تکمیل دریاچه مصنوعی و ورزش های آبی در این دریاچه به همراه پل کابلی عابرگذر دریاچه، از جمله تعهدات طرفهای سرمایه گذار است.

بخشی از پارک بزرگ تبریز از مسیر فرودگاه به طرف میدان ستارخان سال هاست که به میدان دواب تبدیل شده و چهره شهر را زشت نموده است و این امر موجب گلایه های بعضی از ساکنان گردیده است که برای رفاه حال ساکنان این منطقه رسیدگی به این امر ضروری است.


  تبلیغات   

          |  اقامت اروپا

مطالب بیشتر بخوانید
جاهای دیدنی جلفا

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In ایران

دیدگاه خود را ثبت کنید