تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ترکیه

کاخ دلما باغچه ، استانبول | Dolmabahçe Palace 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

دلما باغچه

کاخ دلماباغچه در شهر استانبول ترکیه، در سمت اروپایی تنگه بسفر واقع شده‌است و از سال ۱۸۸۹ تا ۱۹۰۹ میلادی از این مکان به عنوان مرکز اداری اصلی امپراتوری عثمانی استفاده می‌شده‌است.در ادامه مطلب همراه تاپ تراول باشید تا درباره قصر باشکوه دلما باغچه بیشتر بدانید.

تاریخچه

کاخ دلماباغچه بین سالهای ۱۸۴۳ و ۱۸۵۶، بدستور سلطان عبدالمجید یکم، ۳۱امین پادشاه عثمانی، ساخته شده‌است. این قصر در مساحت ۴۵ هزار متر مربع و در منطقه‌ای با مساحت ۱۱۰ هزار متر مربع بنا شده‌است.بزرگترین چلچراغ بلور بوهمی در این قصر واقع شده‌است. این چلچراغ که هدیه‌ای است از طرف ملکه ویکتوریا اول، ۷۵۰ حباب و وزنی معادل ۴٫۵ تن دارد. کاخ دارای سه بخش اصلی است طبقه مستخدمین طبقه کارمندان و منشی‌ها و طبقه حریم شاهنشاهی.

دلما باغچه
دلما باغچه

ساخت این کاخ بعد از 13 سال، سرانجام در سال 1856 میلادی به پایان رسید و این قصر باشکوه تا سال 1922 میلادی به عنوان اقامتگاه شخصی پادشاهان عثمانی و نیز محلی برای برپایی جشن ها و پذیرایی از مهمانان عالی رتبه آنان مورد استفاده گرفته است. بعد ازاعلام جمهوری ترکیه این قصر مدتی در زمان آتاتورک به عنوان کاخ ریاست جمهوری مورد بهره برداری قرار گرفت و سپس از سال 1952 تا کنون به موزه تبدیل گشته است.

دلما باغچه
دلما باغچه

معماری کاخ دلمه‌باغچه

شخصی به نام «سعید آقا» مسئولیت کارهای ساخت و ساز این بنا را به عهده گرفت؛ اما این پروژه توسط معمار نیکوقوس بالیان از (اعضای خانواده ارمنی بالایان) و زن معمار به نام «اوانیس کالفا» محقق شد.دلما باغچه


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

دلماباغچه، بزرگ‌ترین کاخ در کشور ترکیه به شمار می‌رود و 285 اتاق، 46 سالن، 6 حمام و 68 سرویس بهداشتی را در برمی‌گیرد که بعضی از اتاق‌ها رو به خشکی و بعضی دیگر رو به دریا هستند. معماری مدرن این بنا از ترکیبی از سبک‌های باروک، روکوکو، نئوکلاسیک و معماری سنتی عثمانی به دست می‌آید و به همراه دکور آن، تأثیر رو به افزایش استانداردهای اروپایی بر روی هنر و فرهنگ عثمانی‌ها را به نمایش می‌گذارد.دلما باغچه

حرم‌سرای این کاخ از 8 بخش جدا تشکیل می‌شود که به هم متصل هستند و اقامتگاه شخصی همسران و مادر پادشاهان عثمانی به حساب می‌آیند. بر خلاف کاخ توپکاپی که شامل چندین نمونه‌ی بی‌نظیر از کاشی‌های ایزنیک و کنده‌کاری‌های عثمانی می‌شود، برای دکور داخلی کاخ دلماباغچه از طلا و بلور و سنگ‌هایی قیمتی همچون آلاباستر و سنگ سماق کمک گرفته‌اند.دلما باغچه

چگونه از میدان تقسیم (تکسیم) به کاخ دلما باغچه برویم :

اگر در میدان تکسیم قرار دارید توسط فونیکولارF1  Funicular به کاباتاش بروید و از آنجا با تقریباً ده دقیقه پیاده روی به کاخ دلما باغچه خواهید رسید.

اگر در مناطق دیگر استانبول قرار دارید :

اگر در مناطق دیگر استانبول هستید ابتدا توسط نقشه مترو خود را به خط تراموای Tram T1 برسانید و سپس توسط این خط به کاباتاش بروید و از آنجا با تقریباً ده دقیقه پیاده روی به این کاخ خواهید رسید.


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *