تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, کرمان

دریاچه مخرگه شهر بابک 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

دریاچه مخرگه شهر بابک

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران قصد داریم تا شما را با یکی از جاذبه های بسیار زیبای شهر بابک یعنی دریاچه مخرگه آشنا کنیم. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

 یکی از بزرگترین آینه های طبیعی جهان در شهر بابک استان کرمان قرار دارد. دریاچه مخرگه یکی از دریاچه های بسیار زیبای ایران است که به مساحت ۴۰۰۰ هکتار بزرگ ترین آینه طبیعی ایران محسوب می شود.

یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی استان کرمان دریاچه مخرگه است که در اصل دریاچه ی نمک است که به دریاچه ی چاه زنگار هم معروف است. مخرگه ۲۵ کیلومتر مربع سعت دارد و آب خود را از مسیل ها و روخانه هایی می گیرد که در موقع بارش باران جریان پیدا می کنند. طول این دریاچه ۷ کیلومتر و عرض آن ۵٫۵ کیلومتر است. این دریاچه اصلا عمیق نیست و جالب است بدانید که در عمیق ترین نقطه فقط ۳۰ سانتیمتر عمق دارد!

دریاچه مخرگه شهر بابک
دریاچه مخرگه شهر بابک

همان طور که در بالا هم گفته شد، دریاچه مخرگه آب خود را از بارش آب باران می گیرد و پس از هر  بارش باران آبگیری خواهد شد. بابراین فقط در مواقعی که باران باریده باشد و آب آن به اندازه ی کافی و نرمال رسیده باشد باید منتظر دیدن این آینه ی طبیعی شگفت انگیز باشید. اگر بخواهید این دریاچه را از نزدیک ببینید باید تا پیش از آغاز ماه شهریور به آن جا سفر کنید. در صورتی که پس از این فصل به این دریاچه بروید با یک نمک زار وسیع و گسترده و خالی از آب روبرو خواهید شد که آینه ای هم در کار نیست!

البته همان طور که می دانید به وجود آمدن چنین سطح صافی باعث شده تا مانند یک آینه عمل کند و اگر این سطح بر هم بخورد، خبری از این پدیده ی طبیعی نخواهد بود. پس هنگام ورود به دریاچه مخرگه باید از ورد هر خودرو و وسیله ای به این منطقه خودداری کنید و حتی سعی کنید تا قدم هایتان را آهسته بردارید.

این دریاچه که انعکاس حیرت آوری از آسمان است به یکی از جاذبه های دیدنی کشور بولیوی به نام سالار اویونی تشبیه گردیده است که سالار اویونی در سطح جهان مشهرر است و عنوان بزرگ ترین آینه ی طبیعی جهان را دارد و واقعا هم از نظر شگفت انگیز بودن چیزی از آن کم ندارد.

مطمئنا یکی از بهترین سوژه های عکاسی دریاچه مخرگه است جایی که تا چشم کار می کند آسمانی روی زمین دیده می شود و برای دیدن آسمان دیگر نیازی نیست به بالا نگاه کنید، اینجا آسمان درست در زیر پایتان قرار دارد. کلمه ی مخرگه از واژه ی مخ گرفته گردیده است که مخ هم به معنای خرما است. گفته شده که در گذشته در این منطقه خرما کشت می گردیده است که ممکن است بر اساس موقعیتی که الان دارد حتی باور کردن چنین گفته ای سخت باشد اما پس از جستجوهایی نشانه هایی از پوست درخت خرما در آن پیدا شد که باعث شد تا این گفته صحت بیشتری بیابد.

دریاچه مخرگه شهر بابک
دریاچه مخرگه شهر بابک

متاسفانه از تاریخ مخرگه اطلاعات چندان درست و معتبری وجود ندارد بستر این رودخانه به طور کلی نمکی است اما آبی که به آن وارد خواهد شد، آب شیرین است که از  آن جایی که سطح آب بالا نیست و میزان تبخیر هم بالاست، تبخیر آب این بستر دریاچه ی موجب می شود تا آب آن شور شود و در مواقع خشک سال جز بستری از نمک چیز دریگری باقی نماند. از آن جایی که دریاچه مخرگه ثبت ملی نگردیده است، هر آن ممکن است که افراد سودجو با بهره برداری از نمک دریاچه و یا کندو کاوهای غیر ضروری باعث آسیب رسیدن به آن شوند، پس لازم است تا این دریاچه هر چه زودتر به ثبت ملی برسد.

البته که این دریاچه تنها جاذبه ی طبیعی و زیبای این منطقه نیست و در نزدیکی مخرگه چندین غار و بقایای یک قلعه ی قدیمی هم وجود دارد که هیچ اطلاعاتی در مورد آن و یا تاریخچه اش در دست نیست. در هر صورت خود دریاچه آنقدر ناشناخته است که حتی برخی از مردم شهر بابک هم از وجود چنین چیزی اطلاعی ندارند! شاید به همین دلیل بوده است که تا به امروز بکر مانده است و از آسیب های انسانی به دور مانده است اما چیزی که مشخص این است که این دریاچه پتانسیل زیادی برای جذب گردشگرهای داخلی و حتی خارجی دارد و با کمی سرمایه گذاری در آن و تبلیغات می توان آن را به یکی از مناطق توریستی ایران تبدیل کرد.

دسترسی به دریاچه مخرگه

این دریاچه در استان کرمان قرار دارد و پس برای رسیدن به آن اول باید خودتان را به این استان برسانید، مخرگه در ۳۲ کیلومتری شهر بابک از شهرهای این استان قرار دارد. اما پیشنهاد می کنیم اگر خواستید از این دریاچه دیدن کنید، این کار را بدون همراه داشتن یکی از افراد محلی و یا راهنمای آشنا به منطقه انجام ندهید چون به احتمال زیاد در باتلاق های این منطقه گم خواهید شد.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. ناشناس

    امتیاز بازدید کننده: ستاره ها ۴

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *