تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
جهانگردی

جزایر گالاپاگوس اکوادور 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

جزایر گالاپاگوس اکوادور

در این مقاله از مقالات جهانگردی در مجله گردشگری تاپ تراول در نظر داریم تا شما را با جاذبه ای بسیار زیبا در اکوادور آشنا کنیم. این جای دیدنی که جزایر گالاپاگوس نام دارد یکی از جاهای بسیار منحصر به فرد اکوادور می باشد. در ادامه با ما همراه باشید تا بیشتر با این جزایر آشنا شوید.

جزایر گالاپاگوس گروه – جزیرهای آتشفشانی در اقیانوس آرام، در ۹۲۶ کیلومتری غرب اکوادور است که بر روی خط استوا قرار گرفته و از نظر جغرافیای سیاسی قسمتی از اکوادور محسوب می شود. جزایر گالاپاگوس و آبهای اطراف آن یکی از استان های اکوادور و همچنین یک پارک ملی و یک منطقه محافظت شده دریایی را تشکیل می دهند. زبان رسمی در این جزایر اسپانیولی است.

این جزایر قابلیت های منحصربفردی دارند که آن ها را از شگفتی های طبیعی دنیا نموده است. به غیر از جزایر اصلی، ۸ جزیره کوچک و ۴۰ جزیره صخره ای هم در این شبه جزیره موجود است.  در جزیره سانتاکروز شهری با نام پورتو آی موجود است که بزرگترین شهر مجمع الجزایر گالاپاگوس است. مجمع الجزایر گالاپاگوس استانی در اکوادور است که حدود ۴۰۰۰۰ نفر در آن زندگی می کنند. شاید برایتان جالب باشد که بدانید سفری که دانشمند معروف چارلز داروین در قرن نوزدهم به این جزیره داشت الهام قسمت نظریه تکامل تدریجی او شد.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی
جزایر گالاپاگوس اکوادور

جزیره گالاپاگوس زیستگاه حیوانات و گیاهان کمیابی است که تا به حال انسان نموفق شده به زیبایی طبیعی اش آسیبی وارد کند. در این جزیره هیچ شکاری انجام نخواهد شد و به همین دلیل حیوانات گوناگون و متنوع می توانند به دور از تهدیدات انسانی به رشد خود ادامه دهند.  در این جزیره می توانید حیواناتی بومی و خاص مانند شیرهای دریایی، لاکپشت های سبز گالاپاگوس، مارمولک های گدازه ای، پنگوئن های محلی ، ،ایگوآنای دریایی ، دولفین ها، نهنگ ها، کوسه ها و … را ببینید. به غیر از حیواناتی منحصربفر پرندگانی مانند کودن های آبی پا و فلامینگو ها هم در این جزیره زندگی می کنند. این جزیره پوشش گیاهی اش هم متنوع و خاص است و در آن گیاهانی مانند بروملیاس، اسکالسی بومی و سرخس هم دیده می شوند.

درباره حیوانات، پرندگان و گیاهان این جزیره حرف زدیم در صورتی که می خواهید درباره آبزیان دریایی و مناظر غواصی آن بدانید باید بگوییم که انواع ماهی های بومی و گیاهان دریایی، دنیایی رنگارنگ و شگفت انگیز را در زیر آب به وجود آورده اند.

 آب و هوای گالاپاگوس چگونه است؟

با اینکه اکوادور بر روی خط استوا قرار دارد اما جریان های هامبالت (جریان اقیانوسی سرد که شرایطی خوب را برای زندگی آبزیان فراهم می کند) باعث شده که آب و هوایش چندان گرم نباشد، در صورتی که چه که پدیده ال نینو که هر ۳ تا ۷ سال گرمایشی عظیم دارد آب دریا را گرم و سطح آب را بالا می آورد. در بین ماه های ژوئن تا نوامبر (خرداد تا آبان) دمای آب ۲۲ درجه سانتی گراد است و بادهای سردی از سمت جنوب و جنوب شرق می وزد و مهی غلیظ جزیره را در بر گرفته است اما در ماههای گرم سال (دسامبر تا می (آذر تا اردیبهشت)) دمای هوا حدود ۲۵ درجه سانتی گراد است و از باد هم خبری نیست.

جزایر گالاپاگوس اکوادور

پیشینه گالاپاگوس

جزایر گالاپاگوس حدود ۵ میلیون سال قبل در اثر فوران های آتش فشانی ساخته شد و حتی امروز هم در جزایر فرناندینا و ایزابلا آتش فشان های فعالی را می توانید ببینید. در سال ۱۸۹۲ اسم گالاپاگوس را به افتخار کریستوف کلمب، مجمع الجزایر کولون گذاشتند و در سال ۱۹۲۴ این کشور برای حفاظت از جزایر گالاپاگوس قوانین خاصی را ایجاد کرد. در سال ۱۹۶۴ در جزیره ی سانتاکروز ایستگاه تحقیقاتی چارلز داروین تاسیس شد و در سال ۱۹۷۳ شهر پورتو بارکونیزومورنو پایتخت گالاپاگوس شد. در سال ۱۹۷۸ بود که یونسکو این جزایر را در لیست میراث جهانی خود قرار داد.


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *