هزینه سفر به ترابزون ترکیه

هزینه سفر به ترابزون : ترابزون یکی از شهرهای ساحلی ترکیه است که در کنار دریای سباه قرار گرفته است .این شهر در راه جاده ابرایشم میان استانبول و تبریز قرار گرفته است که یکی از مراکز تجاری مهم بین الملی بوده است .

این شهر دارای مکانی های دیدنی و زیبا است اما یکی از دلایل شهرت این شهر در جهان بخاط  تیم فوتبال باشگاه ورزشی ترابزون سپور است.به شما توصیه میکنم حتما به این شهر دیدنی و زیبا سفر کنید اما اگر نگران هزینه های سفر به این شهر دیدنی هستین کافی است تا با ما همراه شوید تا با هزینه های سفر به این شهر شگفت انگیز آشنا شوید.


تبلیغات   

                                 وقت سفارت ایتالیا               بلیط ارزان هواپیما                  وقت ویزا ایتالیا          


در این مقاله توضیح داده ایم که برای سفر به کشور ترکیه لازم نیست درآمدی آن چنانی داشته باشید و ترابزون بیش از آن که فکر می کنید در دسترس شما قرار دارد. برای این کار تمام هزینه های لازم قبل و در حین سفر را با دقت زیادی ذکر کرده ایم تا بدانید سفر به ترابزون با چه هزینه هایی همراه است. اگر دنبال سفری بدون کم ترین سختی هستید، به شما نشان خواهیم داد هزینه های این سفر لوکس چقدر خواهد بود و یا اگر دنبال سفری پرمسئولیت و صد البته پرهیجان هستید و می خواهید هزینه ها به صورت حداقلی مدیریت شوند، به شما نشان خواهیم داد که چگونه از پس سفر خود برآیید.

هزینه سفر به ترابزون
هزینه سفر به ترابزون

مدارک و هزینه های قبل از سفر

پیش از شروع سفر باید برای گرفتن پاسپورت و یا گذرنامه اقدام کنید که طبیعتا در حین گرفتن این مدرک هزینه هایی در پیش روی شما قرار دارد.

++ هزینه های گذرنامه عبارت اند از:

۱- هزینه ۱۰۰۰ تومان بابت شناسه

۲- هزینه ۳,۷۵۰ تومان به حساب شهرداری بابت عوارض شهرداری

۳- هزینه ۷۵,۰۰۰ تومان برای خزانه داری استان بابت تعرفه صدور گذرنامه

۴- هزینه ۲۹,۳۰۰ تومان بابت خدمات دفاتر پلیس +۱۰ و هزینه پست

+ از دیگر مدارکی که اغلب مورد نیاز است، گرفتن روادید یا ویزا می باشد که البته این موضوع شامل کشور ترکیه نمی شود و نیازی به گرفتن ویزا ندارید.

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

روش‌ های سفر به ترابزون و هزینه ها

اغلب اوقات محتمل ترین راهی که برای سفر به جایی، خصوصا شهری خارجی به ذهنمان می رسد، استفاده از خطوط هوایی و هواپیماهاست. اما باید بدانید راه های متفاوت دیگری هم وجود دارد که انتخاب هر یک، سفری با هیجان و البته با هزینه متفاوتی را پیش روی شما قرار می دهد. هر یک از این راه ها مزایا و معایب خاص خود را دارند و مناسب مسافران با روحیه های مختلف هستند. در این قسمت تمام راه های ممکن برای سفر به ترابزون به همراه طیف هزینه ها گفته شده اند.

در هر حال حتی اگر روش سفر همیشگی شما به یک شکل بوده، خواندن باقی روش ها را از دست ندهید. چرا که شاید این بار هوس سفری متفاوت را کردید. همراه ما باشید تا هزینه و نحوه سفر تک تک روش ها را به شما توضیح دهیم.

راه‌های مختلف سفر به ترابزون عبارت اند از:

۱- تورهای ترابزون

۲- شخصی : ۱) هوایی

۲) زمینی

۳) ماشین شخصی

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

۱- تورهای ترابزون

باید بدانید که تورهای ترابزون، چندان رایج نیستند و معدود آژانس های مسافرتی را پیدا می کنید که برای سفر به ترابزون خدامت ارائه بدهند. بنابراین طیف هزینه این تورها چندان متغیر نیستند.

همچنین خوب است بدانید تورهای این شهر زیبا و ساحلی ترکی اغلب به دو صورت ارائه می شود: تورهای مخصوص ترابزون و تورهای ترابزون-باتومی.

تورهای مخصوص ترابزون: از آن جا که پرواز مستقیمی از ایران به مقصد شهر ترابزون وجود ندارد، تورهای ترابزون به صورت زمینی سفر را طی می کنند. این تورها معمولا از شهر تهران و یا تبریز حرکت می کنند. هزینه تورهای ترابزون بسته به شهر مبدأ، آژانس مسافرتی، تعداد روزهای سفر و هتل محل اقامت متفاوت است.

تورهای ترکیبی ترابزون-باتومی: از آن جا که شهر ترابزون به شهر باتومی گرجستان بسیار نزدیک است و هر دو این ها در حاشیه دریای سیاه قرار دارند، تعدادی از تورها به صورت زمینی و ترکیبی شما را به گردش در این دو شهر ساحلی می برند. طیف هزینه این تورها نیز بسته شهر مبدأ، آژانس مسافرتی، تعداد روزهای سفر و هتل محل اقامت شما متفاوت هستند.

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

+ طیف هزینه ها: ۸۵۰ هزار تومان تا ۲,۱۰۰,۰۰۰ میلیون تومان

۲- شخصی

اگر ترجیح می دهید خود برای سفرتان برنامه ریزی کنید و تمام چند و چون سفر را به عهده بگیرید، باید بدانید که راه ها و هزینه های مختلفی در برابر شماست:
۱) هوایی

همان طور که بالاتر هم اشاره کردیم، از ایران پرواز مستقیمی به مقصد ترابزون وجود ندارد. با این حال اگر هنوز هم اصرار دارید که با هواپیما به ترابزون بروید و به هر دلیلی سفر زمینی را نمی خواهید، می توانید از پروازهایی با یک بار توقف استفاده کنید. با استفاده از این پروازها ابتدا به استانبول یا آنکارا می روید و سپس به ترابزون خواهید رفت. در زیر طیف هزینه رفت و برگشت این پروازها گفته شده اند:

تهران-ترابزون (۱ بار توقف): ۲۹۰-۵۰۰ دلار (۱ میلیون تا ۱,۸۵۰,۰۰۰ میلیون تومان)

تبریز-ترابزون (۱ بار توقف): ۴۰۰-۴۸۰ دلار (۱,۴۸۰,۰۰۰ تا ۱,۸۰۰,۰۰۰ میلیون تومان)

اگر در یکی از شهرهای استانبول، آنکارا، ازمیر و یا آدانا ترکیه هستید، میتوانید از طریق خطوط هوایی خود را به ترابزون برسانید. همچنین از چندین شهر اروپایی پروازهایی به مقصد ترابزون وجود دارد. در زیر هزینه برخی از پروازهای یک طرفه به سوی ترابزون آمده اند:

استانبول-ترابزون: ۷۰-۱۶۰ دلار (حدود ۳۰۰ هزار تا ۶۰۰ هزار تومان)

آنکارا-ترابزون: ۵۰-۸۳ دلار (حدود ۱۸۵ هزار تا ۳۰۰ هزار تومان)

ازمیر-ترابزون: ۱۰۰-۱۹۰ دلار (حدود ۳۷۰ هزار تا ۷۰۳ هزار تومان)

آدانا-ترابزون: ۹۰-۱۱۰ دلار (حدود ۳۳۳ هزار تا ۴۰۰ هزار تومان)

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

مرزهای سفر به ترکیه و شهر ترابزون

پیش از آن که به ادامه راه های سفر شخصی بپردازیم، خوب است درباره مرزهای زمینی ایران و ترکیه بیشتر بدانید، چرا که در موارد بعدی به کارتان خواهد آمد.

در کل ایران با ترکیه سه پایانه مرزی مشترک دارد که عبارت اند از : ۱- مرز بازرگان ۲- مرز رازی ۳- مرز سرو

۱- مرز بازرگان بزرگ ترین و مهم ترین مرز برای سفر به ترکیه است و انتخاب بسیاری برای خروج از کشور می باشد. این پایانه امکانات مناسبی دارد و در شمال آذربایجان غربی و نزدیکی شهر ماکو قرار گرفته است.

ساعت کاری: ۲۴ ساعته

فاصله تا ترابزون: ۵۸۰ کیلومتر

۲- مرز رازی میان دو پایانه مرزی بازرگان و سرو قرار داشته و در نزدیکی شهرستان خوی می باشد. رفت و آمد از این مرز زیاد نیست و به نسبت مرز بازرگان معطلی بیش تری دارد.

ساعت کاری: ۹ تا ۱۷ (به وقت ایران) در نیمه اول و ۹:۳۰ تا ۱۶:۳۰ در نیمه دوم سال

فاصله تا ترابزون: ۶۹۱ کیلومتر

۳- مرز سرو در نزدیکی شهر سرو، یکی از شهرستان های ارومیه قرار دارد.

ساعت کاری: ۲۴ ساعته

فاصله تا ترابزون: ۷۸۴ کیلومتر

+ خوب است بدانید که مرزهای زمینی همیشه و در تمام روزها باز بوده و هیچ گاه تعطیلی ندارند.

اگر بخواهید مستقیم به سوی شهر ترابزون بروید، بهترین راه، خروج از مرز بازرگان است و می توانید از این مسیر استفاده کنید:

مرز بازرگان، دوگوبایزید، آگری، ارزروم، بیبورت و در نهایت ترابزون

فاصله مرز بازرگان تا ترابزون در حدود ۵۸۰ کیلومتر است و اگر بخواهید یکسره برانید، می توانید در حدود ۸ ساعت خود را به ترابزون برسانید.
در ادامه با باقی راه های سفر شخصی آشنا می شوید:

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

۲) زمینی

برای سفر زمینی به شهر ترابزون، می توانید از اتوبوس، تاکسی، مینی بوس و یا ماشین شخصی استفاده کنید.

اتوبوس: متأسفانه اتوبوس مستقیمی از تهران به مقصد ترابزون وجود ندارد، اما در عوض می توانید از اتوبوس های تبریز-ترابزون استفاده کنید. بنابراین خود را به تبریز برسانید و سپس باقی راه را اتوبوسی طی کنید.

بلیت اتوبوس تهران – تبریز: ۳۹-۴۶ هزار تومان

بلیت اتوبوس تبریز – ترابزون: ۱۵۰ هزار تومان

ترکیبی: باید ابتدا خود را به مرز بازرگان (نزدیک ترین شهر: ماکو) برسانید و سپس با استفاده از تاکسی به ترابزون بروید. همان طور که می بینید، به نسبت مسیر اتوبوسی، این راه ارزان تر تمام می شود.

بلیت اتوبوس تهران-ماکو: ۵۰ تا ۶۰ هزار تومان

هزینه ماشین کرایه ای و تاکسی از لب مرز بازرگان تا ترابزون: ۷۰ تا ۸۰ لیر ترکی (حدود ۷۰ تا ۸۰ هزار تومان)

+ اگر بخواهید پیش و یا پس از سفر خود به ترابزون، به شهرهای دیگری هم بروید، می توانید شهرهای دیگری چون باتومی، باکو و ایروان را در نظر داشته باشید. باید بدانید مقصدِ نهاییِ اتوبوس هایی که از این شهرها حرکت می کند ترابزون نبوده و در واقع به سوی استانبول می روند. اما همه آن ها در شهر ترابزون هم توقف دارند. در اینجا طیف هزینه بلیت های یک طرفه به مقصد این شهرها آورده شده اند:

اتوبوس ترابزون – باتومی: حدود ۴۰ لیر (حدود ۴۰ هزار تومان)

اتوبوس ترابزون – تفلیس: ۷۰ لیر (حدود ۷۰ هزار تومان)

اتوبوس ترابزون – باکو: ۲۰۷ لیر (حدود ۲۰۷ هزار تومان)

اتوبوس ترابزون – ایروان: ۵۰ دلار (حدود ۱۸۵ هزار تومان)

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

۳) ماشین شخصی

برای آن که بخواهید با ماشین شخصی خود به ترابزون سفر کنید، پیش از خروج از کشور باید برای چندین مورد هزینه کنید:

۱- هزینه گواهینامه بین المللی یک ساله: ۹۵ هزار تومان

برای اطلاعات بیش تر بخوانید: راهنمای دریافت گواهینامه رانندگی بین المللی

۲- هزینه پلاک بین المللی: ۲۸۸ هزار تومان

۳- دفترچه مالکیت یا کارت مالکیت خودرو: ۸۶ هزار تومان

۴- برچسب CD و IR: چهار هزار تومان

۵- هزینه عوارض خروج از کشور به صورت زمینی: ۲۵ هزار تومان

۶- هزینه کاپوتاژ یا مجوز خروج از کشور: ۱۸ هزار تومان

۷- بیمه ۱۰ روزه ماشین: ۷۵ تا ۱۰۰ هزار تومان

+ می توانید عوارض خروج از کشور را در شعب بانک ملی سراسر کشور بپردازید تا به هنگام خروج از کشور و لب مرز معطل نشوید.

+ برای کاپوتاژ ماشین باید به گمرک شهر خود یا مرکز استان مراجعه کنید.

+ کاپوتاژ ماشین اعتباری یک ساله دارد و اگر قبلا کاپوتاژ داشته اید و می خواهید برای تمدیدش اقدام کنید نیازی به گرفتن برچسب IR و پلاک ندارید.

+ اگر قبلا هم به ترکیه سفر کرده اید و از سفر پیشین شما با ماشین، هنوز سه ماه نگذشته است؛ عبور از مرز با باک پر به معنای قاچاق سوخت برداشت می شود و در این زمان شما باید پول بنزین موجود در باک تان را با نرخ ترکیه بپردازید.

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

نکاتی درباره بیمه ماشین ، پیش از خروج از کشور

گرفتن بیمه ماشین یکی از ارکان مهم برای خروج خودرو از کشور است. برای تهیه آن چند راه پیش رو دارید.

۱- اگر می خواهید کار بیمه را به لحظات آخر موکول نکنید و از وقت خود به خوبی استفاده کنید، می توانید با شعب بیمه در مرز بازرگان تماس گرفته و پس از هماهنگی هزینه را برای آن ها واریز کنید. کارکنان بیمه، بیمه نامه را با پست پیشتاز برای شما ارسال می کنند.

۲- اگر از مرز بازرگان خارج می شوید، می توانید بیمه را در شعبات بیمه آن جا و حداکثر ظرف یک ساعت تهیه کنید.

۳- اگر می خواهید از مرز رازی از کشور خارج شوید، معطلی بسیار و هزینه بیش تری در انتظار شماست. حداقل نصف روز منتظر می شوید و گاه باید شب دوباره به خوی برگشته و فردا صبحش دوباره برای دریافت بیمه نامه مراجعه کنید.

۴- می توانید از بیمه آکسای ایران استفاده کنید که برای دریافت آن باید به شعب مرکزی بروید و هزینه ای در حدود ۷۵ هزار تومان برای ۱۵ روز بپردازید.

۵- اگر در مرز هستید و تازه به فکر بیمه نامه افتاده و همچنین همراهی دارید، همراه شما می تواند از مرز خارج شده و بیمه را از ترکیه دریافت کرده و برای شما بیاورد.

۶- می توانید از رانندگان ترانزیت و یا افرادی که به ترکیه رفت و آمد دارند، بخواهید که بیمه نامه را برای شما در ترکیه بگیرند.

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

واحد پول ترکیه

واحد پول کشور ترکیه لیر ترکی می باشد و با نماد (₺) نشان داده می شود. در حال حاضر شما هر لیر ترکی را حدود ۱۰۰۰ تومان خریداری می کنید.

از جمله اسکناس های رایج ترکیه می توان به ۵ لیر (قهوه ای و بنفش)، ۱۰ لیر (قرمز)، ۲۰ لیر (سبز)، ۵۰ لیر (نارنجی)، ۱۰۰ لیر (آبی) و ۲۰۰ لیر (بنفش) و سکه هایی چون ۱، ۵، ۱۰، ۲۵، ۵۰ و ۱۰۰ کروش ترکیه اشاره کرد. خوب است بدانید که هر لیر برابر ۱۰۰ کروش می باشد.

برای خرید لیر ترکی دو راه در پیش رو دارید:

۱- در ایران دلار بخرید و آن را در صرافی های ترابزون به لیر تبدیل کنید.

۲- در ایران لیر تهیه کرده و با خود به ترکیه ببرید.

سطح قیمت

سطح قیمت شهر ترابزون در مقایسه با تهران پایین تر است که در مواردی مانند خورد و خوراک، پوشاک، اجاره و هزینه حمل و نقل بسیار به چشم می آید.

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

هزینه‌ ها در طول سفر به ترابزون

در طول سفر به ترابزون هزینه های متفاوتی پیش روی شماست که افزایش و کاهش آن کاملا به نحوه برنامه ریزی شما بستگی دارد. دانستن متوسط قیمت این موارد کمک بزرگی در طی سفر شما خواهد بود. تاپ تراول برای راهنمایی بهتر شما در هنگام سفر به ترابزون ، به صورت جزئی درباره هزینه‌های زیر به شما اطلاعات می‌دهد.

+ خوب است بدانید تمامی این هزینه ها به صورت جداگانه و تک تک بررسی شده و به روز هستند و در آینده و در فواصلی مشخص نسبت به بروز رسانی شان اقدام خواهد شد.

۱- هزینه‌های حمل و نقل در ترابزون

۲- هزینه های اقامت در ترابزون

۳- هزینه‌های خورد و خوراک در ترابزون

۴- هزینه های تفریح در ترابزون

۵- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در ترابزون

۶- هزینه سرویس موبایل در ترابزون

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

۱- هزینه‌ های حمل و نقل درون شهری در ترابزون

در کل برای گشت و گذار در شهر ساحلی ترابزون دو نوع وسیله نقلیه پیش روی شماست. دُلموش و تاکسی!

دُلموش: دُلموش ها در واقع نوعی ون یا مینی بوس هستند که در کشور ترکیه استفاده می شوند و هزینه آن ها در شهر ترابزون برای یک مسیر ۱.۷۵ لیر (حدود دو هزار تومان) می باشد.

تاکسی: هزینه تاکسی ها قدری بالاتر است و ورودی آن ها از ۳ لیر (حدود ۳ هزار تومان) می باشد. تاکسی های ترابزون به ازای هر یک کیلومتر، هزینه ای برابر ۳.۲۵ لیر (حدود ۳۲۰۰ تومان) به کرایه شما می افزایند. همچنین باید بدانید که راننده تاکسی به ازای هر یک ساعت انتظار، هزینه ای برابر ۲۰ لیر (۲۰ هزار تومان) به کرایه شما اضافه می کند.

البته این را هم بدانید که ترابزون شهر کوچکی است و اغلب دیدنی ها و جاذبه هایش در فاصله ۱.۵ کیلومتری تا ۵۰۰ متری از هم قرار دارند و بنابراین به راحتی و با پای پیاده می توانید در شهر گردش کنید.

هزینه های به صورت خلاصه عبارت اند از:

دلموش: ۱.۷۵ لیر (حدود ۲ هزار تومان)

تاکسی: بالای ۳ لیر (بالای ۳ هزار تومان)

بنزین (لیتری): ۴.۵ تا ۵ لیر (لیتری ۴۵۰۰ تا ۵ هزار تومان)

هزینه سفر به ترابزون
هزینه سفر به ترابزون

۲- هزینه های اقامت در ترابزون

در شهر توریستی ترابزون گزینه های اقامتی متنوعی با هزینه های مختلف وجود دارد. در زیر به این موارد پرداخته ایم:

هتل ها: انواعی از هتل های لوکس ۵ ستاره تا هتل های ارزان و ۱ ستاره در شهر ترابزون به چشم می خورد. البته تعداد این هتل ها چندان بالا نیستند و به طور مثال در کل دو هتل ۵ ستاره در این شهر پیدا می شود.

++ طیف هزینه هر نوع هتل در هر شب ارائه شده است.

هتل های ۲ ستاره: بین ۱۰۰-۴۰۰ لیر ؛ حدود ۱۰۰ هزار تا ۴۰۰ هزار تومان

هتل های ۳ ستاره: بین ۱۱۸-۵۰۰ لیر ؛ حدود ۱۱۸ هزار تا ۵۰۰ هزار تومان

هتل های ۴ ستاره: بین ۱۵۰ تا ۱۰۰۰ لیر ؛ حدود ۱۵۰ هزار تا ۱ میلیون تومان

هتل های ۵ ستاره: بین ۳۰۰-۲۰۰۰۰ لیر ؛ بین شبی سیصد هزار تا ۲۰ میلیون تومان (بسته به نوع اتاق و امکانات)

آپارتمان و خانه: هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است. باید بدانید در این شهر هاستلی وجود ندارد، اما حدود ۲۰۰ آپارتمان، خانه ویلایی و سوئیت در این شهر به چشم می خورند که از اقامتگاه هایی لوکس تا محلی مناسب متفاوت اند.

هزینه آپارتمان و خانه های ویلایی ترابزون از شبی ۷۰-۹۰۰ لیر متفاوت است. (حدود ۷۰ هزار تا ۹۰۰ هزار تومان)

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

۳- هزینه‌ های خورد و خوراک در ترابزون

این که در مدت اقامت خود بخواهید غذا را در رستوران صرف و یا خود خرید کنید تا هزینه ها کم تر شوند، از جمله راه های پیش روی شماست. در این جا به بررسی این دو گزینه پرداخته ایم:

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها در شهر ترابزون پیش روی شماست. در زیر متوسط هزینه برای هر مکان ذکر شده است.

رستوران های ارزان قیمت: حدود ۱۰-۲۰ لیر (حدود ۱۰-۲۰ هزار تومان)

صرف یک وعده کامل در یک رستوران متوسط و برای دو نفر : حدود ۳۵ تا ۸۰ لیر (حدود ۳۵-۸۰ هزار تومان)

صرف غذا در رستورانی لوکس: از ۱۰۰ لیر به بالا ؛ بالای ۱۰۰ هزار تومان

فست فودهای زنجیره ای مانند مک دونالد و یا فست فودهای مشابه : در حدود ۱۲ لیر (حدود ۱۲ هزار تومان)

خوراکی های لازم:

نان (۵۰۰ گرمی): ۱.۵ لیر (حدود ۱۵۰۰ تومان)

شیر (۱ لیتر): ۲ لیر (حدود ۲ هزار تومان)

برنج سفید (کیلویی): ۴.۵ لیر (حدود ۴۵۰۰ تومان)

جوجه بی استخوان (۱ کیلو): حدود ۱۲ لیر (حدود ۱۲ هزار تومان)

گوشت قرمز (۱ کیلو): حدود ۳۸ لیر (حدود ۳۸ هزار تومان)

تخم مرغ ۱۲ عددی : ۶ لیر (حدود ۶ هزار تومان)

یک بطری آب ۱.۵ لیتری: ۱.۵ لیر (حدود ۱۵۰۰ تومان)

میوه و سبزیجات (۱ کیلوگرم):

گوجه فرنگی: ۲ لیر (حدود ۲ هزار تومان)

پیاز: ۱.۵ لیر (حدود ۱۵۰۰ تومان)

سیب زمینی: ۱.۵ لیر (حدود ۱۵۰۰ تومان)

کاهو: ۲ لیر (حدود ۲ هزار تومان)

سیب: ۲ لیر (حدود ۲ هزار تومان)

موز: ۶ لیر (حدود ۶ هزار تومان)

پرتقال: ۲.۵ لیر (حدود ۲۵۰۰ تومان)

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

۴- هزینه های تفریح در ترابزون

گرچه ترابزون شهر کوچکی است، اما با این حال جاذبه ها، دیدنی ها و تفریحات خاص خودش را دارد. در اینجا طیف هزینه و یا ورودی های هر یک را گفته ایم:

۱) موزه ایاصوفیه: ۳۰ لیر (حدود ۳۰ هزار تومان)

۲) موزه ترابزون: ۵ لیر (حدود ۵ هزار تومان)

۳) عمارت آتاتورک: ۲ لیر (حدود ۲ هزار تومان)

۴) پارک ملی آلتیندر وادیسی : ۹ لیر (حدود ۹ هزار تومان)

۵) تور تفریحات آبی و دریایی ترابزون: حدود ۳۴ دلار (حدود ۱۲۵ هزار تومان)

۶) حمام میدان: ۳۵ لیر

۸) صومعه سوملا: ۱۵ لیر (حدود ۱۵ هزار تومان)

۹) قلعه ترابزون: ۳ لیر

۱۰) تور گردش در ترابزون: از ۲ میلیون تومان به بالا

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

۵- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در ترابزون

علاوه بر سوغات معمول مانند قهوه، شیرینی جات، صنایع دستی، پوشاک و … که در کشور ترکیه می توان یافت، در ترابزون نیز سوغاتی مخصوص این شهر پیدا می شود. از جمله سوغاتی ترابزون می توان به چای، دستبندهای طلا، صنایع دستی مسی و چرمین یاد کرد. شهر ترابزون همچنین یک سوغاتی ویژه دارد که آن، ساز کمانج می باشد. کمانج نوعی آلت موسیقی محلی است که شبیه ویالون می باشد و می توانید با حدود ۲۰۰ لیر (حدود ۲۰۰ هزار تومان) یکی از آن ها را با خود به خانه ببرید.

معمولا برای صنایع دستی نمی توان هزینه مشخصی را ارائه داد و تنها حرفه ای ها می توانند قیمت واقعی و یا منصفانه تر آن را تشخیص دهند.

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در ترابزون ارزان تر از موارد مشابه در شهر تهران می باشد.

هزینه یک شلوار جین برند در ترابزون حدود ۱۲۵ لیر یا ۱۰۰ هزار تومان

یک پیراهن زنانه با برند زارا یا اچ اند ام حدود ۱۰۰ لیر یا حدود ۱۰۰ هزار تومان

یک جفت کفش نایک حدود ۱۵۰ لیر یا حدود ۱۵۰ هزار تومان

یک جفت کفش چرم مردانه حدود ۱۵۰ لیر یا ۱۵۰ هزار تومان

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

۶- هزینه سرویس موبایل در ترکیه

در کل در کشور ترکیه سه اپراتور تلفن همراه وجود دارد که با نام های ترکسل (turkcell)، وودافون (vodafon) و آوِا (avea) شناخته می شوند. در این میان سیمکارت ترکسل از میان باقی شهرت و کیفیت بیش تری دارد.

هزینه تماس موبایلی در کشور ترکیه در مقایسه با ایران، بسیار بیش تر است و به طور مثال هر دقیقه مکالمه با سیمکارت ترکسل حدود ۲ هزار تومان هزینه دارد. اما از آن جا که هزینه های رومینگ نیز بالا بوده و اگر شما تماس موبایلی زیادی خواهید داشت، تهیه سیمکارت های ترکی از لحاظ اقتصادی برای شما به صرفه خواهند بود.

در جدول زیر لیست هزینه های رومینگ دو اپراتور همراه اول و ایرانسل در کشور ترکیه آمده است.

++ هزینه ها برای هر یک دقیقه و به تومان می باشند.

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه

همچنین خوب است بدانید به هنگام تهیه سیمکارت تورکسل ابتدا باید اعتبار اندکی داشته و برای اعتبار بیش تر می توانید شارژهای ۱۵، ۲۰، ۲۵ لیری و … را تهیه کنید. سیم کارت های ترکی را می توانید از باجه های مخصوص در فرودگاه امام خمینی و یا فروشگاه های سیمکارت و گوشی در شهر ترابزون بخرید.

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

امنیت در طی سفر به ترابزون

به طور کلی کشور ترکیه از لحاظ شاخص های جهانی امنیت در رده ۱۴۵ قرار دارد و این یعنی از کشور ما ایران، در رده پایین تری قرار داشته و البته از کشورهایی چون روسیه، لبنان، پاکستان، اوکراین و یمن امن تر می باشد.

اگر بخواهیم به طور خاص امنیت شهر ترابزون را بررسی کنیم، خواهیم دید که در مقایسه با تهران امنیت بسیار بیش تری دارد، چرا که شهر کوچکی است و جرم و جنایت ها راحت تر در آن کنترل می شود. خوب است بدانید که طبق آمار و ارقام امنیت پیاده روی به تنهایی در خیابان های ترابزون، در هر دو زمان شب و روز بالا ارزیابی می شود. همچنین خوب است بدانید که آمار خلاف هایی چون دزدی، کیف قاپی، گروگان گیری، ماشین دزدی و پخش و فروش مواد مخدر و … در این شهر بسیار پایین می باشد.

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

دانستنی و توصیه هایی از شهر ترابزون

۱- زبان رسمی و رایج میان مردم ترابزون ترکی است اما تاریخی و وجود تعداد بالایی از مردمان گرجستان، روسیه و ارمنستان در شهر ترابزون، افراد زیادی را خواهید دید که به زبان روسی و ارمنی هم تسلط داشته باشند.

۲- ساعت رسمی ترکیه ۳۱ دقیقه از ایران عقب تر است.

۳- دین رسمی اغلب مردم ترابزون و ترکیه اسلام می باشد.

۴- کد تلفن کشور ترکیه: ۹۰+ و کد تلفن شهر ترابزون: ۰۴۶۲ می باشد.

۵- بیمه مسافرتی جامع برای تحت پوشش قرار دادن سرقت، خسارات مالی و مشکلات پزشکی در ترابزون بسیار توصیه می شود.

۶- قوانین برخی از بیمه ها شامل فعالیت های هیجانی و مخاطره آمیز مانند غواصی، موتورسواری، اسکی و حتی پیاده روی در طبیعت نمی شود. بنابراین توصیه می کنیم با دقت قوانین بیمه خود را مطالعه کنید.

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

بهترین فصل سفر به ترابزون

همان طور که می دانید شهر ترابزون در حاشیه دریای سیاه قرار گرفته و بنابراین انتظار آب و هوایی نیمه گرم سیری و مرطوب را می توانید داشته باشید. در کل بسته به آن که از سفر به شهر ترابزون چه قصدی دارید و یا در چه شرایطی احساس راحتی می کنید، بهترین فصل سفر برای شما می تواند متفاوت باشد.

بهار: متوسط دما در این زمان در شهر ترابزون در حدود ۱۴ درجه سانتیگراد می باشد. در ماه اردیبهشت متوسط دما کمی بیش تر می شود تا ۱۹ درجه سانتیگراد هم می رسد. اما شب های اردیبهشتی دمای کمتری دارند و حدودا ۱۳ درجه می باشند. در ماه اردیبهشت خبری از باران نیست و می توانید کاملا انتظار اب و هوای گرم و دلپذیری را داشته باشید. البته ترابزون در ماه خرداد گرمای بیش تری را تجربه می کند و خنکی بهارانه خود را از دست می دهد.

تابستان: همان طور که انتظار می رود دمای روزهای تابستانی ترابزون بیش از سایر اوقات است، اما باز هم هوا چندان گرم نیست و متوسط دما حول و حوش ۲۶ درجه سانتیگراد است و ترابزون هنوز هم می تواند مقصد تابستانه خوشایندی باشد. البته در طی روزهای تابستان رطوبت هوای شهر افزایش می یابد و ممکن است قدری آزاردهنده باشد. در مجموع تابستان های ترابزون برای تفریحات آبی و دریایی بسیار مناسب است.

پاییز: بیش ترین بارندگی شهر ترابزون در همین فصل صورت می گیرد و دمای هوا در حدود ۲۰ درجه سانتیگراد است.

زمستان: سردرترین روزهای سال در شهر ترابزون در همین فصل رخ می دهد، روزهای با بارندگی زیاد برف و باران و دمایی در حدود ۵ درجه سانتیگراد در انتظار شماست.

بنابراین بهترین فصل سفر به ترابزون را می توان ماه های ابتدایی بهار و پاییز دانست.

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

دغدغه زبان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران  در کامنت ها، مسئله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع و اقسام راه های برقراری ارتباط را برای شما تهیه کردیم و نشان دادیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و از سفر خود هم لذت برد.

آشنایی با هزینه های سفر به ترابزون ترکیه
هزینه سفر به ترابزون

سخن آخر

همان طور که گفتیم تمام هزینه های ذکر شده در این مقاله، جدید و به روز بوده و از منابع معتبر استخراج شده اند، با این حال تفاوت جزئی در اعداد و ارقام در گذر زمان طبیعی است. در زمان های معین و در آینده نسبت به بروز رسانی هزینه ها اقدام خواهد کرد.

بارگذاری در ترکیه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *