تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, تهرانگردی

محله‌ های قدیمی تهران را بیشتر بشناسید 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

محله‌ های قدیمی تهران

در این مقاله از مجله سفر و گردشگری و سفر تاپ تراول شما را با محله‌ های قدیمی تهران آشنا خواهیم کرد.پس اگر به تهران قدیم علاقه دارید تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید

تهران قدیم را 4 محله به نام های سنگلج ، اودلاجان (عودلاجان)، بازار و چاله ‌میدان. در زمان و ناصر الدین ‌شاه قاجار تشکیل میداد. چندین محله تازه در تهران ساخته شد به نام ‌های ارگ، چاله حصار، خانی آباد، جوادیه، قنات ‌آباد، پاچنار، پامنار، یافت‌ آباد، گار ماشین، گود زنبورک ‌خانه، صابون ‌پزخانه، گود عرب ‌ها و دروازه قزوین. محله ‌های دیگر شهر تهران بزرگ شهرری، تجریش، تهران ‌پارس، تهران نو، نارمک، کَن و فرحزاد، طرشت نظام آباد و حسن ‌آباد، بریانک، نازی ‌آباد، کوی سیزده آبان، دولت‌ آباد، کیان شهر نفر آباد می‌ باشد.

محله‌ های قدیمی تهران
محله‌ های قدیمی تهران

هنوز بسیاری از آن محلات با همان اسم و رسم قدیم وجود دارند. محله دولت که به دلیل نزدیکی با کاخ ‌های سلطنتی به این نام خوانده می‌شد، خیابان‌ های لاله‌ زار، خیابان شاه‌ آباد، خیابان استانبول، خیابان علاءالدوله (فردوسی) خیابان لختی (سعدی) خیابان واگن‌ خانه (خیابان اکباتان) خیابان عین الدوله (ایران)، دوشان‌تپه (ژاله)، نظامیه (بهارستان) و دروازه شمیران را شامل بود.

محله عودلاجان (اودلاجان) تشکیل می‌شد از خیابان جلیل ‌آباد (خیام) کاخ گلستان تا ناصریه (ناصر خسرو) و حدود مسجد شاه و شمال بوذرجمهری شرقی و پامنار و جنوب خیابان چراغ برق (امیر کبیر) و میدان توپخانه، که محله کلیمیان و و زرتشتیان مقیم تهران بوده‌است.

محله سنگلج که بخش اعظم و عمده آن را امروزه پارک شهر تشکیل می‌دهد، در گذشته یکی از مراکز مهم سیاسی بود و با اینکه در حال حاضر تقریباً از بین رفته ولی هنوز اشتهار تاریخی خود را از دست نداده.

چاله حصار یکی دیگر از محلات جنوب تهران بود که چون آن را خاکبرداری و خاکش را به مصرف حصار کشی تهران رسانده بودند، مقدار زیادی چاله گود مانند داشت، بعدها برای تخلیه زباله‌های شهر از آنجا استفاده می‌کردند.

چاله میدان نیز که قبلاً در دوره صفویه خاک آن را به مصرف حصارکشی تهران رسانده بودند، وضعی تقریباً مشابه چاله حصار داشت و محل تخیله زباله تهران به حساب می‌آمد، این محله محدود به جنوب بازار چهل تن و امامزاده سید اسماعیل و میدان مال فروش‌ها، میدان امین السلطان، گمرک، خانی آباد، دروازه غار و پاقاپوق (اعدام) بود

محله‌ های قدیمی تهران
محله‌ های قدیمی تهران

محله تاریخی امامزاده یحیی واقع بین چهار خیابان ری، امیرکبیر، سیروس (مصطفی‌خمینی کنونی) و بوذرجمهری (۱۵ خرداد فعلی). خانه وزیر مختار فرانسه که سید حسن مدرس دوران نمایندگی مجلس را در آن سکونت داشت و همچنین خانه فخرالملوک در این محله واقع شده‌اند. کوچه امامزاده این محله قبلاً دارای یک درخت تنومند بسیار کهن بود که درون بدنه آن درخت محل کسب کفش‌دوز می‌شد. حمام‌های تاریخی متعددی در این محله بوده یا هستند مانند حمام گلشن، نواب و حمام کوچه هداوند مقابل مسجد هداوند در کوچه میرزا محمود وزیر در قسمت شمالی محله.


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *