لیدوما تریپ

دیدنی های رودبار

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ تراول به معرفی دیدنی های رودبار در استان گیلان خواهیم پرداخت . با ما همراه باشید.

راهنمای سفر به رودبار | گیلان

رودبار (به لهجه رودباری: روبار) یکی از شهرهای شمالی ایران و مرکز شهرستان رودبار، وسیع‌ترین و متنوع‌ترین شهرستانِ استان گیلان است. این شهر در مسیر اتوبان تهران-رشت و در ۲۶۸ کیلومتری تهران و ۶۰ کیلومتری رشت قرار دارد. رودبار یکی از دیدنی‌ترین شهرستان‌های گیلان است. از آن‌جایی که رودبار منطقه‌ای بین جاده‌ای به حساب می‌آید، خیلی‌ها برای خرید و استراحت این شهر زیبا و سرسبز را انتخاب می‌کنند. اما جاهای دیدنی رودبار و جاذبه‌های گردشگری این منطقه انقدر زیبا و جذاب هستند که پیشنهاد می‌کنیم اگر گذرتان به رودبار افتاد سفرتان را طولانی‌تر کنید و چند شبی در این شهر زیبا اقامت داشته باشید.لک ها زندگی می کنند و این امر موجب تنوع زبان در بین ساکنین آن می باشد.
رودبار به نامهای مختلفی از جمله «خشکه رودبار» ، « رودبار محمد زمان خانی» ، « رودبار زیتون»، « پیلده رودبار» معروف بوده است که نام رودبار احتمالاً به دلیل، جریان داشتن رودخانه سفیدرود در این شهرستان پدید آمده است. رودبار از نظر تاریخی دارای قدمتی 6 هزارساله می باشد. آثار بدست آمده در تپه مارلیک حاکی از وجود تمدنی کهن در این منطقه است که مربوط به هزاره دوم قبل از میلاد می باشد گفتنی است از مراسم های سنتی این منطقه می توان به جشن گلدهی سوسن چلچراغ ، جشن سنتی انارچینی و مراسم علم واچینی اشاره نمود.


   تبلیغات    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


گل سوسن چلچراغ

گل ناب ومنحصربفردسوسن چلچلراغ فقط دردومنطقه ازجهان امکان رویش داردمنطقه لنکران کشور آذربایجان- روستای داماش شهرستان رودباردراستان گیلان ودر واقع این گل گنجینه ای گرانبهااززیبایی ، لطافت وتواضع که درطبیعت خاص داماش افتخار همزیستی بااین منطقه راداردکه از مناظروچشم اندازهای طبیعی،مراتع سرسبز همراه باهوای خنک درفصول تابستان وبهاربرخورداراست روستایی که در تابستان باچشمه آب معدنی داماش بسیارپرجاذبه وگردشگرپذیراست . همه ساله درموسم گلدهی (اواسط بهار)جشنواره ملی گلدهی سوسن چلچراغ دراین روستاتوسطاداره کل محیط زیست، فرمانداری ، سازمان گردشگری وسایر مبادی شهرستانی و محلی برگزار میشود ارتفاع این منطقه  از سطح دریا 2000 متر است این گل توسط مستشرق فرانسوی بنام لد بوری در سال 1354کشف و سپس بعنوان اثر ملی اعلام گردید.

دیدنی های رودبار
دیدنی های رودبار

روستای توریستی داماش

این روستای زیبا و منحصر به فرد در دامنه رشته کوههای البرز میهمان ماندگار ارتفاعات و بلندیهاست این روستا نزد اهالی بعنوان سرزمین چشمه های گوارا راتع سر سبز محسوب میشود و از روستاهای بسیار پرمرتفع استان گیلان محسوب میشود و با طبیعت زیبا و منحصر به فرد و با گونه های گیاهی متنوع و کمیاب و همچنین  مهدگل نادر سوسن چلچراغ اهمیت خاصی دارد .  در سال 1387 بعنوان روستای نمونه گردشگری به ثبت رسید. شرکت بزرگ آب معدنی داماش در این روستاواقع شده است. تابستان دراین منطقه بسیاردل انگیزوزیباومطبوع است ودارای آب وهوای خنک بابارش باران ودارای مه در حداکثر زمانهااست که جلوه ای چشم انداز و خاطره انگیز برای گردشگران را بهمراه دارد.

دیدنی های رودبار
دیدنی های رودبار

چشمه آب معدنی داماش

این چشمه معدنی در روستای داماش از توابع بخش عمارلو شهرستان رودبار واقع شده است. روستای داماش در ارتفاع ۲۲۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. مسیر دسترسی به این محل عبور از کمربندی قزوین به سمت گردنه کوهین و خروج از جاده اصلی به طرف لوشان است. پس از طی مسافت ۴۰ کیلومتر منطقه جیرنده واقع شده است که از این زمان با طی مسافت ۷ کیلومتر دهکده‌ای کوچک و باصفا در میان دشتی سبز به نام داماش قرار دارد.

دیدنی های رودبار
دیدنی های رودبار

پل تاریخی لوشان

پل خشتی لوشان از بناهای دوره قاجاریه است و بنا به روایت تاریخی در سال ۱۲۳۵ قمری روی رودخانه شاهرود در شهر لوشان ساخته شده است. شهر لوشان، در جنوبی‌ترین قسمت استان گیلان و در مسیر رشت – قزوین در فاصله ۹۳ کیلومتری مرکز استان، قرار دارد. این پل که از جمله آثار تاریخی و قدیمی استان گیلان و شهر لوشان به شمار می‌آید، بر خلاف بقیه پل‌های خشتی که قوسی می‌باشند، به صورت پلکانی طراحی و ساخته شده است. در قسمت ورودی پل کتیبه‌ای وجود دارد که بر روی آن اطلاعاتی راجب به تاریخ ساخت آن حک شده است. این پل که دارای موج برگردان‌هایی در قسمت پایه‌ها است، شیب تندی داشته و در دوره‌ای روس‌ها شیب تند آن را ملایم کردند. طول کلی این پل ۱۰۲ متر و عرض آن ۲۰/۷ متر است. در دو طرف مسیر عبور عابران، جان پناه‌هایی تعبیه شده و کف پل با قلوه سنگفرش شده است. این پل دارای ۴ دهنه است که ۲ دهنه آن بزرگ و ۲ دهنه کوچک است. بزرگ‌ترین دهنه ۲۰/۱۸ متر طول و ۱۵ متر ارتفاع دارد و دهنه کوچکتر دارای ۰۵/۷ متر طول و ۸ متر ارتفاع است. پل لوشان به علت زلزله سال ۱۳۶۹ آسیب دید اما توسط اداره کل میراث فرهنگی گیلان مرمت شد.

دیدنی های رودبار
دیدنی های رودبار

چشمه آب معدنی سنگرود

سنگرود روستایی است از توابع شهرستان رودبار ، بخش عمارلو که تقریباً در 20 کیلومتری شهر لوشان قرار دارد. متاسفانه چشمه آب معدنی سنگرود متروک مانده و انتظار می رود در سال های آینده چیزی جز نامی از آن باقی نماند در حالی که می تواند به یکی از جاذبه های گردشگری شهرستان رودبار تبدیل شود. آب این چشمه در مداوای رماتیسم و ناراحتیهای استخوانی و همچنین بیماریهای پوستی موثر است.

دیدنی های رودبار
دیدنی های رودبار

دریاچه ویستان بره سر

استخر ویستان (viyastan) بره سر یکی از جاذبه‌های طبیعی و جزو مناطق نمونه گردشگری منطقه خورگام محسوب می‌شود که در بهار و تابستان مورد توجه گردشگران وطبیعت‌گردان بی‌شماری از سراسر ایران است. این استخر با داشتن محیطی مفرح و سالم در دل جنگل، دارای گونه‌های مختلف از پرندگان، انواع آبزیان است. این دریاچه به‌طور طبیعی بر اثر زلزله به وجود آمده و آب از کوه‌های اطراف تامین می‌شود و دارای یک موقعیت عالی و مناظر چشم‌نوازی است.

دیدنی های رودبار
دیدنی های رودبار

سد تاریک سیاهرود

سد تاریک سیاهرود(تونل آب بر فومن) در بستر رودخانه سفید رود و در دهه 1340 ساخته شده است و این سد دارای 15 خروجی آب است که در صورت بسته شدن این دریچه ها(غالب اوقات سال ) این سد میتواند آب پر برکت سفید رود را در بین نواحی مرکزی و شرقی گیلان تقسیم کند و و از طریق رودخانه رشته رود را برای کشاورزی در شهرستانهای فومن و شفت پرآب سازد و البته دریاچه ای کوچک بمساحت 60 – 50هکتار در پشت سد ذخیره میشود که بدلیل وجود درختچه های زیبا در حاشیه سد و منظره های بی نظیر دره سفید رود اهمیت فوق العاده ای دارد.

دیدنی های رودبار
دیدنی های رودبار

آبشار کلشتر

آبشار زیبای کلشتر که بیش از بیست متر ارتفاع دارد یکی دیگر از مکان‌های دیدنی روستای کلشتر رودبار به حساب می اید. روستای کلشتر به دلیل شرایط خاص، مساحت عمده جنگل‌های منطقه رابه خود اختصاص داده است. جنگل‌های پر درخت و بکر در ارتفاع ۱۰۰۰ متری از سطح دریا و کوه آسمانسرا با دشتی زیبا با علف‌های بلند و سبز در ارتفاع ۱۹۰۰ متری از سطح دریا یکی دیگر از نقاط دیدنی روستای کلشتر است.

دیدنی های رودبار
دیدنی های رودبار

قله زیبای درفک و یخچال طبیعی آن

قله درفک (جایگاه عقاب شکاری)به بام گیلان مشهور است این قله زیبا در بخش انتهای غربی رشته کوه البرز غربی که مشرف به دره سفید روداست و بلندی و قامت سربه فلک کشیده آن به بازدیدکنندگان این امکان را میدهد که تمامی نقاط و شهرهای گیلان را از فراز مه به تماشا بنشیندو جلوه های ویژه وخاص بخش اعظم استان گیلان را نظاره گرباشد در دهانه قله در فک یخچال طبیعی مربوط به دوران سوم زمین شناسی وجودداردکه درتمام طول سال پوشیده از یخ است در تمام لحظات صعود به قله این احساس همراه گردشگران است که مسیر پرجاذبه راه هم جزئی از سفر است. ارتفاع این قله از سطح دریا 2500 متر است.بسیاری از دامداران بخشهای رحمت اباد و خوگام در مناطق پیرامون قله با دامداری و معاش زندگی را میگذرانند واز جاذبه های دیگرمنطقه زندگی ساده روستائیان و دامدارانی است که تابستانها میهمان ارتفاعاتند.

دیدنی های رودبار
دیدنی های رودبار

غار اسپهبدان

این غار در روستای شاه شهیدان از توابع دهستان خورگام، بخش خورگام شهرستان رودبار واقع شده است. این غار که مربوط به عصر آهن است، به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دیدنی های رودبار
دیدنی های رودبار   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In گیلان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *