تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ترکیه

کتابخانه سلسوس ، بنایی بازمانده از دوران روم باستان | Turkey 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

کتابخانه سلسوس

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ تراول شما را با کتابخانه سلسوس در ترکیه آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

کتابخانه ی سلسوس بنایی بازمانده از دوران روم باستان است که در شهر افسوسِ ترکیه قرار دارد. این شهر ویرانه های بسیاری از بناهای رومی را در بر گرفته است. برجسته ترین این بناها، بنای کتابخانه ی افسوس می باشد. کتابخانه ی افسوس در زمان امپراتوری روم، محلی جهت نگهداری نسخ خطی و کتاب های بسیار بوده است.

کتابخانه سلسوس

این بنا در خیابانی به نام curetes و در مرکز شهر قرار دارد. این کتابخانه، آرامگاه سلسوس یکی از سناتور های رومی را نیز در خود جای داده است و باید عنوان نمود که کتابخانه ی مذکور به افتخار این سناتور تاسیس گردیده است. بنای کتابخانه ی سلسوس دارای نمایی با شکوه می باشد، که با مهارت بی نظیری مرمت شده است. سلسوس را شهروندی با نفوذ و ثروتمند معرفی نموده اند که در سال 92 میلادی کنسول کشور ترکیه و نیز در سال 115 میلادی فرماندار آسیا بوده است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

مدفن وی در تابوتی مرمری و حجاری شده و در زیر کتابخانه قرار دارد. می توان عنوان نمود که این کتابخانه، نوعی مقبره نیز به شمار می آید. همچنین بانی این ساختمان را پسر سلسوس معرفی نموده اند. تاریخ شروع ساخت بنا سال 110 میلادی عنوان شده است، که حدود 25 سال بعد، در سال 135 میلادی با صرف هزینه ی 25 هزار دینار تکمیل گردیده است.

در این کتابخانه بیش از دو هزار طومار و نسخ خطی قرار داشته است، و می توان آن را از برجسته ترین بناهای بازمانده از امپراتوری با شکوه رومی معرفی نمود. همچنین این بنا یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری شهر افسوس به شمار می آید.

کتابخانه سلسوس

معماری کتابخانه سلسوس

ساختمان دو طبقه کتابخانه توسط چهار جفت ستون پشتیبانی می‌شود، در طبقه دوم، سه پنجره قرار داده شده و روشنایی ساختمان را تامین می‌کرده است. داخل ساختمان یک اتاق مستطیلی با ابعاد 56 × 36 فوت طراحی شده است.

مجسمه هایی که نماد کتابخانه سلسوس را نشان می‌دهند، نماد چهار فضیلت هستند: عقل، شجاعت، دانش و اندیشه در گذشته زلزله نمای ساختمان و داخل کتابخانه را تخریب کرده و معلوم نیست دقیقا چه اتفاقی افتاده است، اما از حدود 400 سال قبل کتابخانه دیگر کار نمی کرد.

نمای ساختمان کتابخانه با استفاده از قطعاتی که در حین کاوش پیدا شد، بازسازی شد.منطقه مقابل ساختمان یک استخر بوده که نمای زیبای آن را منعکس می کرد. ورودی اصلی هر دو دخمه است که شامل تابوت Celsus و یک بنای از اوست. دفن در این مکان برای سلسوس افتخار ویژه بود، چراکه تنها سالن عمارت به سمت شرق ساخته شده است که به سمت خورشید باشد.

کتابخانه سلسوس

دسترسی

در منطقه افسس، دراستان ازمیرترکیه واقع شده است. کتابخانه سلسوس به عنوان سومین کتابخانه کلاسیک بزرگ در جهان، پشت اسکندریه و پرگاموم قرار گرفته است.


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *