تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
اروپا, روسیه

سوچی خوش آب و هواترین شهر گردشگری روسیه – بخش دوم 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

راهنمای سفر به سوچی روسیه

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری تاپ تراول درباره راهنمای سفر به سوچی روسیه سخن خواهیم گفت پس با ما همراه باشید .سوچی (به روسی: Сочи) یا روسیه گرم یک شهر گردشگری روسیه واقع در سرزمین کراسنودار در مرز غربی این کشور است. این شهر بر کرانه‌های دریای سیاه و در دامنه بلندی‌های پوشیده از برف رشته‌کوه قفقاز جای دارد. سوچی بزرگ (شهر و حومه) با درازای ۱۴۵ کیلومتر، طویل‌ترین شهر اروپا است.سوچی به‌عنوان میزبان بازی‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۴ برگزیده شده است.از جمعیت سوچی ۷۰ درصد روس تبار و ۲۰ درصد ارمنی تبار هستند. حدود ۲ درصد از جمعیت سوچی از تبار اوکراینی و ۲ درصد نیز گرجی به شمار می روند.

راهنمای سفر به سوچی روسیه
راهنمای سفر به سوچی روسیه

شاید بسیاری سوچی را با عنوان میزبان المپیک زمستانی بهتر بشناسند. این شهر گردشگری روسیه در سال ۱۸۳۸، توسط ناوگان دریای سیاه روسیه تاسیس شد. بعد از پایان جنگ کریمه، این شهر در طول سلطنت تزارها و حکمفرمایی شوروی، به یک شهر گردشگری و تفرجگاه ساحلی شیک تبدیل شد. امروزه گردشگران می‌توانند با سفر به سوچی، از سواحل زیبا و مناظر شگفت انگیز کوهستانی که این شهر را به مقصدی لوکس برای افراد طرطاز اول کشور تبدیل کرده است، لذت ببرند. علاوه بر امکان آفتاب گرفتن در این منطقه‌ی نیمه حاره‌ای، امروزه بازدیدکنندگان از سوچی همچنین می‌توانند با تاریخچه، فرهنگ و غذاهای قفقاز آشنا شوند. در این مقاله به ادامه‌ی معرفی جاذبه‌های گردشگری این شهر می‌پردازیم.

مزرعه و چای‌خانه Dagomys

مزرعه‌ی کشت چای در منطقه‌ی Dagomys شمالی‌ترین نقطه‌ در جهان است که در آن چای کشت می‌شود

مزرعه‌ی کشت چای در منطقه‌ی Dagomys، خارج از سوچی قرار دارد و شمالی‌ترین نقطه‌ در جهان است که در آن چای کشت می‌شود. از سال ۱۸۷۸ در این منطقه چای کشت می‌شود و گردشگران می‌توانند برای برای آشنایی با تاریخچه‌ی چای در این منطقه، از یک راهنمای تور کمک بگیرند. گونه‌های چای سیاه و سبز محلی که به دلیل خوش‌طعم بودن مشهور هستند، در مغازه‌هایی که در مزرعه‌ها وجود دارد، قابل خریداری هستند.

چای‌خانه توسط یک صنعت‌گر ماهر، به سبک سنتی روسی ساخته و تزئین شده است که شامل طرح‌های رنگی غنی، حکاکی‌های پیچیده‌ی چوبی و هنر دست‌ساز مردم محلی است. در این مناظر سرزنده و پرطراوت، بازدیدکنندگان می‌توانند از مهمانی چایی روسی به سبک قرن ۱۹ لذت ببرند. این میهمانی‌ها با شیرینی، آجیل، مرباهای محلی، قطعه موسیقی عاشقانه و صد البته چای تکمیل می‌شود. این چای‌خانه سه‌شنبه‌ها تا یکشنبه‌ها از ساعت ۱۰ صبح تا ۶ بعدازظهر از گردشگران و علاقه‌مندان پذیرایی می‌کند.

سوچی خوش آب و هواترین شهر گردشگری روسیه - بخش دوم
راهنمای سفر به سوچی روسیه

ذخیره‌ گاه زیست کره طبیعت قفقاز

ذخیره‌گاه زیست کره‌ی طبیعت قفقاز یکی از میراث جهانی ثبت شده در یونسکو و دومین جنگل کوهستانی بزرگ اروپا است

ذخیره‌گاه زیست کره‌ی طبیعت قفقاز یکی از میراث جهانی ثبت شده در یونسکو و دومین جنگل کوهستانی بزرگ اروپا است که در ۲۰ کیلومتری شمال غربی سوچی قرار دارد. این ذخیره‌گاه در منطقه‌ی وسیعی از جنگل‌های نیمه حاره‌ای تا مراتع آلپ کشیده شده و گونه‌های مختلف حیوانات وحشی از جمله خرس، گرگ و بیزون اروپایی در آن زندگی می‌کنند. جنل‌های بکر با پوشش گیاهی متنوع که اغلب از گیاهان بومی خود این منطقه است، زیبایی دوچندانی به این ذخیره‌گاه بخشیده است. به شما پیشنهاد می‌کنیم در فصول تابستان و زمستان، حتما سفرهای اکوتوریستی به این منطقه داشته باشید.

این پارک دو برون‌بوم (بخشی از این ذخیره‌گاه جدا از منطقه‌ی اصلی، در جایی دیگر قرار دارد) خاص دارد که یکی در خوستا (Khosta) سوچی قرار دارد و به دلیل داشتن گونه‌ی گیاهی سرخدار و بیشه‌های درخت شمشاد مشهور است. برون‌بوم دیگر کاربردی شبیه باغ وحش دارد و می‌توانید برخی از گونه‌های حیوانات ساکن در این پارک دیدن کنید. بازدید از این برون‌بوم‌ها حدود ۳۰۰ روبل هزینه دارد و از ساعت ۹ صبح تا ۶ عصر میزبان گردشگران است.

سوچی خوش آب و هواترین شهر گردشگری روسیه - بخش دوم
راهنمای سفر به سوچی روسیه

کلیسای بیزانس لو

این ویرانه‌ی باستانی باقی مانده از کلیسای بیزانس لو، در حومه‌ی پارک ملی سوچی قرار دارد که اثری فریبنده از تاثیر و گسترش اولیه‌ی کلیسای شرقی را به نمایش گذاشته است. این کلیسای بالای یک کوه قرار دارد و برآورد شده است که کلیسای اصلی در حدود قرن ۱۰ یا ۱۱ میلادی ساخته شده و بعدها آن را به قلعه تبدیل کرده‌اند. در نزدیکی این بنا قطعاتی از شیشه‌های رنگی پیدا شده که نشان می‌دهد در پنجره‌های اولیه‌ی آن، از شیشه‌های رنگی استفاده شده است.

سوچی خوش آب و هواترین شهر گردشگری روسیه - بخش دوم
راهنمای سفر به سوچی روسیه

قلعه گودلیک (Godlik Fortress)

این قلعه بین قرن ۴ و ۵ میلادی ساخته شده است

یکی دیگر از ویرانه‌های باستانی بیزانس، قلعه‌ی گودلیک است که در مقابل منظره‌ای زیبا و دراماتیک در کنار رودخانه‌ی گودلیک، در نزدیکی صخره‌ای مشرف به دریا قرار دارد. این قلعه بین قرن ۴ و ۵ میلادی ساخته شده است. قلعه‌ی باستانی گودلیک شکل اصلی مثلثی خود را به همراه برج‌های هزار ساله‌ی خود حفظ کرده است. در بخشی از این قلعه، در Geniokhs، پایگاهی برای تجارت برده‌ی دزدان دریایی محلی ایجاد شده بود و بعدها دریانوردان جنوایی، در قرون ۱۴ و ۱۵ میلادی، بخش‌های دیگری هم به این قلعه اضافه کردند. قطعه‌های مختلفی از آثار سفالی باستانی در اطراف این قلعه کشف شده که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به ظروف خزری، مربوط به قوم افسانه‌ای خزر که زمانی در این منطقه به قدرت رسیدند، اشاره کرد.

سوچی خوش آب و هواترین شهر گردشگری روسیه - بخش دوم
راهنمای سفر به سوچی روسیه

کوه آخون بزرگ

کوه آخون بزرگ در سوچی قرار دارد و در سال ۱۹۳۶، استالین دستور ساخت برج دیدبانی بر بالای این کوه را صادر کرد و سرگی وروبیوف طراحی آن را انجام داد. امروزه این برج با ۳۱ متر ارتفاع، یکی از آثار تاریخی و جاذبه‌های گردشگری سوچی محسوب می‌شود و چشم‌اندازی محسورکننده به طبیعتی زیبا دارد. برای رسیدن به بالای این کوه و برج دیده‌بانی، جاده‌ای ۱۱ کیلومتری وجود دارد که ۲۰۰ متر آن در ۱۰۲ روز ساخته شده بود که خود یک رکورد محسوب می‌شود.

سوچی خوش آب و هواترین شهر گردشگری روسیه - بخش دوم
راهنمای سفر به سوچی روسیه

چشمه آب گرم ماتسستا

چشمه‌ی آب گرم ماتسستا یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی شهر سوچی است که امروزه به تفرجگاه آب‌های گرم تبدیل شده و گردشگران زیادی از سراسر دنیا برای بهره بردن از خواص درمانی این چشمه به سمت سوچی می‌آیند. پزشکان می‌گویند که آب این چشمه برای درمان  بیماری‌های قلبی و عروقی‌، بیماری‌های زنان، بیماری‌های پوستی و اختلالات عصبی و حرکتی موثر است. ماتسستا به معنی «آب آتش» است و این به دلیل گرمای بالای آب چشمه نامگذاری شده است.

سوچی خوش آب و هواترین شهر گردشگری روسیه - بخش دوم
راهنمای سفر به سوچی روسیه

موزه هنر سوچی

موزه هنر سوچی  یکی دیگر دیدنی‌های این شهر است که نمایی کلاسیک و زیبا دارد و در آن از مجموعه‌ی نفیسی از هنرهای روسی و خارجی، مانند نقاشی‌های بوریس کاستودیف، آپولیناریا واسنتسف، کنستانتین باگایفسکی، ایوان آیوازووسکی و … نگهداری شده و علاقه‌مندان می‌توانند از آن‌ها بازدید کنند. گفته می‌شود آثار به نمایش درآمده در این موزه به بیش از ۶ هزار اثر هنری می‌رسد. نمایشگاه‌های دائمی این موزه نیز اهمیت بسیار زیادی دارند که از آن جمله می‌توان به جواهر گنج کهن (The treasure of the antiques) اشاره کرد که در سال ۱۹۹۷ در ساحل رودخانه‌ی مزیمتا (Mzymta) کشف شد. جام‌های نقره و سنجاق‌های سینه قرصی شکل نیز از دیگر آثار نفیس موجود در این موزه به شمار می‌رود.

سوچی خوش آب و هواترین شهر گردشگری روسیه - بخش دوم
راهنمای سفر به سوچی روسیه

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *