تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران

جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

`جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان

در این مقاله از مقالاتجاهای دیدنی ایران جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان را به شما معرفی خواهیم کرد که یکی از شهرهای دیدنی بسیار زیبا و دیدنی محسوب می شود. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران قرار گرفته و استانی مرزی به حساب می آید. بیشترین مرز مشترک آن نیز با کشور پاکستان و قسمت هایی از آن در شمال منطقه با افغانستان است. از جنوب نیز به دریای عمان راه دارد. به علت همین موقعیت خاص جغرافیایی، می توانید تجربه ی دیدن طبیعت بی نظیری را در این استان داشته باشید. اما لیست جاذبه های آن تنها به طبیعت محدود نخواهد شد. تاریخ در همه شهرهای سیستان و بلوچستان ردپایی از خودش به جا گذاشته است.


مقالات بیشتر بخوانید:


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

این استان بزرگ و زیبا با رنگارنگ ترین و متنوع ترین جاذبه ها میزبان گردشگران است.

اطلاعاتی که در این مقاله بدست خواهید آورد :

زاهدان

در شهرستان زاهدان، تفریح گاه و تفرج گاه «پارک ملت» و «براسان»، مجتمع فرهنگی تفریحی «باغ خانواده» مکان های مناسبی برای استراحت و صرف غذا در دل طبیعت است.برای آشنایی با فرهنگ و رسوم محلی این منطقه بد نیست سری به موزه مردم شناسی در بلوار شهید مطهری زاهدان بزنید.در صورتی که علاقمند آشنایی با اولین بنیانگذاران و شخصیت های فرهنگی و ادبی در این شهر هستید بازدید از کتابخانه مرحوم استاد کامبوزیا در شهر زاهدان به شما کمک می کند.
دوستداران آثار تاریخی بازدید از بازارچه سرپوش، ساختمان های قدیمی پست (موزه پست) ، اولین ساختمان دادگستری، خانه ابویی در خیابان شریعتی ،گمرک و اداره پست شهرمیرجاوه را فراموش نکنند.

برای جلب رضایت همسرتان حتما سری به بازار رسولی یا همان چهار راه رسولی بزنید مطمئن باشید علاوه بر جلب رضایت خانواده با ما هم عقیده خواهید شد که این بازار یکی از بزرگ ترین جمعه بازار های مدرن دنیا است.

جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان
جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان

زابل

در صورتی که تصمیم دارید که از زاهدان به سوی زابل حرکت نمایید می بایست فاصله ای معادل 215 کیلومتر را طی نمایید اما پیمودن این مسافت ارزش دیدار از اولین چشم مصنوعی دنیا و تمدن 5 هزار ساله شهر سوخته را دارد.
شهر سوخته در سیستان با قدمتی 5 هزار ساله قادر است با نمونه های عینی و موجود شما را تا عصر مفرغ به گذشته بازگرداند.

شهر سوخته

مجتمع توریستی شهر سوخته محل مناسبی برای استراحت شما و خانواده است.توقف در این مکان به شما امکان می دهد تا از موزه شهر سوخته بازدید نمایید و از آثار به جای مانده انسان های 5 هزار سال پیش که در زیر پای شما در این موزه به نمایش گذاشته شده اند عکس بگیرید.

در شهرستان زابل، کوه خواجه به ارتفاع تقریبی 900 متر، مثل جزیره ای در وسط دریاچه هامون به همراه آتشکده و کاخ عظیمی نمایان است که قدمت آن را به دوران اشکانی و ساسانی نسبت می دهند.دهانه غلامان در حاشیه شهر زهک نیز می تواند تصویر بازار خرید و فروش غلامان و تجارت سال های دور را برایتان مجسم کند.این مکان از بقایای شهر دوران هخامنشی است.
در سیستان آثار تاریخی خیلی از جمله «قلعه سام»، «قلعه مچی»، «آسیاب های بادی»، «قلعه رستم»، «زاهدان کهنه»، «مناره قاسم آباد» و «آتشکده کرکویه» موجود است که بازدید از آنها خالی از لطف نیست.
در کنار بازدید از آثار تاریخی برای استراحت می توانید در زابل سری به دریاچه هامون و پارک «چاه نیمه» بزنید.

جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان
جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان

خاش

در شهرستان خاش قلعه حیدرآباد به عنوان یکی از قلعه های بازمانده از دوره متقدم اسلامی خاطرات زیادی را از تاریخ بلوچستان و استعمارگران انگلیسی برای شما اشکارمی کند.قله معروف تفتان تنها آتشفشان نیمه فعال کشور و حوضچه های فصلی در بلندای ارتفاعات مجاور تفتان با عنوان « سردریا» از مناظر منحصر بفردی است که مشاهده آنها بسیار دل انگیز است.در دامنه تفتان اردوگاه «دره گل» به شما این امکان را می دهد تا ساعاتی را به همراه خانواده در این مکان با وجود امکانات مورد نیاز سپری نمایید و از طبیعت دامنه کوه تفتان لذت ببرید.

در صورتی که اهل کوهنوردی هستید صعود به قله تفتان یکی از خاطره انگیزترین تفریحات موجود در این منطقه است اما به علت داشته باشید پیش از صعود و استفاده از جان پناه های موجود در ارتفاعات قله تفتان اطلاعات لازم را از راهنمایان محلی کسب نمایید.

شهرستان خاش با وجود آثار و بناهای تاریخی از جمله « مناره مسجد جامع» ،«درخت کهنسال «ده پابید» با قدمت 1200 سال و قبرستان هفتاد ملا بسیار خاطره انگیز است.

ایرانشهر

در شهرستان ایرانشهر می توانید یک سفر توریستی و قلعه گردی را به معنای واقعی تجربه نمایید. «قلعه ناصری» بازمانده از دوره قاجاریه ، «قلعه بمپور» با قدمتی از دوره ساسانی ، «قلعه دامن» ، «قلعه پیشین» ( دوره اسلامی )، «قلعه چهل دختر»، «قلعه سرباز» ( دوره اسلامی ) و «قلعه اسپیدژ» واقع در مسیر بزمان- دلگان به عنوان آثار تاریخی به جای مانده از گذشته است که حکایت از شکوه و عظمت در بلوچستان ایران دارد.

قلعه ناصری در شهری به همین نام در استان سیستان و بلوچستان واقع است.

بیت مقام معظم رهبری در ایرانشهر نیز یکی از جاذبه های بسیار دیدنی است که هم اکنون با نام موزه قرآن و عترت برای بازدید همگان آزاد است.این موزه گویای خاطرات زیادی از زندگی مقام معظم رهبری در زمان تبعید است.

سراوان

شهرستان سراوان معروف به سرزمین نخل ها و نگاره ها است.نخلستان های وسیع و سبز و همچنین سنگواره های گوناگون در توابع این شهرستان موجب گردیده است تا به نگارخانه سنگواره های ایران مشهور شود.

شهرستان سراوان معروف به سرزمین نخل ها و نگاره ها است.
سفال کلپورگان واژه نام آشنای تمامی هنرمندان ایران و جهان است که در روستای کلپورگان در 30 کیلومتری شهر سراوان قرار گرفته است.
در صورتی که تصمیم دارید سری به این شهر بزنید بازدید از «تپه مهتاب خزانه »، « تپه کلاتک آسپیچ»، «تپه روباهک» ،«تپه میل مارد»، «تپه سد میرعمر»، «قلعه سیب»، «سنگ نگاره های کوه مهرگان»، «دره نگاران» ، «کشتگان» و همچنین موزه مردم شناسی سراوان را فراموش ننمایید.

جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان
جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان

چابهار

در شهر بندری چابهار در هر فصلی می توانید بهار طبیعت را در این شهر بندری تجربه نمایید. شهر بندری چابهار همان که از نام آن پیداست به معنای چهار بهار است و در هر فصلی می توانید بهار طبیعت را در این شهر بندری تجربه نمایید. در شهرستان چابهار سواحل زیبای دریای عمان و دریای بزرگ از زیبایی های منحصر بفردی برخوردار است که چشم هر بیننده ای را نوازش می دهد.

در چابهار علاوه بر دیدار از منطقه آزاد و گردش در مراکز خرید حتما بازدید از مقبره «سید غلام رسول» (متعلق به دوره تیموری) ، «قلعه تیس» یا همان پرتغالی ها ، «مسجد تیس» ، «درخت مکر زن» و یا انجیر معابد را فراموش ننمایید.

در صورتی که تصمیم دارید در چابهار نیم نگاهی به زندگی صیادان داشته باشید و از نزدیک بر تلاش ماهیگیران و وسایل ماهیگیری سنتی اشنا شوید سفر به بنادر «پزم» و «کنارک» را به شما توصیه می کنیم.

چابهار برای دوستداران پدیده های زمین شناسی و زیست محیطی نیز سوژه های منحصر بفردی دارد.دیدار از «گل فشان» ، «کوه های مینیاتوری» و همچنین «جنگل های حرا» (با مد دریا زیر آب رفته و با جزر آب نمایان می شوند) بسیار به یاد ماندنی است.

در صورتی که می خواهید ببینید لنچ های ماهیگیری با آن عظمت چگونه و به چه شکلی در ساحل ساخته می شوند بهتر است با طی مسیر 30 کیلومتر از بندر چابهار به سوی بندر کنارک از نزدیک شاهد هنرنمایی مردان ایرانی توسط میخ و چکش در این بندر باشید.

جاهای دیدنی چابهار

نیکشهر

در شهرستان نیکشهر، محوطه های باستانی (قبل از تاریخ) «قلعه نیک شهر»، «قلعه چهل دختران» و «قلعه قصر قند» قسمتی از جاذبه های این شهرستان است. نیکشهر دارای جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی است

نیکشهر دارای جاذبه های طبیعی بسیار زیبایی است که با عبور از تنگ سرخه که با ارتفاع زیادی از حاشیه رودخانه همراه است می توانید از وجود آب های جاری و روان با چشمه های آب گرم، پلهای تاریخی از جمله پل دادشاه ،باغات میوه، نخل های تنومند و زمین های شالیزار لذت ببرید.

جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان
جاهای دیدنی سیستان و بلوچستان
امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *