تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
قشم

فرودگاه قشم { نحوه دسترسی + اطلاعات تماس } 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

فرودگاه بین‌ المللی قشم که با نام فرودگاه دیرستان شناخته می‌شود، در جنوب کشور و جزیره قشم قرار دارد. این فرودگاه در 20 کیلومتری روستایی به نام دیرستان احداث شده است. در داخل آن، دوترمینال برای پروازهای داخلی و خارجی وجود دارد و علاوه بر آن، یک ترمینال مختص پروازهای حجاج در طبقه دوم نیز دیده می‌شود. فرودگاه قشم نوعی فرودگاه مسافربری و همگانی به شمار می‌رود که مانند سایر فرودگاه‌ها امکانات رفاهی بسیاری را برای مسافران خود درنظر گرفته است.

فرودگاه قشم

تاریخچه

تصمیم احداث این فرودگاه و پروژه احداث آن در سال 1335 آغاز شد و در سال 1349 فرودگاه قشم با نام فرودگاه دیرستان در 20 کیلومتری روستایی به همین نام شروع به کار کرد. در ابتدا به دلیل کم بودن مسافران، در هفته فقط دو یا سه بار پرواز انجام می‌شد؛ اما امروزه مکان‌های گردشگری در جزیرهقشم و به‌تبع رفت‌وآمد گردشگران و مسافران به آنجا افزایش یافته، به همین علت، در هفته ده پرواز صورت می‌گیرد. در زمان‌های ابتدایی تاسیس فرودگاه، فقط دو پرواز داخلی از جزیره به شهر تهران و بالعکس انجام می‌شد. در سال 1366، پروژه طویل‌سازی فرودگاه آغاز شد که مساحت آن در سال 1366 به 1800 متر مربع، در سال 1369 به 2600 متر مربع و در سال 1372 به 3000 متر مربع رسید.

اطلاعات فرودگاه

اطلاعات فرودگاه بین‌المللی قشم شامل موارد زیر می‌شود:

نام فرودگاه: فرودگاه بین‌المللی دیرستان قشم

نوع فرودگاه: همگانی و مسافربری

کد یاتا: GSM

کد ایکائو: OIKQ

ارتفاع از سطح دریا: 14 متر

فاصله هوایی قشم تا تهران: 1072 کیلومتر و فاصله زمانی 1حدود  ساعت و 50 دقیقه

فاصله فرودگاه دیرستان تا مرکز شهر: 50 حدود کیلومتر

پروازهای خارجی و داخلی

روزانه به طور منظم ده پرواز خارجی یا داخلی در این فرودگاه صورت می‌پذیرد. این فرودگاه به برخی شهرهای داخلی پرواز مستقیم دارد که از جمله این شهرها می‌توان به شهرهای تهران، مشهد، گرگان، اصفحان و شیراز اشاره کرد. پروازهای قشم به تهران روزانه به‌ صورت منظم انجام می‌شود. برای سفر به سایر شهرها، شما بایستی از قبل برنامه‌ریزی داشته باشید؛ زیرا سایر پروازها به شهرهای دیگر فقط چند نوبت در هفته انجام می‌شود. مقصد پروازهای خارجی این فرودگاه کشور دبی امارات است.

ترمینال‌ها

در فرودگاه قشم که به نام فرودگاه دیرستان شناخته می‌شود، دو ترمینال وجود دارد. ترمینال اول مخصوص پروازهای داخلی و ترمینال دوم برای پروازهای خارجی است. در طبقه دوم آنجا نیز یک ترمینال مجزا برای پرواز حجاج ساخته شده است.

امکانات رفاهی در فرودگاه برای مسافران

فرودگاه قشم برای رفاه هرچه بیشتر مسافران خود، امکانات ویژه‌ای را برای آن‌ها درنظر گرفته است. از جمله امکانات ویژه رفاهی این فرودگاه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • امکانات پزشکی: در داخل فرودگاه یک پایگاه اورژانس وجود دارد که در تمامی زمان‌ها آماده امدادرسانی به مسافران در مواقع ضروری است؛ اگر مسافری نیاز به کمک و درمان داشت، می‌تواند به این اورژانس مراجعه کند.
 • بسته‌بندی بار در فرودگاه: در داخل فرودگاه بخشی برای بسته‌بندی بار و همچنین نگهداری و تحویل وسایل مسافران وجود دارد. در این بخش، مسافران بعد از اتمام عملیات دیگر می‌توانند وسایل خود را از این بخش تحویل بگیرند.
 • شعبه بانکی و ارزی: در فرودگاه قشم بخشی برای خدمات بانکی و ارزی وجود دارد که مسافران می‌توانند در آنجا کارهای بانکی خود را انجام دهند و پول نقد دریافت نمایند.
 • رستوران و کافی‌شاپ: در این فرودگاه انواع رستوران‌ها و کافی‌شاپ‌ها برای مسافران وجود دارد.
 • غرفه صنایع دستی: در این فرودگاه، غرفه‌های صنایع دستی به چشم می‌خورند که سوغات قشم و صنایع دستی مردم جزیره در این غرفه به فروش می‌رسند. این غرفه در سالن اصلی فرودگاه قرار دارد.
 • ایستگاه تاکسی: در فضای خارج از فرودگاه تاکسی‌هایی وجود دارند که مسافران می‌توانند به راحتی با استفاده از این تاکسی‌ها به مکان مورد نظر خود بروند. ایستگاه تاکسی به‌صورت شبانه‌روزی در حال فعالیت است.
 • پارکینگ: در فرودگاه پارکینگی برای استفاده عموم افراد وجود دارد که مسافران می‌توانند از آن استفاده کنند.
 • غرفه‌های فروش کتاب یا مجله: در برخی مواقع که تایم پرواز طولانی می‌شود و مسافران باید مدت زمانی را در انتظار پرواز به سر ببرند، می‌توانند از این غرفه‌ها مجله و کتاب تهیه کنند.

شرکت‌های هواپیمایی فعال 

شرکت‌های هواپیمایی بسیاری در مسیرهای پروازی فرودگاه دیرستان قشم فعالیت دارند. این شرکت‌های هواپیمایی شامل موارد زیر می‌شوند:

 • شرکت هواپیمایی کاسپین: مسیر از فرودگاه بین‌المللی شهید بهشتی در اصفهان به فرودگاه دیرستان قشم
 • شرکت هواپیمایی ایران ایر(هما): مبدأ از فرودگاه بین‌المللی تهران و فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد به فرودگاه قشم
 • شرکت هواپیمایی تابان: مبدأ از فرودگاه شهید بهشتی در اصفهان به جزیره قشم
 • شرکت هواپیمایی قشم: مسیر از فرودگاه‌های کیش، فرودگاه شهید دستغیب شیراز و مهرآباد به فرودگاه دیرسان در قشم
 • شرکت هواپیمایی ماهان ایر: مسیر و مبدأ از فرودگاه بین‌المللی مهرآباد تهران و فرودگاه دبی به قشم
 • شرکت هواپیمایی معراج: مبدأ از فرودگاه‌های کیش، اصفهان و دبی به فرودگاه بین‌المللی دیرستان در قشم
 • شرکت هواپیمایی آسمان: مبدأ از فرودگاه شهید دستغیب در شیراز به مقصد فرودگاه قشم
 • شرکت هواپیمایی ایرتور: مبدأ از فرودگاه مهرآباد تهران به مقصد فرودگاه بین‌المللی قشم

دسترسی

برای دسترسی به جزیره، شما‌ می‌توانید از راه‌های دریایی یا هوایی استفاده کنید. به دلیل جزیره بودن این شهر، شما نمی‌توانید از طریق خودرو به آنجا سفر کنید. برای اینکه از راه دریایی و آبی به این جزیره برسید، می‌توانید از خلیج فارس به کمک کشتی‌ها به آنجا بروید؛ اما برخی مسیرهارا باید تا خلیج فارس از طریق راه زمینی با خودرو طی کنید. راه‌های آبی و دریایی محدودیت‌هایی در مقصد و مبدأ دارند و به همین منظور، بهترین راه برای سفر به قشم از طریق راه هوایی و با هواپیما است. متاسفانه مترویی برای دسترسی آسان برای فرودگاه در این جزیره وجود ندارد و برای رسیدن از فرودگاه به جزیره می‌توانید از تاکسی استفاده کنید.

فرودگاه قشمنحوه دسترسی به فرودگاه

فرودگاه دیرستان قشم در نزدیکی روستایی به همین نام واقع شده است. برای دسترسی به فرودگاه شما می‌توانید از تاکسی استفاده کنید یا در صورتی که خودروی شخصی دارید، می‌توانید با آن به این فرودگاه بروید.

هتل و اقامت‌گاه‌های نزدیک به فرودگاه

یکی از مسائل مهم در سفر، یافتن هتلی برای اقامت است. در جزیره قشم هتل‌های بسیاری برای رفاه و اقامت مسافران وجود دارد. برخی از اقامت‌گاه‌هایی که تقریبا به فرودگاه دیرستان قشم نزدیک‌تر هستند، شامل موارد زیر می‌شوند.

 • بوم‌گردی فردیس
 • بوم‌گردی قبیله آزاد
 • هتل آتامان
 • هتل رخسار
 • بوم‌گردی خانه دوست

اطلاعات تماس و آدرس فرودگاه

آدرس فرودگاه: استان هرمزگان، بخش مرکزی جزیره قشم، 20 کیلومتری روستای دیرستان، فرودگاه بین‌المللی قشم

شماره تماس: 07635335040

وبسایت رسمی اینترنتی فرودگاه قشم: info@QeshmAirport.com

سخن پایانی

برای سفر به جزیره زیبای قشم دو راه هوایی و دریایی وجود دارد که راه دریایی دارای محدودیت‌هایی در مبدأ و مقصد سفر است. راه هوایی یکی از بهترین راه‌ها برای سفر به این جزیره محسوب می‌شود. شما می‌توانید از فرودگاه قشم، سفر هوایی خود را آغاز کنید. این فرودگاه که به نام فرودگاه دیرستان معروف است، در 20 کیلومتری روستایی با همین نام قرار دارد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *