خرید بلیط هواپیما

جاهای دیدنی زنجان

در این مقاله از مقالاتجاهای دیدنی ایران جاهای دیدنی زنجان را به شما معرفی خواهیم کرد. پس اگر قصد به دنبال بهترین مکان های دیدنی زنجان هستید در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

زنجان یکی از شهرهای شگفت انگیز و کمتر شناخته شده شمال غرب ایران زمین است. شهرستان زنجان در شمال‌غرب ایران و از بزرگترین شهرهای شمال غرب ایرانمی باشد که براساس آمار منتشر شده دارای ۴۳۰٬۸۷۱ نفرجمعیت در سال ۱۳۹۵ خورشیدی بوده و بیستمین شهر کشور از لحاظ جمعیت محسوب می‌شود.


مقالات بیشتر بخوانید:


استان زنجان که آن را فلات زنجان نیز می نامند، در ناحیه مرکزی شمال غربی ایران قرار گرفته است. استان زنجان در تابستان آب و هوای خوبی دارد. در طول سال یکی از خنک ترین استانهای ایران است.

 

بازار زنجان، طولانی ترین بازار ایران

بازار زنجان طولانی ترین بازار ایران است و این به آن معناست که آنقدر سراها و تیمچه های گوناگون دارد که گاهی می بینید چند ساعت در آن چرخیده اید و بازهم وقت نشده همه جایش را ببینید. بازار زنجان، مانند بازارهای دیگر نبض تپنده شهر است. این بازار که در دوره آغا محمدخان قاجار ساختش آغاز شده و در زمان فتحعلی شاه به پایان رسیده، راسته های گوناگونی دارد. از راسته زرگرها، کفاش ها،بزازها و سراج ها گرفته تا میادین، کاروانسرها، تیمچه ها، گرمابه و مسجد. هر چیزی که دنبالش هستید را میتوانید در این بازار با قیمت مناسب پیدا نمایید. چاقو، ظروف ملیله کاری، چاروق، سبزی های کوهی، شیرینی های محلی و هرچیزی که یک بازار تمام و کمال دارد، در این بازار هم پیدا خواهد شد.

مطالب بیشتر بخوانید
دریاچه سد سنجگان قم

آدرس: راسته اصلی بازار زنجان از خیابان سعدی آغاز شده و بعد از قطع آن متوسط خیابان فردوسی ، در خیابان اصغریه به پایان می رسد.

جاهای دیدنی زنجان
جاهای دیدنی زنجان

رختشوی خانه زنجان

یکی از بناهای کم نظیر و جاهای دیدنی زنجان ، رختشوی خانه زنجان است. این بنا که در سال ۱۳۰۷ ساخته شده سرپناهی بود برای زمستان ها و زنانی که رخت هایشان را بیرون از خانه می شستند. رخت شوی خانه زنجان که حالا به موزه مردم شناسی این شهر تبدیل شده و بازسازی رخت شوی خانه در زمان های دور است، دو بخش حیاط و مدیریت داشته و فضایی برای شستن رخت و لباس.

آدرس: بنای رختشویخانه زنجان در محله قدیمی عباسقلی خان شهر زنجان، در خیابان سعدی روبروی خیابان ۷ تیر

جاهای دیدنی زنجان
جاهای دیدنی زنجان

دود کش جن ، گرندکانیون در زنجان

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری زنجان که بسیار زیبا است اسم عجیب و غریبی به نام دودکش جن یا تخت دیو دارد، منطقه ای است بسیار شبیه به بخشی از گرندکانیون آمریکا. دلیل نامگذاری این منطقه به دودکش جن مشخص نیست و بعضی آن را به باورهای مردم این منطقه نسبت می دهند. اما این پدیده در زمین شناسی اسم دیگری دارد و به آن هودو می گویند. هودو در واقع نوعی سنگ به شکل قارچ است که در نتیجه فرسایش شکل گرفته و شبیه مناره بلند و نازکی است که سنگ دیگری روی آن آمده. تورهای گردشگری به این منطقه از پرطرفدارترین هاست.

آدرس: دود کش جن در ۹۶ کیلومتری زنجان و در نزدیکی شهر ماهنشان قرار گرفته.

مطالب بیشتر بخوانید
راهنمای سفر به شهر مریوان , کردستان
جاهای دیدنی زنجان
جاهای دیدنی زنجان

گنبد سلطانیه

یکی از دیدنی های زنجان که طرف دار زیادی دارد و به عقیده بسیاری گنبد سلطانیه است. این گنبد که به عنوان بزرگترین گنبد خشتی دنیا شناخته می شود، یکی از شاهکارهای مربوط به دوره ایلخانان است. گنبدی عظیم و پرهیبت که با کاشی کاری های فیروه ای و لاجوردی اش از  دور خودنمایی می کند. گنبد سلطانیه در فاصله سال های ۷۰۲ تا ۷۱۴ به سفارش اولجایتو پادشاه مغول، معروف به سلطان محمد خدابنده ساخته شده و مقبره خود او نیز هست. گنبد عظیم این بنا از گنبدهای دوپوشش بسیار قشنگ دنیا محسوب می شود. معروف است که در ساخت گنبد بزرگ شهر فلورانس از گنبد سلطانیه الگوبرداری شده. همچنین این گنبد، پس از گنبدهای سانتاماریا دلفیوره فلورانس و ایاصوفیه استانبول، سومین گنبد بزرگ دنیاست.

آدرس: سلطانیه در ۴۳ کیلومتری زنجان و در سمت راست جاده زنجان به تهران واقع است.

جاهای دیدنی زنجان
جاهای دیدنی زنجان

مجموعه تفریحی ائل داغی

در صورتی که در سفر به زنجان یکروز را خواستید در نقطه ای خوش آب و هوا سر نمایید، جایی که امکانات تفریحی زیادی مانند دریاچه مصنوعی و قایق های پدالی دارد و در زیر آلاچیق هایش میتوان نشست، بروید مجموعه تفریحی ائل داغی. هم میتوان غذا را از خانه برد و روی چمن های این منطقه نشست و خورد و هم میتوان خود را مهمان یکی از رستوران هایش کرد. آش، یکی از پرطرفدارترین عصرانه های اینجاست. همچنین غروب های این منطقه بسیار دیدنی است. مجموعه تفریحی و کوهستانی ائل داغی زنجان یا مجموعه تفریحی گاوازنگ زنجان در شمالی ترین نقطه شهر واقع شده است.

مطالب بیشتر بخوانید
جنگل های حرا قشم


  تبلیغات   

          هتل انقلاب تهرانرزرو هتل ارزان | هتل های مشهدهتل ترنج کیش | اقامت اروپا


در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In ایران

دیدگاه خود را ثبت کنید