تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
راهنمای سفر, سوغاتی

سوغات گرگان چیست ؟ ☀️ صنایع دستی و خوراکی ها 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

سوغاتی های گرگان

 در این مقاله از معرفی سوغاتی شهرها سفری به شهر گرگان خواهیم داشت و برخی از سوغات گرگان را به شما معرفی خواهیم کرد و آن ها را مورد بررسی قرار می دهیم. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

اگر به شهر گرگان سفر کنید جاهای دیدنی مختلفی مانند مسجد جامع گرگان، امامزاده نور، امامزاده بی بی حور، کاخ اختصاصی دوره قاجاریه، تپه‌های تورنگ تپه، مدرسه عمادیه، خانه تقوی هزار پیچ، کاروانسرای قزلق، کاروانسرای گرگان و آب انبار گرگان جدید را می توانید مشاهده کنید، همچنین به غیر از این آثار تاریخی، مناطق فراوان گردشگری که عمدتاً طبیعی هستند وجود دارد که باعث شده تا در بیشتر روزهای سال این شهر میزبان مسافران و گردشگران باشد. در کنار تمام این ها شهر گرگان دارای سوغاتی ها و صنایع دستی فراوانی است که شما را از مسافرت دست خالی باز نمی گرداند. در ادامه به معرفی برخی از آن ها می پردازیم.

حلوا آماج

 وقتی صحبت از سوغات خوراکی گرگان می‌شود نا خوداگاه یاد حلوا آماج می‌افتیم. این حلوای متفاوت، از عسل، آرد گندم، روغن، گلاب، بادام، هل و پسته تهیه می‌شود که در دوران قدیم مردم شهر برای عید نوروز آن را تهیه می‌کردند.

سوغات گرگان

نان پادرازی

 نان پادرازی، یک نان نرم و خوشمزه در این شهر است که با استفاده از روغن، گلاب، آرد و سیاه دانه تهیه می‌شود. این نان شیرین نیست و در آن از شکر استفاده نمی‌شود به همین دلیل برای افراد مسن بسیار مناسب است.

سوغات گرگان

نان زنجبیلی

شاید معروف‌ ترین سوغات گرگان شیرینی سنتی گرگان است که اتفاقاً فواید فراوانی نیز دارد و برای گرفتگی عضلات، بیماری‌های معده و سرما خوردگی مفید می‌باشد. این شیرینی از ترکیب آرد، شکر، روغن و زنجبیل تهیه می‌شود و به شکل سنتی و صنعتی در تمام فروشگاه‌های این شهر یافت می‌شود.

سوغات گرگان

سرغربیلی

 مردم قدیمی گرگان با استفاده از شکر، شیر، آرد، پودر قند یک نوع شیرینی سنتی را تهیه می‌کنند که در عصرانه‌ها به همراه چای مصرف می‌شود.

سوغات گرگان

ابریشم بافی

یکی از هنرهای قدیمی گرگان ابریشم بافی بوده است که همچنان نیز توسط معدود افرادی انجام می‌شود. از ابریشم بافی در تولید لباس‌های سنتی، روسری، شال و…. مورد استفاده قرار می‌گرفته. با وجود قدیمی بودن این هنر، شما همچنان می‌توانید این سوغات را در بازارهای سنتی شهر گرگان تهیه کنید.

سوغات گرگان

قالیچه

 برخی از مردمی بومی گرگان ترکمن‌ها هستند که فرهنگ خاص و صنایع دستی منحصر به فرد خود را دارند. در این بین قالیچه‌ای که زنان ترکمن با طرح‌های خاص خود می‌بافند هنوز هم هواداران خود را دارد و شما می‌توانید در بسیاری از بازارهای قدیمی نمونه آن را به عنوان سوغات گرگان خریداری کنید.

زیورآلات

 ساخت زیورآلات مختلف یکی دیگر از هنرهای مردمان ترکمن است که از گذشته بسیار دور در بین آن‌ها رواج داشته است. این زیورآلات از نقره، برنج و ورشو ساخته می‌شود. برای تهیه این زیورآلات که بسیار نایاب شده‌اند به بخش‌های قدیمی بازار مراجعه کنید.

سوغات گرگان

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *