تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
تهرانگردی

روستای آهار تهران 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

روستای آهار تهران

در این مقاله از قسمت جاهای دیدنی ایران در مجله گردشگری تاپ تراول در نظر داریم تا شما را با جاذبه ای بسیار زیبا در تهران آشنا کنیم. این جای دیدنی که روستای آهار نام دارد یکی از جاهای دیدنی تهران و اطراف آن می باشد. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

یکی از گزینه هایی که پایتخت نشینان می توانند برای یک طبیعت گردی یک روزه بر روی آن حساب باز کنند، سفر به روستای آهار است؛ جایی در منطقه رودبار قصران که یکی از خوش آب و هواترین مناطق تهران محسوب می شود.


مقالات بیشتر بخوانید:


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

آهار از روستاهای دهستان رودبار قصران قسمت رودبار قصران شهرستان شمیران استان تهران می باشد که در 23 کیلومتری شمال غرب گلندوک واقع است. این روستا در محل تلاقی دو تنگه ای که یکی به سوی شمال غرب به ده تنگه و گردنه زرگاه و دیگری به سوی جنوب غرب که به منطقه و مزارع و آبشار شکرآب و قله توچال و مرز شهرستانک منتهی خواهد شد، قرار دارد.

نام اصلی و باستانی روستا «اوهار» بوده است که این نام هنوز هم با ترکیب «گل اوهر» به محلی اطلاق خواهد شد که مدخل روستا و در پایان جاده فشم و ایگل است. «او» به معنای آب و «هر» به معنای آسیاب است. اوهر به معنای آبادی ای است که دارای آب فراوان برای احداث آسیاب است.

برای رفتن به آهار می توانید از راه آسفالته تهران به اوشان بروید و از آن جا با وسیله تان به روستای آهار وارد شوید. البته راه سخت تری هم برای رفتن به آهار هست که کسانی که به کوهنوردی علاقه دارند این راه را می توانند انتخاب کنند و آن هم رفتن به قله توچال توسط تله کابین و یا پای پیاده و سپس مسیر دامنه شمالی توچال را طی کردن و رسیدن به آهار است. البته این راه دوم کمی طولانی است و از قله توچال تا روستای آهار حدود هفت ساعت پیاده روی نیاز دارد.

روستای آهار تهران
روستای آهار تهران

از روستای آهار می توان هم به ابشار شکرآب رفت و هم به آبشار ده تنگه؛ هر دو مسیر، بسیار زیبا و فرح قسمت است و از میان کوچه باغ های بسیار زیبا و درختان چنار و گردو و جوی های آب و آبشار های کوچک می گذرد. برای رفتن به هر کدام از این دو مسیر باید وسیله تان را در آهار پارک نمایید و باقی راه را با پای پیاده طی نمایید. از میدان آهار که تکذیب شوید و پل آهنی را تکذیب نمایید به یک دوراهی می رسید که راه سمت راست به ده تنگه می رود و راه مستقیم شما را به آبشار شکرآب می رساند. مسیر اصلا خسته کنند نیست؛ هم ییلاقی است و هم بدون شیب خسته کننده و تقریبا هموار است. برای رسیدن به هرکدام از دو مقصد، نیاز به دو تا سه ساعت پیاده روی دارید.

البته پیاده روی در مسیر کوچه باغ ها و در میان دشت ها با شنیدن صدای شر شر آب بسیار لذت بخش است. آهار همواره زیباست ولی در دو وقت اواسط بهار به دلیل وجود شکوفه های گیلاس بر روی درختان، و اواسط پائیز به دلیل وجود رنگارنگ برگ های پائیزی با رنگ های زرد و نارنجی بسیار دل انگیز تر است. برای رفتن به آهار و دیدن شکر آب و ده تنگه بهتر است کفش مناسب پیاده روی، کوله پشتی، و یک وعده غذایی همراه داشته باشید و در صورتی که در فصل پائیز مسافرت می نمایید، لباس گرم فراموشتان نشود.

مسیر دسترسی به روستای آهار و آبشار شکرآب

برای حرکت به سوی آهار از تهران، باید راهی جاده لشگرک شوید و مسیر این جاده به سوی فشم را به دنبالش بگیرید. پس از گذر از حاجی آباد و اوشان به روستای آهار می رسید. البته راه سخت تری هم برای رفتن به آهار هست و علاقمندان به کوهنوردی می توانند آن را انتخاب کنند و آن هم رفتن به قله توچال توسط تله کابین یا پای پیاده و سپس طی کردن مسیر دامنه شمالی توچال و رسیدن به آهار است. البته این راه دوم کمی طولانی است و از قله توچال تا روستای آهار حدود هفت ساعت پیاده روی نیاز دارد. در این منطقه می توانید جاذبه هایی مانند آبشار شکرآب، امامزاده طاهر شکرآب، آبشار ده تنگه، قلعه تاریخی دختر و قلل مرتفع مانند قله قلعه دختر، سی چال، توچال و قزقونچال را ببینید.

روستای آهار تهران
روستای آهار تهران

از روستای آهار می توان هم به آبشار شکرآب رفت و هم به آبشار ده تنگه؛ هر دو مسیر، بسیار زیبا و فرح قسمت است و از میان کوچه باغ های بسیار زیبا و درختان چنار و گردو و جوی های آب و آبشارهای کوچک می گذرد. برای رفتن به هر کدام از این دو مسیر باید وسیله تان را در آهار پارک و باقی راه را با پای پیاده طی نمایید. از میدان آهار که تکذیب شوید و پل آهنی را تکذیب نمایید به یک دوراهی می رسید که راه سمت راست به ده تنگه می رود و راه مستقیم شما را به آبشار شکرآب می رساند. مسیر اصلا خسته کننده نیست؛ هم ییلاقی است و هم بدون شیب خسته کننده و تقریبا هموار است. برای رسیدن به هر کدام از دو مقصد، نیاز به دو تا سه ساعت پیاده روی دارید.

بهترین فصل برای بازدید

فصل بهار با شکوفه های زیبا، تابستان با آب وهوای متبوعی که این روستا در اختیار گردشگران قرار می دهد و پاییز با افسون رنگ هایش هر یک جلوه ای زیبا و منحصربه فرد به آهار می قسمتند؛ پس انتخاب بهترین فصل برای سفر به آهار کاملا به سلیقه شما بستگی دارد.

 


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *