تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, گیلان

قله درفک | یکی از زیباترین کوهستانهای ایران و استان گیلان 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

قله درفک گیلان

در این مقاله از معرفی جاذبه های دیدنی گیلان تصمیم گرفتیم تا شما را با قله درفک این استان سرسبز آشنا کنیم که یکی از قله های بسیار زیبا، دیدنی و محبوب گیلان بحساب می آید. پس اگر اهل ماجراجویی و طبیعت گردی هستید تا انتهای این مقاله با مجله گردشگری تاپ تراول همراه باشید

درفک قله ای در رشته کوه البرز مرکزی و استان گیلان است که پرترددترین قله ی این منطقه محسوب می شود. این قله در غرب رشته کوه های لبرز مرکزی در 27 کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار و قسمت رحمت آباد و بلوکات، دهستان دستویل در منطقه جنگلی سیاهکل قرار دارد. این قله دارای قابلیت های منحصر به فردی است که در ادامه به آن ها اشاره خواهیم کرد.

قله درفک بدون شک از زیباترین کوهستانهای ایران و از زیستگاههای گیاهی و حیوانی مهم کشور است . قله درفک بام استان گیلان و آتشفشان خاموشی است که بین دو شهرستان رودبار و سیاهکل بر بالای منطقه دیلمان، عمارلو و خرگام قرار دارد.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

روایت است که زلزله سال ۱۳۶۹ قسمت هایی از این قله را در هم فرو ریخت وبعد از آن هر سال بر شدت فرسایش قله اضافه کرده شده است؛ قله ای که اهالی معتقدند اسرار سالیان سال اقوام گیل و دیلمی را در خود نهفته دارد، رازهایی که هنوز در دل غارها و جنگل های انبوه سر به مهر باقی مانده اند.

ارتفاع قله درفک ۲۷۰۰ متر است و از سمت جنوب به کوه های منجیل متصل و از مشرق و جنوب شرقی تا کوه های پیشکوه و رشته کوه های عظیم تخت سلیمان ادامه دارد و تا دره سه هزار تنکابن ادامه می یابد.

یک غار یخی به طول ۱۰۰ متر هم در این منطقه وجود دارد که آب شرب مردم منطقه را هم تأمین می کند. این غار روی قله قرار دارد و عشایر در داخل کاسه قله با سنگ خانه ساخته اند و از داخل این غار که بر اثر جمع شدن برف در زمستان تبدیل به یخچال خواهد شد یخ بیرون می آورند و برای سیراب کردن احشام خود از آن استفاده می کنند.

البته اهالی می گویند این غار در تمام سال برف را در خود نگه می دارد و به همین دلیل منبع تأمین آب چوپانان منطقه است. دهانه این غار بسیار تنگ است و وارد شدن به آن بدون تجهیزات یخ نوردی ممکن نیست، پس سعی نکنید وارد آن شوید.

چادر زدن در جنگل درفک مه غلیظ و ابرهایی که در ارتفاعات به زیر پایتان می رسند سفرتان را رؤیایی تر می کنند. جالب است بدانید که کوهنوردان زمان صعود به درفک با تابلویی چوبی مواجه می شوند که روی آن نوشته شده است: «اینجا محل عبور فرشتگان است، زمین را آلوده نکنید» و بعد روی تابلو جهت فلشی به سوی قله است.

قله درفک گیلان
قله درفک گیلان

صعود به قله درفک

برای صعود از این مسیر باید به سیاهکل رفته و از جاده دیلمان آغاز کرد که از پایان خاکی آن به روستای معروف شاه شهیدان می رسیم. ابتدای کوهپیمایی از شاه شهیدان به صورت مراتع و علفزار آغاز خواهد شد و پس از حدود یک ساعت به ابتدای مسیر جنگلی خواهیم رسید که عبور از جنگل ها نیز حدود یک ساعت طول خواهد کشید.

بعد از آن به ییلاق “وزنه بن” می رسیم که در آن چشمه ای گوارا انتظار کوهنوردان را می کشد و ادامه مسیر را می توان تا کاسه درفک پیمود. مسیراول سینه کش سمت راست است که به تدریج صعود کرده و به خط الراس کاسه ختم خواهد شد و مسیر دوم نیز مسیر سمت چپ است که از حاشیه دره ای پرشیب به ارتفاعات قله می پیوندند. از “چشمه وزنه بن” تا قله سه ساعت طول خواهد کشید.

طولانی ترین مسیر آن مسیر از “سطلخ جان” (جبهه غربی) است که این مسیر از مسیرهای طولانی صعود به درفک است و در سمت غرب قرار دارد. قطعاً مسیر سطلخ جان از زیباترین مسیرهای درفک یا بهتر بگوییم از زیباترین مسیرهای کوهستانی ایران است که از پایان روستا از کنار استخر بزرگ آب از پاکوب مشخصی صعود شروع خواهد شد که در حین گذشتن از جنگل از پیچ و خم های دره نیز می گذریم تا به منطقه “گردهتال” برسیم از آنجا نیز صعود خود را ادامه می دهیم تا به “سیاه دره” رسیده و پس از مدت ساعتی گذشتن به منطقه “جیرونی پایین” رسیده که دارای سنگ های سفید و چند گودال در سمت چپ است و کمی پایین تر از آن چشمه آبی قرار دارد که در انتظار کوهنوردان است.

بعد از آن به منطقه “جیرونی بالا” و پس از مدت زمانی به منطقه معروف پهن دشت خواهیم رسید و حدود دو ساعت و نیم  پس از آن نیز در منطقه کاسه درفک قرار خواهیم گرفت. یادتان باشد که سگ های درفک پس از سگ های سبلان وحشی ‏ترین سگ های ایران محسوب می‏ شوند؛ پس بهتر است با یک تیم کوهنوردی حرفه ای و مجهز به این قله سفر کنید.

طبیعت گردی در ییلاق قله درفک

اما با تمام این ها در صورتی که ترجیح می دهید یک سفر طبیعتگردی بی دردسر و دلچسب را در این منطقه تجربه کنید، درفک قسمت ییلاقی را در شمال این رشته کوه به شما پیشنهاد می کند. دشتی سرسبز که چراگاه گوسفندان منطقه است و قسمت مهمی از آن را گیاه گزنه تشکیل می دهند کهمحلی های درفک آن را درمانی طبیعی برای دردهای روماتیسم می دانند. شما در مدت سفرتان فرصت دارید در یکی از کلبه های دوست داشتنیاین دشت اقامت کنید و مهمان روستاییان منطقه باشید.

قله درفک گیلان
قله درفک گیلان

مسیر دسترسی به قله درفک

در صورتی که از تهران به سوی درفک حرکت می کنید، باید در اتوبان قزوین – رشت، پس از رودبار از محلی به نام رستم آباد که در مقابل راهدارخانه (جمشدخانهرستم آباد قرار دارد، به سوی راست تغیر مسیر بدهید. بعد از عبور از توتکابن و پلی که روی سپیدرود قرار دارد، به سوی روستای شیرکوه می روید. در این منطقه می توانید کمی استراحت کنید و برای این کار مسجد و حسینیه روستا گزینه خوبی است.

از شیرکوه که راه بیفتید، بلافاصله وارد جنگل های زیبای منطقه خواهید شد که در صورتی که آن را ادامه دهید، پس از عبور از یک سراشیبی تند به فضایی بی درخت و سرسبز خواهید رسید با یک کلبه چوبی در میان آن. اینجا لارنه است پس از لارنه دوباره تا چشم کار می کند جنگل است و گیاهان بلندی که گاهی ارتفاعشان تا دو متر می رسد.

در ادامه مسیر، بعد از آنکه از منطقه کم درختی به نام مزرعه گذشتید، یک شیب تند مقابلتان قد علم می کند. بعد سیاه دره است و درختچه هایسیب جنگلی، ازگیل، خرمالوی وحشی و آلوچه که مقابلتان صف می کشند. سپس به چشمه جیرونی خواهید رسید که کلبه های آن تنها فضای استراحتتان پیش از حرکت به قله هستند. از جیرونی به بعد به تدریج منطقه کم درخت خواهد شد و پس از گذشتن از گردنه پهن دژ به قله می رسید.

بهترین فصل برای بازدید از قله درفک

تابستان درفک، هوای روح قسمت و طبیعتی سرسبز دارد، اما در فصل پاییز در درفک خواهد شد در برگ های پاییزی غرق شد و شگفتزده از رنگارنگی برگ ها در جنگل قدم زد و زیباترین خاطره زندگی خود را رقم زد. برای سفر به این مناطق حتما از کسانی که راهنما هستند استفاده کنید و به تنهایی به این مسیرها نروید. چرا که قسمتی از این طبیعت گردی ها نیاز به آگاهی و تجهیزات دارد.


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *