تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, هرمزگان

غار رنگین کمان هرمز | Rainbow Cave 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

غار رنگین کمان هرمز

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ تراول شما را با غار رنگین کمان هرمز آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید تا درباره این غار رنگی و زیبا بیشتر بدانید.

جزیره هرمز با ظاهری بیضی شکل که به صورت یک گنبد نمکی تشکیل شده است در آب های خلیج فارس پدید آمده و در 8 کیلومتری بندرعباس قرار گرفته است.

سراسر این جزیره با جاذبه های زیبا و طبیعی پوشش یافته است و شما می توانید تنها در نصف یک روز از آن ها بازدید کنید. باتوجه به اینکه جاذبه های مورد نظر کاملا طبیعی هستند بازدید از آن ها کاملا رایگان بوده و شما می توانید با یک هزینه پایین و مقرون به صرفه، یک روز متفاوت را تجربه نمایید.

غار رنگین کمان در قسمت جنوب شرقی جزیره قرار دارد. این غار بر اثر جریان آب به سمت دریا و گذر آن از زیر کوه نمکی ایجاد شده ست. عمق این غار در حدود 30 الی 40 متر می‌باشد. در برخی از قسمت‌های غار دالان‌های متعدد دیده می‌شود که به گفته زمین‌شناسان آب باعث ایجاد این دالان‌ها شده است. ارتفاع سقف در طول غار متفاوت می‌باشد و در برخی قسمت‌ها نیاز است که سرتان را برای عبور خم کنید.

غار رنگین کمان هرمز

درون غار سنگ‌های رسوبی و نمکی به صورت لایه به لایه روی هم قرار گرفته‌اند و یک سطح صاف درست مانند کمان رنگین کمان ایجاد شده است. زیباترین قسمت غار انتهای آن می‌باشد که رنگ‌ها به اوج خود می‌رسند. طیف رنگی که در این غار دیده می‌شود در حدود هفتاد طیف می‌باشد.

رنگ‌های موجود در این غار به علت ترکیبات معدنی آن‌ها است. این ترکیبات، فلزاتی مانند آهن هستند که با ترکیب شدن با عناصر دیگر کانی‌های رنگی را تشکیل می‌دهند. قسمت‌های ابتدای غار سنگ‌های نمک دیده می‌شود اما رفته رفته رنگ‌ها و سنگ‌های رنگارنگ بر روی دیواره‌های غار ظاهر می‌شوند.

برخی جاذبه‌های جزیره نیاز به کمی کوهنوردی و غارنوردی دارد پس بهتر است با کتانی یا کفش مناسب به آن سفر کنید. غار رنگین کمان نیز از این قائله مستثنی نیست و زمین سنگی و خشکی دارد. برای رسیدن به انتهای غار بخش‌هایی از آن سقف کوتاهی دارد بنابراین باید خود را کاملا خم کنید. حدود یک متر از آن نیز ارتفاع بسیار کمی دارد و باید نشسته و پاورچین (یا همان پامرغی) از آن گذر کنید که کمی مشکل است و به افرادی که زانو درد دارند به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود. از ابتدای ورودی غار دیگر به سرویس شبکه دسترسی نخواهید داشت و آنتن و اینترنت شما قطع خواهد شد.

غار رنگین کمان هرمز

بهترین زمان بازدید از غار 

جزیره هرمز همانند دیگر جزایر خلیج‌فارس، آب‌ و هوای گرم و مرطوب دارد. برای فرار از هوای شرجی این جزیره زیبا می‌توانید از آبان ماه تا اواخر زمستان به این جزیره سفر کنید. غار رنگین کمان جای تاریکی است و نور کافی ندارد. بهتر است برنامه بازدید از این غار زیبا را برای صبح هماهنگ کنید.

دسترسی به غار

برای رفتن به غار رنگین کمان بهتر است از مردم محلی جزیره کمک بگیرید تا در مسیر گم نشوید. زمانی که از منطقه مسکونی هرمز به سمت جزیره نقره‌ای و سرخ حرکت کنید، بعد از گذر از سواحل مذکور، فرعی دوم ابتدای مسیر، ورودی به غار رنگین کمان است.

غار در درون یک دره قرار گرفته و به همین دلیل دیدن دهانه آن کار راحتی نیست. با حدودا 15 دقیقه پیاده‌روی به دهانه غار خواهید رسید.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *