لیدوما تریپ

روستای پلکانی دولاب

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ تراول شما را با روستای پلکانی دولاب در استان کردستان آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

روستای دولاو (دولاب) در ۴۵ کیلومتری جنوب غربی سنندج در مسیر جاده کامیاران و جاده روستایی، موسوم به سو قرار گرفته است. از جمله خصوصیات این روستا می توان به منظره بسیار زیبای روستا در شیب تند همراه با معماری پلکانی و خانه های سنگی به همراه دره های پرآب روستا اشاره کرد.


   تبلیغات    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


تنوع هر چهار فصل ، زیبایی های بی نظیر آن را به پیشانی خود حک نموده است. در بهار کوه ها،باغ و درو دشت مخملی سبز به تن می آرایند. زمزمه چشمه ها و جویبارها با نغمه پرندگان روح و رئان و چشم و گوش را نوازش می دهند. میوه های رنگارنگ تابستان در کنار چشمه های سرد و خنک،خستگی را از تن عابران و رهگذران می زداید. پاییز را فصل دیگر است. نه قلم قادر به توصیف و نه زبان تاب بیان و نه چشم تحمل دیدن آن همه زیبایی را دارد.

روستای پلکانی دولاب
روستای پلکانی دولاب

از جمله خصوصیات  روستای دولاو می توان به منظره بسیار زیبای روستا در شیب تند همراه با معماری پلکانی و خانه های سنگی به همراه دره های پرآب روستا اشاره کرد. یکی از زیارتگاه های مهم دراویش و شیفتگان طریقت های مشهور کردستان با عنوان تکیه و خانقاه شیخ محمد و شیخ هادی در دره ای عمیق و زیبا در اولین دره ی ورودی سرسبز قبل از روستا قرار گرفته است. میوه زیبا و پراز خاصیت توت فرنگی که مورد توجه گردشگران است از محصولات باغی این روستا بوده که به همراه سایر میوه ها برداشت آن از لذت های حضور گردشگران در این روستای زیبا است. از دیگر جاذبه های مهم این روستا می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

کوه زیبا و مرتفع آوالان مشرف به روستا با مناطق ییلاقی آن  اوالان کوهی است به ارتفاع ۲۹۵۰ متر در ۲۵ کیلومتری جنوب سنندج و مشرف به جاده ی سنندج کامیاران. همچنین این کوه با عناوین دیگری چون هه واره به رزه و عبدالان شناخته میشود.عمده راههای دسترسی به این کوه روستای نشور و روستای دولاب میباشد. این کوه دارای جانپناه بوده و زمان لازم برای رفت و برگشت ۱۰ ساعت است. از فراز ئه والان دریاچه سدگاوشان، شهر سنندج ، کوه آبیدر ، کوه شاهو ، و کوههای شرقی مشرف به شهر سنندج (کوههای صلوات آباد) دیده میشود‍‍‌‌.

روستای پلکانی دولاب
روستای پلکانی دولاب   تبلیغات    

                 تور کیش

  • حمام خان سنندج

    آشنایی با حمام خان ، سنندج

    حمام خان سنندج حمام خان سنندج یکی از بناهای تاریخی استان کردستان با ویژگی‌های خاص معماری ا…
Load More In سنندج

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *