تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
شیراز

پارک کوهپایه یکی از جاذبه‌های گردشگری شهر شیراز 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

از جاذبه‌ های گردشگری شهر شیراز می‌توان به پارک کوهپایه اشاره کرد. این مکان تفریحی در مجاورت دروازه قرآن قرار دارد و به‌دلیل تعداد زیادی از غرفه‌های نارنجی دورتادور آن به شهرت رسید. از دیگر جاذبه‌های پارک کوهپایه شیراز، گهواره دید است. برای رسیدن به این جاذبه گردشگری باید از پله‌های موجود در این پارک استفاده کنید. پس از رسیدن به گهواره دید می‌توانید نمایی کامل از دروازه قرآن را نظاره‌گر باشید. بخش‌های دیگر این پارک شامل وسایل بازی برای کودکان، وسایل ورزشی، بوفه و نمازخانه می‌شوند. به‌دلیل قرارگیری این پارک در مجاورت یک کوه به آن پارک کوهپایه می‌گویند. مساحت تقریبی این پارک در حدود ۱۸۷۳۷ مترمربع بوده و در آن چمن‌هایی برای استراحت وجود دارند. در برخی از مواقع ورزش‌های همگانی نیز در این پارک برگزار می‌شوند.

در صورتی که قصد استفاده از امکانات پارک کوهپایه شیراز را دارید، می‌بایست در وهله اول از موقعیت قرارگیری آن اطلاعات مناسب را به دست آورید. برای این‌که بتوانید راحت‌تر به پارک کوهپایه شیراز دسترسی داشته باشید باید به دروازه قرآن مراجعه کنید؛ پس از عبور از دروازه قرآن در ابتدای بلوار هفت تنان قادر خواهید بود تا پارک کوهپایه را مشاهده نمایید. این پارک در بلوار چهل مقام واقع شده است.

امکانات رفاهی در نظر گرفته شده در پارک کوهپایه شیراز

به‌دلیل قرارگیری یادمان شهدا و به علت استقبال بسیاری از گردشگران و مسافران از پارک کوهپایه امکانات تفریحی بسیار مناسبی در این مکان تعبیه شده است. از مهم‌ترین امکانات رفاهی پارک کوهپایه می‌توان به وسایل بازی و وجود بوفه و سرویس بهداشتی اشاره کرد. وسایل بازی کوهپایه شیراز برای کودکان شامل ماشین برقی، کشتی صبا، قوی گردان، چرخ و فلک، دستگاه‌های بادی و بشقاب پرنده می‌شود. علاوه‌بر این امکانات دیگری مانند آبخوری و وسایل بدنسازی و ورزشی نیز در پارک کوهپایه به چشم می‌خورند. نمازخانه یکی دیگر از امکانات رفاهی موجود در این پارک به شمار می‌آید.

نکات مهم در رابطه با پارک کوهپایه شیراز

در صورتی که قصد مسافرت به شیراز را دارید و می‌خواهید از امکانات پارک کوهپایه استفاده کنید، توجه به برخی از نکات مهم در رابطه با این پارک بسیار حائز اهمیت است. در زمان‌های گذشته دروازه قرآن به عنوان دروازه اصلی شیراز شناخته می‌شد. گهواره دید در بالاترین قسمت پارک کوهپایه شیراز قرار گرفته و در زمان‌های قدیم به عنوان محلی برای دیده‌بانی سربازان مورد استفاده قرار می‌گرفت.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

با گسترش و وسعت شهر شیراز این مکان به یکی از مکان‌های آرام برای گردشگران تبدیل شد. بهترین زمان سفر به پارک کوهپایه باتوجه به آب‌وهوای استان فارس اوایل فصل بهار و اوایل پاییز است. این پارک به یک کوه متصل بوده که برای رسیدن به بالای کوه باید از مسیر پله نوردی استفاده کنید. پس از بالا رفتن از پله می‌توانید خود را به گهواره دید برسانید.

پارک کوهپایه شیراز در سینه‌کش یک کوه ساخته شده و دورتادور آن را غرفه‌های نارنجی پوشانده‌اند و به همین دلیل به آن پارک نارنجی‌پوش نیز می‌گویند. این غرفه‌ها برای فروش مواد غذایی تعبیه شده‌اند. در قسمت دیگر پارک وسایل و امکانات بازی در نظر گرفته شده‌اند. قسمت مرکزی پارک دارای یک آب‌نمای موزیکال است که نظر بسیاری از گردشگران را به خود جلب می‌کند.

پارک کوهپایه

گهواره دید در پارک کوهپایه شیراز

شهر بزرگی مانند شیراز جاذبه‌های دیدنی بسیار زیادی را در خود جای داده که هر یک از آن‌ها دارای فرهنگ و تمدن غنی هستند. گهواره دید شیراز یکی از جاذبه‌های دیدنی این شهر به شمار می‌آید که سالانه تعداد بسیار زیادی از گردشگران و مسافران برای دیدن این مکان تاریخی به این شهر و پارک کوهپایه مراجعه می‌نمایند. به جرأت می‌توان گفت هنگامی که از گهواره دید، دیدن می‌کنید می‌توانید نمای کاملاً متفاوتی از شهر شیراز را شاهد باشید.

تاریخچه گهواره دید

گهواره دید از ۴ ستون مرتفع و بلند ساخته شده که در بالای این چهار ستون یک گنبد مخروطی شکل با طول و عرض ۴ در ۴ مشاهده می‌شود. این گنبد از جنس سنگ و ساروج است. گهواره دید را با نام‌های مختلفی مانند گهواره دیو یا گنبد عضد نیز می‌شناسند. این بنا متعلق به دوران دیلمیان بوده و در بخش شرقی قله کوه دروازه قرآن قرار دارد. از سمت چپ با تنگه الله اکبر همجوار است و در معماری آن از سبک دوران ساسانی بهره گرفته شد.

در گهواره دید چهار ضلع وجود دارند که طول و عرض هر یک از آن‌ها چهار متر و ارتفاع آن‌ها سه متر تخمین ‌زده می‌شود. ارتفاع گنبد نیز در حدود سه و نیم متر است. در واقع دلیل اصلی ساخته شدن این چهار طاق بر قله کوه، به وجود آوردن یک مکان مناسب برای دیده‌بانی و خبررسانی بود. در زمان‌های گذشته برای این‌که بتوانند به پیام‌ها را به یکدیگر منتقل نمایند مجبور بودند تا از نشانه‌هایی مانند تابش نور آینه یا از دود استفاده کنند.

بوق یا شیپور نیز از مهم‌ترین ابزار برای پیام‌رسانی به شمار می‌رفت. گهواره دید برای سربازان و دیدبانی ساخته شده بود. سربازان همواره اقدام به دیده‌بانی روی این بنا می‌کردند و در صورت احساس خطر سایرین را مطلع می‌ساختند. گهواره دید در سال ۱۳۵۲ در لیست آثار ملی ایران قرار گرفت. در چندین سال گذشته در مجاورت این بنا گلزار شهدای گمنام ساخته شد.

تصمیم‌گیری در رابطه با احداث قبرستان شهدای گمنام به‌واسطه سازمان بسیج سپاه پاسداران بود. در روز‌های صبح جمعه برخی از افراد برای خواندن دعای ندبه به این مکان مراجعه می‌کنند. در حال حاضر در اطراف گهواره دید درختکاری‌ها و فضای سبز مناسبی به وجود آمده است.

پارک کوهپایه

کلام پایانی

در نزدیکی و مجاورت دروازه قران شیراز پارکی بسیار معروف به نام پارک کوهپایه قرار دارد. به این‌ ‌دلیل که این پارک در کنار یک کوه ساخته شده به آن پارک کوهپایه گفته می‌شود. مساحت بزرگ این پارک سبب گردیده تا صبح‌ها بسیاری از افراد برای انجام ورزش‌های همگانی به این مکان مراجعه نمایند. در پارک کوهپایه یکی از جاذبه‌های گردشگری و تاریخی شهر شیراز قرار گرفته است. برای رسیدن به این جاذبه دیدنی باید از پله‌های سیمانی موجود در پارک کوهپایه استفاده کنید. گهواره دید به عنوان یکی از جاذبه‌های گردشگری در شهر شیراز شناخته می‌شود که در بالای قله پارک کوهپایه واقع شده است. این مکان تاریخی در گذشته محلی برای دیده‌بانی سربازان بوده است.

امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *