تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, مازندران

دریاچه الندان یکی از زیباترین دریاچه های ایران و مازندارن 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

دریاچه الندان

در این مقاله از معرفی جاذبه های دیدنی شمال ایران شما را با دریاچه الندان در استان مازندران که یکی از دریاچه های زیبا و دیدنی این استان و ایران به حساب می آید که هر ساله میزبان گردشگران و طبیعت گردان زیادی می باشد. پس اگر تصمیم دارید به استان مازندارن سفر کنید تا انتهای این مقاله با مجله سفر و گردشگری تاپ تراول همراه باشید

دریاچه الندان

دریاچه الندان یا آبندان پله یکی از دریاچه های بکر و دیدنی در بخش چهاردانگه ی شهرستان ساری و استان مازندران واقع شده است که در اثر طبیعی با قدمت کواترنزی در آبان ماه 94 در فهرست ملی به ثبت رسیده است


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

آب این دریاچه فقط از طریق نزولات آسمانی تأمین می‌شود و هیچ رودخانه‌ای به سمت آن جریان ندارد. در واقع نحوهٔ قرارگیری و نوع خاک آن باعث شده‌است در اثر بارش اندکی، همهٔ آب ‌های حاصل از بارش (باران یا برف) به سمت آن جریان پیدا کند. نیز نفوذ ناپذیری خاک دریاچه، میزان ماندگاری آب را در این دریاچه افزایش می ‌دهد.

دریاچه الندان

پیرامون دریاچه را جنگل ‌های پهن‌ برگ فرا گرفته که در بهار رویشگاه گل بنفشه و الزی (پیازچهٔ وحشی) و گونه‌ های سبزی‌ های خوش رایحه و داروئی می ‌باشد. در تابستان رودخانه‌ای که در آن ‌سوی دریاچه جاری است آبی گوارا برای نوشیدن تأمین می‌کند. در پائیز درختچه‌ های ازگیل و ولیک و تلکا محصول می‌دهند. در فصل زمستان محل سکونت اردک‌ های وحشی می‌باشد و سال‌های اخیر با رهاسازی ماهی در این دریاچه کاربردهای آن افزایش پیدا کرده‌است.

درخت‌های مهمی به نام راش، ممرز، بلوط، ملچ و نمدار پیرامون این دریاچه را فرا گرفته‌اند که از نظر زیبایی اهمیت به‌سزایی دارند.

آب این آب بندان منبع اصلی تأمین آب شالیزاری روستاهای ازنی، مازارستاق، لسفرم، کنتا، دیدو، زلم است.

دریاچه الندان کجاست؟

فاصلهٔ تقریبی این دریاچه الندان از شهر ساری ۷۰ کیلومتر و در مسیر جادهٔ ساری – سمنان می‌باشد که در بلندای ۱۳۰۰ متری از تراز دریا قرار دارد.


مقالات گردشگری بیشتر بخوانید :

 


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *