تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
اجاره ماشین در دبی تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

تاریخچه اکبر جوجه

در این مقاله از مجموعه مقالات مجله گردشگری تاپ تراول قصد داریم شما را با اکبر جوجه آشنا کنیم و تاریخچه اکبر جوجه را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

اکبر جوجه، نام یک رستوران زنجیره ای و نیز لقب علی اکبر کلبادی نژاد بنیان گذار این رستوران ها و ابداع کننده این غذاست. این نام اکنون به طور نام یک غذای مازندرانی درآمده است.

مقالات بیشتر بخوانید:


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

 این رستوران در ابتدا اصلا رستوران نبود و در اصل قهوه خانه ای بین راهی بود. البته این قهوه خانه در سال 1323 توسط حاج آقای کلبادی و همسر ایشان در مکانی اجاره ای به وجود آمد.

به هر حال اکبر جوجه در ادامه ی فعالیتش دستخوش تغییرات بسیاری شد. اکبر جوجه برای نخستین، بار در گَلوگاه که یکی از شهرهای استان مازندران ایران و در ناحیه شرقی استان مازندران، شکل گرفت. از آنجایی که دست و پنجه ی آقای کلبادی نژاد در زمینه ی پخت و پز کاملا طلایی بود، این رستوران در ادامه ی فعالیتش به سرعت رونق گرفت و در سراسر ایران به واسطه ی مسافرینی که در این رستوران غذایی خورده بودند، مشهور و معروف شد.

تاریخچه اکبر جوجه
تاریخچه اکبر جوجه

آقای اکبر خان کلبادی که دیدند کار و بارشان سکه است و مردم از نوع طبخ جوجه ها به سبک ایشان استقبال می کنند، به کمک برادرشان اقدام به افتتاح شعبه های اکبر جوجه در نقاط گوناگون استان مازندران و گلستان نیز کردند. تاریخچه ی اکبر جوجه پر است از فراز و نشیب اما در صورتی که از حق نگذریم، این رستوران فرازهایش بیشتر از فرودهایش است.

این که چرا اکبر جوجه معروف شد در تاریخچه ی اکبر جوجه خواهیم فهمید که علت های گوناگونی دارد اما قطعاً مهم ترین علت هایش این ها هستند که اولا این قهوه خانه در مسیر جاده ی مشهد واقع شده است و همین باعث شده بود که بسیار شلوغ شود.

از طرفی دیگر نیز کیفیت و کمیت عالی و قیمت منصفانه ی غذاهای اکبر جوجه دلیلی بر این امر بود که برای این که رانندگان کامیون و اتوبوس این قهوه خانه را که دیگر تبدیل به یک غذاخوری شده بود برای ناهار در کنار آن نگه دارند. به هر حال، خانم و آقای کلبادی برای کسب درآمد بیشتر از این قهوه خانه با کم ترین امکانات مشغول به پختن صبحانه و غذای بین راهی بودند. صبحانه ای که آن ها ارائه می داند شامل: چای، پنیر محلی، کره ی گوسفندی، تخم مرغ محلی، املت و نان های خوشمزه که معروف به کمبه هستند، می شد.

آقای کلبادی که به حاج اکبر معروف بود، به علت استقبال بسیار زیاد مشتریانش علاوه بر عرضه ی صبحانه آغاز به پخت چلو جوجه و چلو تخم مرغ نیز کردند. دیگر به نظر می رسد که به بخش های هیجان انگیز این ماجرا نزدیک شدیم زیرا، از همان زمان بود که نام حاج اکبر با جوجه های خوشمزه اش پیوند خورد. در قهوه خانه ی حاج اکبر، معروف ترین غذایی که عرضه می شد، چلو جوجه ی مخصوص بود که طرفداران پروپاقرصش، رانندگان بودند و بقیه ی غذاهای این قهوه خانه نیز برای افرادی با درآمد کم و شاگرد شوفرها پخته می شد البته آن غذاها نیز بسیار خوشمزه بودند و مهم ترین مزیت و قابلیت آن ها این بود که مقدارشان به حدی بود که حتما آن ها را سیر می کرد.

تاریخچه اکبر جوجه
تاریخچه اکبر جوجه

در این میان همسر حاج اکبر نیز برای بالا رفتن درآمد و جذب مشتریان بیشتر، نان محلی و رب انار درست می کرد و می فروخت. حاج اکبر هم که غذاهایش خیلی چرب و چیلی بود، رب انار را که برای هضم غذای چرب مناسب است را به عنوان دسر به مشتریان پیشنهاد می کرد. در این سال ها، حاج اکبر قهوه خانه ی شلوغ و پر طرفدار خود را اداره می کرد تا این که در سال 1342، حاج اکبر و همسرشان به علت انتقال جاده ی قدیم به جاده ی جدید و محدود بودن مکان فعلی خود، تصمیم به جا به جایی گرفتند و مکان دیگری در جاده ی امروزی که مسیر ارتباطی استان های مازندران و گلستان است را انتخاب کردند.

ایجاد جاده ی جدید موجب شد که مشتریان اکبرجوجه روز به روز بیشتر شوند و کار پخت غذا از روزی 20 پرس به روزی 2 هزار پرس نیز بالا رفتن یابد. در نتیجه حاج اکبر و همسرش برای راحتی و آسایش مشتریان و رونق کار خود تصمیم به ساخت رستوران بزرگ تری گرفتند. با ساختن ساختمان جدید و محبوبیت این غذا، دیگ های بزرگ جای قابلمه های کوچک را گرفتند و از این زمان بود که اکبرجوجه به حالت امروزی درآمد.

فرزند ارشد حاج اکبر، آقای حمیدرضا کلبادی نژاد که هم اکنون مدیر کنونی شعبه ی ساری است، در سال 1364 رستوران های زنجیره ای اکبر جوجه را رسماً ثبت کرد و با تأسیس نخستین شعبه ی اکبرجوجه در سال 1370 در ساری و فرزند دیگر حاج اکبر، آقای سیروس کلبادی نژاد با تاسیس شعبه ی گرگان در سال 1371 و ثبت اکبرجوجه در قسمت ثبت اختراعات راه و هدف حاج اکبر و همسر گرامی را با جدیت ادامه دادند.


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

Open

تور اروپا