تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
آذربایجان غربی, ایران

جاهای دیدنی ارومیه را بیشتر بشناسید 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

جاهای دیدنی ارومیه

در این مقاله از مجله گردشگری تاپ تراول تصمیم گرفتیم تا شما را با جاهای دیدنی ارومیه که مرکز استان آذربایجان غربی و دهمین شهر پرجمعیت ایران و دومین شهر پرجمعیت منطقهٔ شمال‌ غرب بشمار میرود آشنا کنیم . از لقبهای این شهر می‌توان به پاریس ایران، شهر آب، دارالنشاط و شهر ادیان، مذاهب و اقوام اشاره کرد.

مختصری درباره شهر ارومیه بدانید :

در تابستان درختان میوه‌ی ارومیه خیلی پر بار هستند که میوه های آن بسیار خوش‌ طعم و طبیعی و اکثرا بدون استفاده از کودهای شیمیایی هستند.نقل مهمترین سوغات ارومیه است. مردم این شهر خیلی خون گرم هستند اگر قصد دارید تابستان امسال، سفری به ارومیه داشته باشید، پس با ما همراه باشید تا دیدنی های ارومیه را به شما بیشتر معرفی کنیم.

دیدنی های ارومیه
دیدنی های ارومیه

ارومیه جایی است که پیروان ادیان مختلف، از گذشته‌ ها تا به امروز کنار یکدیگر با صلح و آرامش زندگی کرده‌ اند. آثار تاریخی این شهر نیز گواه این ادعا است. شاید بسیاری از افرادی که به شمال غرب سفر می‌کنند، برای بازدید از ارومیه زمان کمی در نظر بگیرند، اما این شهر ناشناخته‌ های بسیاری برای کشف و بازدید دارد که می‌تواند هر گردشگری را عاشق خود کند. ادامه‌ ی مقاله را دنبال کنید تا دیگر دیدنی‌ها و جاذبه‌ های گردشگری ارومیه (رضائیه) را معرفی کنیم.

بازار قدیمی

بازار قدیمی ارومیه در بافت تاریخی و قدیمی شهر، در جنوب شرقی ارومیه قرار دارد که در دوران حکومت صفویان ساخته شده و تا به امروز خون در رگ‌های آن جاری بوده و داد و ستد و تجارت ادامه دارد. این بازار با معماری ساده، طاق‌ها، چشمه‌ها و گنبدهای مختلفی دارد و دارای تیمچه‌ها، حمام‌ها، سراها و مساجد زیادی است که در دوران زندیان و قاجار در این بازار ساخته شده است.

در این بازار کنیسه‌‌ای هم برای یهودیان این منطقه وجود دارد. این بازار درها و دروازه‌های متعددی دارد که رفت و آمد را برای مردم آسان‌تر کرده است. راسته‌های مسگران، چاقوسازان، زرگران، فرش‌فروشان، بذر فروشان، بلور فروشان، کفاشان و عطاران از پررونق‌ترین راسته‌های بازار ارومیه هستند. بازار قدیمی ارومیه در سال ۱۳۶۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدنی های ارومیه
دیدنی های ارومیه

بازار دوشابچی خانا

بازار دوشابچی خانا یا بازار شیره‌فروشان ارومیه در میدان ولایت این شهر قرار دارد. قدمت این بازار به دوران صفویه می‌رسد و حدود ۷۰ مغازه در ۲ طرف آن صف بسته‌اند. دوشابچی خانا یکی از محله‌های قدیمی مشهور ارومیه است که از گذشته محل تهیه، فرآوری و فروش لوازم مربوط به دوشاب در این شهر است. در این محله و بازار، دوشاب یا همان شیره‌ی انگور تهیه و تولید می‌شود. این بازار با شماره‌ی ۳۱۳۶۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

معرفی دیدنی‌های ارومیه - بخش دوم
دیدنی های ارومیه

مدرسه هدایت

مدرسه‌ی هدایت یکی از مدارس قدیمی ارومیه است که در دوران قاجار ساخته شده است. این مدرسه در خیابان امام، کوچه‌ی امیرنظمی ارومیه قرار دارد. ساختمان این مدرسه قبلا خانه‌ی یکی از بزرگان ایل قاجار بود و در سال ۱۳۴۷ شمسی، توسط مالک جدید، تغییر کاربری داد. در این مدرسه کتیبه‌هایی وجود داشت که تخریب شده است، به همین دلیل تاریخ دقیق ساخت و اسم معمار آن مشخص نیست.
ضلع جنوبی صحن ساختمان، مهم‌ترین و باارزش‌ترین بخش مدرسه است. حیاط‌های مدرسه چهارگوش است و دیوارکشی آجری و پایه‌های سنگی و آجری دارد. طاق‌نماهای این بنا با آجر لعاب‌دار فیروزه‌ای تزئین شده است. مدرسه‌ی هدایت در ۱۵ دی ماه ۱۳۷۵ با شماره‌ی ۱۸۳۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

معرفی دیدنی‌های ارومیه - بخش دوم
دیدنی های ارومیه

مدرسه ۲۲ بهمن

مدرسه‌۲۲ بهمن ارومیه در تقاطع خیابان امام و خیام شمالی قرار دارد و کی از مدارس تاریخی ارومیه محسوب می‌شود. مدرسه‌ی ۲۲ بهمن در اوایل دوران پهلوی، یعنی حدود ۸۰ سال قبل ساخته شده است و حدود ۵ هزار و ۱۰۰ متر زیربنا دارد. این مدرسه در ۷ اسفند ۱۳۸۵، با شماره‌ی ۱۷۷۲۷ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

معرفی دیدنی‌های ارومیه - بخش دوم
دیدنی های ارومیه

قلعه هولاکوخان

قلعه‌ ی هولاکوخان یکی از قلعه‌ های تاریخی منطقه‌ ی آذربایجان است که در شرق دریاچه‌ ی ارومیه، در جزیره‌ ی اسلامی قرار دارد. این قلعه در بلندی‌ های روستای آق گنبد، در اسکله‌ ی منتهی بین ارومیه و تبریز قرار دارد. در مسیر آن نیز آب‌ انبارهای زیادی وجود دارد که در دل کوه، به شکل عجیبی ساخته شده است؛ در کنار این آب‌ انبارها جوی‌ های آبی وجود دارد که هنگام بارندگی، آب را به سمت آب‌ انبارها هدایت کرده و آب مورد نیاز را در تمامی فصول سال تامین می‌کند.

دیواره‌ های قلعه‌ ی هولاکوخان به طور کلی از سنگ ساخته شده است. این قلعه از نظر استحکامات، موقعیت و استقرار، شبیه قلعه‌ های بابک، قهقهه و جوشون است. دسترسی به این قلعه آسان نیست و در ۳ طرف آن را پرتگاه‌ های خطرناک احاطه کرده است که این موقعیت، دفاع از قلعه را برای قلعه‌بانان آسان می‌ساخت.

معرفی دیدنی‌های ارومیه - بخش دوم
دیدنی های ارومیه

قلعه بردوک

قلعه‌ی تاریخی بردوک در شش کیلومتری روستای بردوک (در ۹۶ کیلومتری ارومیه) قرار دارد. زیر قوس دروازه‌ی ورودی این قلعه، کتیبه‌ای روی دو سنگ مرمر وجود دارد که قدمت قلعه‌ی بردوک روی آن، سال ۱۰۷۸ هجری قمری، همزمان با دوران صفویه ذکر شده است. به طور کلی این بنا شامل سه قسمت قلعه، مسجد و مقبره می‌شود؛ قلعه‌ی بزرگ روبروی مسجد قرار دارد که در ارتفاعات میانه کوهستان ساخته شده استو راه دست‌یابی به آن شیب تندی دارد. در بخش مرکزی قلعه چند بنای دیگر وجود دارد که با سنگ‌های چهارگوش و ملات شن و آهک ساخته شده و فقط یکی از آن‌ها سالم مانده، که به نظر می‌رسد از آن به عنوان آب‌انبار استفاده می‌شد.

معرفی دیدنی‌های ارومیه - بخش دوم
دیدنی های ارومیه

کلیسای مار سرگیز

این کلیسا در ۱۲ کیلومتری ارومیه( دیدنی های ارومیه ) ، در دامنه‌ی کوه سیر قرار دارد. کلیسای مار سرگیز از نظر مذهبی، بسیار ارزشمند است و عموم مسیحیان، اعم از آشوری و ارامنه، آن را به عنوان زیارتگاه می‌شناسند. این کلیسا یکی از آثار سنگی استان آذربایجان غربی است و تمام دیوارها و سقف آن را با سنگ‌های نامنظم، به شکل ماهرانه‌ای و کاملا مستحکم ساخته‌اند. با توجه به سبک معماری این بنا و کتب مورخان آشوری، قدمت کلیسای مار سرگیز به قبل از اسلام می‌رسد. گفته می‌شود زمانی که خسروپرویز بر رومیان پیروز شد، همسرش شیرین که مسیحی بود، دستور ساخت این کلیسا را صادر کرد.

معرفی دیدنی‌های ارومیه - بخش دوم
جاهای دیدنی ارومیه

یخچال دوقوز پله (خانه آبگینه شهر ارومیه)

یخچال دوقوز پله در خیابان عسگرخان ارومیه، و در محله‌ای به همین نام قرار دارد. این بنا را می‌توان یکی از بهترین جاذبه‌های گردشگری آذربایجان غربی و ارومیه نامید. دوقوز کلمه‌ای ترکی و به معنی عدد نه است و به همین خاطر در برخی موارد آن را یخچال نه پله نیز می‌خوانند.

این یخچال در دوران قاجار ساخته شده است و از آن برای نگهداری و تامین یخ مورد نیاز شهر در تابستان استفاده می‌شد. حتی مردم برای انجام بعضی از مراسمات مانند چهارشنبه سوری به دور حوضچه‌ای که در نزدیکی یخچال است جمع می‌شدند، اما بعد از پیشرفت شهر ارومیه و صنعتی شدن شهر بلا استفاده ماند. امروزه این یخچال از نام دوقوز پله به خانه آبگینه شهر ارومیه تغییر نام داده و از آن به‌عنوان نمایشگاه استفاده می‌شود.

دیدنی های ارومیه
جاهای دیدنی ارومیه

مطالب مرتبط

5 دیدگاه

 1. اورمیه قلب آذربایجان

  از دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه دیدن کنید ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها یا به اصطلاح ترکی همون (اورمولوها) همیشه خون گرم و مهمان نوازیم.
  آذربایجان دیارنا، گوزل اورمییه خوش گلیبسیز ??
  ترجمه:
  به دیار آذربایجان شهر زیبای اورمیه خوش اومدین
  یاشاسین آذربایجان ❤ یاشاسین اورمیه

 2. یاشاسین آذربایجان یاشاسین اورمیه

  یاشاسین آذربایجان ✔
  یاشاسین اورمیه ✔

 3. ارومیه قلب آذربایجان

  ارومیه قلب آذربایجان ❤
  به دیار آذربایجان ارومیه شهر والیبالی و والیبال نشین خطه آذربایجان ، دومین شهر ترک نشین ایران بعد از شهر برادر تبریز، شهر شهیدان باکری ها و امینی ها ، شهر عاشیق های آذربایجان، شهر کاپیتان تیم ملی والیبال سعید معروف، میلاد عبادی پور و حضرت پور، شهر مهد و فرهنگ و قلب ابدی آذربایجان خوش آمدید
  آذربایجان دیارنا گوزل اورمیه شهرینه چوخ خوش گلیبسیز ❤
  به دیار آذربایجان شهر زیبایی ارومیه خیلی خوش آمدید
  ما آذربایجانی ها بخصوص اورمیه ای ها به ترکی ( اورمولوها) خونگرمو مهمان نوازیم

  یاشاسین ایران
  یاشاسین آذربایجان یاشاسین ارومیه ❤

  ارومیه قلب ابدی آذربایجان ❤

 4. ارومیه قلب آذربایجان ❤

  ارومیه قلب آذربایجان خاک ابدی و خط قرمز ترکها ❤
  یاشاسین آذربایجان 💓
  یاشاسین اورمیه 💓

  URMİA ❤AZERBAYCAN

 5. ارومیه قلب آذربایجان💙❤💚

  ارومیه قلب آذربایجان 💙❤💚
  ارومیه جان آذربایجان 💙❤💚
  ارومیه خاک آذربایجان 💙❤💚
  ارومیه شهر والیبالی و پایتخت والیبال آذربایجان 💙❤💚

  یاشاسین آذربایجان 💙❤💚
  یاشاسین اورمیه 💙❤💚

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *