تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
خوزستان

با دیدنی های رامهرمز بیشتر آشنا شوید | Ramhormoz 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

جاهای دیدنی رامهرمز

شهرستان رامهرمز در شرق استان خوزستان واقع شده‌است . رامهرمز بعد از شوش دومین شهر استان می‌باشد که طبق نظر تاریخدانان پایتخت ایران بوده‌ است. یاقوت حموی می‌گوید که رامهرمز متشکل از دو کلمه رام (shahr) و هرمز (نام یکی از خسروان ساسانی) بوده‌است. رامهرمز به تناسب قدمت و اهمیتی که بویژه در زمان ساسانی داشته‌است، مجموعه‌ای از آثار تاریخی را در خود جای داده‌است.در ادامه مطلب همراه تاپ تراول باشید تا با جاهای دیدنی رامهرمز بیشتر آشنا شوید.

تشکوه رامهرمز با نام کوه آتشین رامهرمز نیز شناخته می‌شود. در امتداد روستای ماماتین در جاده رامهرمز-ابوالفارس در استان خوزستان، تپه‌هایی را کنار جاده خواهید دید که در شب، سوزان و شعله‌ور هستند. زیبایی خیره‌کننده این کوه آتشین هر گردشگری را که از این جاده عبور می‌کند، به خود می‌خواند. تش در زبان محلی به معنای آتش است و به دلیل همین شعله‌های کوچک و بزرگ آن را تشکوه نامیده‌اند. این کوه از گذشته‌های دور تاکنون شبانه‌روز می‌سوزد. به گفته‌ی کارشناسان زمین‌شناسی دلیل شعله‌ور شدن آتش کوه، گوگرد موجود در زمین و متصاعد شدن گاز طبیعی از عمق زمین به سطح است.

جاهای دیدنی رامهرمز
جاهای دیدنی رامهرمز

قلعه امیر مجاهد

قلعه امیر مجاهد که با نام‌های باغ امیر مجاهد و قلعه بهبهانی نیز شهرت دارد، یکی از بناهای تاریخی رامهرمز است. این بنا توسط یکی از خوانین پرنفوذ ایل بختیاری به نام امیر مجاهد بختیاری در اواخر دوره قاجار احداث شد و به همین دلیل قلعه امیر مجاهد نامیده می‌شود. این بنا در شهریور ۱۳۲۰، توسط طاهر بهبهانی برای سکونت خریداری شد. با معماری منحصربه‌فرد، قلعه امیر مجاهد با باغی از انواع درختان مانند نخل و پرتقال و بوته‌های گل و گیاه احاطه می‌شود. قلعه امیر مجاهد در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.جاهای دیدنی رامهرمز


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

قلعه دا و دختر رامهرمز

قلعه دا و دختر یکی از آثار ارزشمند استان خوزستان است که در 3 کیلومتری شمال شهر رامهرمز بر روی کوه‌های مرتفع مشرف بر دشت رامهرمز قرار دارد.این قلعه تاریخی که در ارتفاع تقریبی 600 متری واقع شده، از نظر نوع معماری شبیه به قلعه‌های رومی است و بر اساس شواهد موجود، متعلق به دوره ساسانیان می‌باشد. مصالحی که در ساخت این قلعه استفاده شده، قلوه‌ سنگ‌های رودخانه اعلا و سنگ‌های معادن اطراف قلعه جهت پِی آن، ملات گچ و در برخی نقاط آجر و قیر است که در واقع، از مصالح بومی منطقه به شمار می‌روند.

جاهای دیدنی رامهرمز
جاهای دیدنی رامهرمز

امامزاده سیدحسین زاهدون

در ۵ کیلومتری شرق شهرستان رامهرمز روستای دهیور “امامزاده سید حسین زاهدون” قرار داره که معماری این گنبد به دوره سلجوقی و تیموری بر میگرده. بقعه متبرکه امام زاده سید حسین زاهدون با گنبدی مخروطی ومهندسی شکل با گچ بری خاص و منحصر بفرد در جوار رودخانه الله قرار داره که رودخانه تمام مزارع مسیر خود رو زیر آب برده ولی در نزدیکی امامزاده که رسیده به طرز طبیعی و معجزه آسایی انحراف پیدا کرده و در برابر این امامزاده تعظیم کرده.این امامزاده در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.جاهای دیدنی رامهرمز

عمارت صمیمی رامهرمز

عمارت صمیمی (باغ صمیمی) یا باغ امیر سپهدار از باغ های سکونتی _حکومتی دوره قاجار است که به عنوان حاکم نشین شهرستان رامهرمز استفاده می شد، و متاًثر از باغ های فرنگی ساخته شده است. این باغ شامل عمارت اندرونی است. عمارت به عنوان فضای ورودی بوده و در بیشتر موارد محل استقرار و سکونت نگهبانان و سایر کارکنان خدماتی صاحب باغ و مهمانانش بوده است. عمارت اندرونی که همان کوشک میانی می باشد در دو اشکوب همکف و زیر زمین بنا شده است و محل کارهای حکومتی و دفتر ی بود، در دوران پهلوی این کوشک محل زندگی صاحب وقت باغ اختصاص داشت.

جاهای دیدنی رامهرمز
جاهای دیدنی رامهرمز

چشمه های قیر

در ۲۵ کیلومتری شمال‌شرقی شهرستان رامهرمز، در استان خوزستان در منطقه «ماماتین»، ثروتی سیاه و میراثی چند هزار ساله قرار گرفته است. چشمه‌های جوشان قیر طبیعی ماماتین از جاذبه‌های دیدنی و حیرت‌آور شهرستان رامهرمز به شمار می‌رود که گاهی طلای سیاه از آن‌ها به بیرون می‌جهد. قیر که به‌عنوان طلای سیاه نیز شناخته می‌شود، از این چشمه‌های سیاه رنگ طبیعی می‌جوشد.جاهای دیدنی رامهرمز

دژ گلی

دژ گلی که با نام دزگیری نیز شناخته می شود، از دیدنی های طبیعی رامهرمز به شمار می رود و بالای تپه های دوکوهک جای گرفته است. طبق گفته مردم محلی، کله قوچی پرابهت روی تپه ها قرار دارد که شبیه به مجسمه ابوالهول مصر است و گویی تمام منطقه را زیر نظر دارد. هرچند این ساختار طبیعی است؛ اما بزرگی و کمال آن نگاه هر بیننده ای را جلب می کند.جاهای دیدنی رامهرمز

روستای ماماتین

روستای ماماتین روستای گردشگری است که در ۳۶ کیلومتری شمال شرق رامهرمز قرار گرفته است. مهندسین انگلیسی که دنبال کشف نفت بودند در این روستا شروع به احداث حوض آتشنشانی , کارگاه ،میادین ورزشی , اطاق کنفرانس، ،برج دیده بانی و ساختمن نمایی برای استراحت خود و دیگر کارشناسان ساختند. ساختار هندی ساختمان سازی مهندسان که از مصالح گچ کوره و سنگ بوده با ساختمان سازی بومیان منطقه تفاوت زیادی داشت ,طوری که سقف بام خانه‌ها بطور قوسی و با لوله‌های قطور نفت می‌باشد که هنوز مردم منطقه از این ساختمان‌ها استفاده می‌کنند. این روستا شامل خانه,کلیسا، اصطبل، سایت اداری و … است که برخی نیمه مخروب و برخی با تغییر فضای درونی به محل سکونت روستاییان محلی تبدیل شده است. این روستا دارای جاذبه هایی مثل تشکوه و چشمه‌های قیر می‌باشد.

آبشار توف نمکی

آبشار توف نمکی، رامهرمز در استان خوزستان واقع است. در امتداد یک جاده مال رو که از منطقه کمپ رامهرمز شروع می شود به سمت کوه‌های ابوالفارس « باب الفارس » در فاصله تقریباً ۱۵ کیلومتری رامهرمز آبشاری زیبا که محیط بالا دست آن را درختان انجیر و پیچک پوشانده‌اند به نام توف انجیر خودنمائی می کند . آب دریاچه بزرگ این آبشار که به طول ۶۰ متر و عرض ۲۰ متر است بسیار شور است و ماهی های شورآبی به وفور در آن یافت می شود ، در کنار این آبشار یک چشمه ی کوچک گوگردی وجود دارد . راه دوم دستیابی به این آبشار و دریاچه اش از مسیر روستای نمره ۹ ابوالفارس است .

جاهای دیدنی رامهرمز
جاهای دیدنی رامهرمز

   تبلیغات    

                 تور مسافرتی


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *