تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
آذربایجان شرقی, ایران

جاهای دیدنی هوراند | آذربایجان شرقی 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

جاهای دیدنی هوراند

در این مقاله از مجله سفر و گردشگری تاپ تراول شما را با جاهای دیدنی هوراند که یکی از شهرستان های واقع در استان آذربایجان شرقی است آشنا خواهیم کرد .

مختصری درباره شهرستان هوراند بدانید :

این شهرستان یکی از تاریخی ‌ترین شهرستان‌ های استان آذربایجان شرقی می باشد که دارای پیشینه‌ای چندین هزار ساله با مردمانی نجیب و دوست داشتنی است . فاصله هوران تا شهر تبریز ( مرکز استان آذربایجان شرقی ) حدودا 170 کیلومتر می باشد .

شهرستان هوراند در یکی از بهترین نقاط آب و هوایی استان در دامن کوه‌های سربه فلک کشیده و حول پوشش جنگل‌ها و مراتع بزرگ منطقه ارسباران که حدود 164 هزار هکتار می‌باشد، واقع شده و سهم این شهرستان از کل مساحت جنگلی ارسباران  11 هزار هکتار بوده و  بیش از 70 هزار هکتار نیز مراتع می‌باشد، این جنگل‌ها زیستگاه انواع مختلف جانور و پرندگان از قبیل سیاه گوش، گرگ، خرس قهوه‌ای،  انواع کبک ، عقاب، شاهین و … است .

آب و هوای این منطقه معتدل کوهستانی است که در زمستان با یخبندان‌های کوتاه مدت و هوایی خنک و مطلوب و تابستانهایی نسبتاً گرم و نسیمهای خنک و روح نواز همراه است.

جنگل طبیعی تنباکولو

این جنگل در بخش هوراند واقع شده و بعنوان یکی از مناطق جنگلی ارزشمند رویشگاه گونه های متنوع گیاهی و یکی از جاذبه های مهم گردشگری شهرستان به شمار می آید که سالانه پذیرای هزاران گردشگر می باشد .

جاهای دیدنی هوراند

منطقه تاریخی قوبول دره سی

وبول دره سی در یک کیلومتری غرب قریه چناب از توابع هوراند (‌ دو کیلومتری جاده اهر – کلیبر ) پشت کوه سنگی مرتفعی واقع شده است . در مقابل آن ،‌ کوه هشت سر قرار دارد که به روایتی مسکن اصلی بابک خرمدین بوده است . تپه تاریخی اژدها داش در این دره قرار دارد . بر بدنه و بالای آن غارهایی است که به گفته اهالی هر کدام گنجایش بیش از 2 هزار نفر را دارد.

جاهای دیدنی هوراند

تپه باستانی اژدها داش

در دشت لشگرگاه هوراند از توابع شهرستان کلیبر تپه بسیار کوچکی به شعاع تقریبی 15 و ارتفاع 5/1 متر وجود دارد که در اصطلاح محلی به اژدها داش ( سنگ اژدها ) معروف است . از این تپه آثاری مختلف از قبیل قطعات سفال و سنگ چخماق مربوط به قرون اولیه‌ هزاره اول قبل از میلاد به دست آمده است.


مقالات بیشتر بخوانید :


 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *