تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, کاشان

خانه طباطبایی ها کاشان | Tabatabaei Historical House 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

خانه طباطبایی ها کاشان

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ تراول شما را با خانه طباطبایی ها کاشان آشنا کنیم . در ادامه با ما همراه باشید.

خانه طباطبایی ها یکی از خانه های تاریخی و زیبای شهر کاشان است که در نیمه دوم سده ۱۳ هجری در محله «سلطان امیر احمد» احداث شده است. این خانه ی زیبا به عروس خانه های ایران معروف است.

یکی از زیباترین و دیدنی ترین بناهای تاریخی کاشان، خانه طباطبایی هاست که در محله سلطان امیر احمد در بافت قدیم کاشان قرار گرفته است. این خانه که از شاهکارهای هنر معماری قدیم محسوب می شود توسط مرحوم سیدجعفر طباطبایی از تجار معروف فرش آن زمان – در سال ۱۲۵۰هجری قمری ساخته گردیده است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

معمار سازندهٔ آن استاد علی مریم کاشانی (تیمچه امین الدوله بازار کاشان نیز کار این معمار قرن نوزده ایرانی است.) و گچ بری ها و نقاشی های آن توسطٔ شاگردان میرزا ابوالحسن صنیع الملک کاشانی و زیر نظر وی انجام گردیده است. مجموعه خانه طباطبایی ها مشتمل بر ۳ قسمت اندرونی بیرونی و قسمت مخصوص خدمه است.

مجموعه خانه تاریخی طباطبایی ها با ۴۷۰۰ مترمربع وسعت دارای ۴۰ اتاق، ۴ حیاط، ۴ سرداب (زیرزمین)، ۳ بادگیر و ۲ رشته قنات است.معماری خانه طباطبایی ها به شیوه معماری حجاب دار، گودال باغچه، متقارن و درون گرا است. معماری گودال باغچه یعنی باغچه ی خانه در گودی واقع شده است.

بدین ترتیب بنا هم از نظر استحکام و مقابله با زلزله مقاوم خواهد شد و هم آن که آبرسانی به بنا را تسهیل می کند در ضمن از رطوبت بنا هم برای رشد گیاهان استفاده می شود. زمانی که بنا در دل خاک باشد (یعنی بطور گودال باغچه ساخته شود) خانه در عایق حرارتی هم قرار دارد. نه خانه زود گرم خواهد شد و نه زود سرد.خانه طباطبایی ها کاشان

بخش بیرونی خانه شامل تالار بزرگ (اتاق شاه نشین) در مرکز با نورگیرها و پنجره های مشبک رنگی و پنجره های کناری دو جداره که عمودی باز و بسته خواهد شد. این اتاق دارای تزیینات نقاشی و آیینه کاری و گچ بری های جالب از جمله پنجره های مشبک گچی است که همچون پارچه توری ظریفی به نظر می رسد.

در دو طرف اتاق شاه نشین اتاق های گوشواره بنا گردیده است در جلوی اتاق شاه نشین، ایوانی با آیینه کاری و گچبری های جالب دیده می شود. در طرفین تالار بزرگ دو حیاط خلوت و نور گیر به طور قرینه یکدیگر احداث شده است که دارای تابلو های بدیع نقاشی می باشند و از نفایس آثار هنری این دیار به شمار می آیند.

اسناد و قراین نشان دهنده این است که هنرمند بزرگ و نقاش باشی دربار ناصرالدین شاه قاجار یعنی میرزا ابوالحسن غفاری کاشانی ملقب به صنیع الملک با مالک خانه دوستی نزدیک و مراوده خانوادگی داشته است لذا به احترام دوستی که با مرحوم طباطبایی داشته در اجرای گچ بری ها و ترسیم نقاشی های این خانه نظارت داشته است و این مطلب ارزش و اعتبار تزیینات خانه طباطبایی را بسیار بالا می برد.خانه طباطبایی ها کاشان

قسمت بیرونی خانه طباطبایی همان بخش از خانه است که ابتدا به آن وارد می شویم.

حیاطی مصفا و زیبا دارد ، باغچه ای بزرگ و حوضی که آب زلال آن به جز زیبایی ؛ جهت آبیاری درختان و استفاده ی خانواده هم کاربرد داشته است.

دور تا دور حیاط را اتاق هایی ساخته اند که تعدادی از آنها در زمستان و تعدادی از آنها در فصل تابستان استفاده می گردیده است.

اتاق هایی که قسمت زمستانه هستند دارای شومینه و سقف های کوتاه هستند از ظهر تا غروب آفتاب هم دربرابر نور خورشید قرار دارند.

اتاق زمستانه را اتاق های آیینه هم می خوانند. در صورتی که از اتاق نخستین به آخرین اتاق بنگری درب پایانی آن به طوری هست که گویی در مقابل آیینه قرار گرفته و تکرار گردیده است.

اتاق های تابستانه حد فاصل قسمت بیرونی و خدمه است. زیباترین صحنه ای که از خانه ی طباطبایی می بینید در برگیرنده اتاق شاه نشین و ایوان یا همان تالار آیینه است.

در پشت اتاق های گوشواره و همجوار با اتاق شاه نشین حیاط های کوچکی است که از آنها با نام پاسیو یا حیاط خلوت نام می بریم. سرتاسر این حیاط ها را نقاشی های زیبایی در بر گرفته است.خانه طباطبایی ها کاشان


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *