تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
تهرانگردی

حمام تاریخی نواب تهران 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

حمام تاریخی نواب تهران

در این مقاله از قسمت جاهای دیدنی ایران در مجله گردشگری تاپ تراول در نظر داریم تا شما را با جاذبه ای بسیار زیبا در تهران آشنا کنیم. این جای دیدنی که حمام تاریخی نواب نام دارد یکی از جاهای بسیار منحصر به فرد تهران می باشد. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

حمام های قدیمی بسیار باصفا و بزرگ بودند و بعضی از آن ها تزییناتی چون کاشیکاری و نقاشی و کاربندی و… داشتند؛ از این حمام ها تعداد بسیاری تخریب شده؛ اما بعضی دیگر تا به امروز باقی مانده و تغییر کاربری داده اند و به موزه، فروشگاه، رستوران و… تبدیل شده اند. حمام تاریخی نواب در منطقه 12 تهران، یکی از این حمام های زیبا است که بازسازی و به خانه هنر و صنایع دستی تبدیل گردیده است.

مقالات بیشتر بخوانید:


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

منطقه 12 با 164 بنا و بافت تاریخی بیشترین حجم از بافت تاریخی را در خود جای داده است که قسمتی از این بناها به وسیله ی سازمان میراث فرهنگی نگهداری می شود و قسمت دیگری به وسیله ی شهرداری مرمت و بازسازی می شوند. این محله قدیمی، دارای ارزش های خاص معماری و شهر سازی شامل بافت مسکونی، راسته، گذرهای ارتباطی، فضای شهری خصوصی و عمومی است. این محله، بر اساس تخریب های ناشی از ساخت و ساز جدید، قسمت عمده ای از ساکنان خود را از دست داده است و اقشار جدید با تفاوت های فرهنگی و اجتماعی در این محله سکنی گزیده اند.

حمام تاریخی نواب تهران
حمام تاریخی نواب تهران

حمام نواب که از آثار دوره قاجار شهر تهران است، در خیابان پانزده خرداد شرقی کوچه بیک دامغانی (بازارچه نواب سابق) قرار دارد. دلیل اصلی شهرت این حمام استفاده از این مکان در فیلم قیصر است. قسمت هایی از  فیلم معروف قیصر در این حمام فیلمبرداری شده و برای علاقه مندان سینما به یک خاطره تبدیل گردیده است.

حمام نواب در سال 1385 در فهرست آثار ملی به ثبت رسید و پنج سال بعد از آن به به همت شهرداری منطقه 12 تهران و اتحادیه صنایع دستی کشور و سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان به مرکز صنایع دستی شهر تهران تغییر کاربری داد که امروزه از این نمایشگاه اثری نیست.

حمام تاریخی نواب تهران
حمام تاریخی نواب تهران

حمام تاریخی نواب برای جلوگیری از اتلاف گرما و امکان استفاده از آب قنوات و چشمه ها به برای استحمام، پایین تر از سطح زمین ساخته گردیده است.

مصالح به کار رفته در ساخت این بنا شامل آجر، آهک، ساروج، سنگ و کاشی است. در این بنا بعد از مرمت، از سیمان نیز برای حفظ آن استفاده گردیده است.

حمام نواب دارای قسمت هایی چون هشتی، سربینه، تنظیف گرمخانه، سرویس بهداشتی، خزینه، استخر و ستون است.

حمام تاریخی نواب تهران
حمام تاریخی نواب تهران

چیزی که در معماری این بنا مشهود است کاربندی و وجود آهک روی سطح بنا بسیار محدود بوده که حاکی از وجود تزیینات قابل توجه در آن است و نشان از ذوق و استعداد هنری معمار آن دارد.

این حمام دارای کتیبه کاشی کاری شده بوده و از آن برای صحنه های از فیلم قیصر استفاده گردیده است.


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *