لیدوما تریپ

مسجد گوهرشاد مشهد را بیشتر بشناسید

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری تاپ تراول درباره مسجد گوهرشاد مشهد سخن خواهیم گفت پس در ادامه با ما همراه باشید .

قدمت تاریخی، سبک معماری و زیبایی‌های هنری، مسجد گوهرشاد مشهد به عربی ( مسجد جوهرشاد ) را یکی از جاذبه‌های مذهبی تاریخی و فرهنگی  واقع شده در حرم امام رضا می باشد را مورد توجه و بازدید باستان شناسان، جهانگردان و دیگر علاقه‌مندان کرده است. قیام مردم علیه سیاست‌های فرهنگی دوران رضاخان در این مسجد و وقایع بعد از آن را نیز می‌توان از دلایل شهرت این مسجد دانست. اگر به قصد بازدید از این مسجد و حرم امام رضا عازم مشهد شده اید می توانید از باغ ملی مشهد نیز بازدید کنید.

مسجد گوهرشاد مشهد
مسجد گوهرشاد مشهد

به حرم حضرت امام رضا (ع) که بروید، در جنوب آن مسجدی زیبا خواهید دید که به مسجد گوهرشاد معروف است. این مسجد به دستور گوهرشادبیگم همسر شاهرخ در عهد تیموری در مشهد ساخته شد. مسجد گوهرشاد مشهد دارای قدمت تاریخی و معماری زیبایی است که همواره گردشگران زیادی را به خود جذب می کند. این طور به نظر می رسد که این مسجد به دلیل مجاورت حرم حضرت علی بن موسی الرضا (ع) و همچنین زیبایی های هنری آن پربازدیدترین مسجد ایران محسوب می شود. در گذشته این مسجد محل تجمع سیاسی فرهنگی مردم علیه حکومت بود و به این دلیل بعد از آن محبوبیت زیادی پیدا کرد.


   تبلیغات    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


این مسجد، بزرگترین مسجد از نظر وسعت در مجموعه بناهای آستان قدس رضوی است که صحن آن با ۲۸۵۰ مترمربع مساحت از نظر قدمت، کهن‌ترین صحن بوده و در جنوب حرم امام رضا(ع) احداث شده است. ساخت بنای مسجد جامع گوهرشاد توسط معمار معروف عصر تیموریان، قوام الدین بن زین الدین شیرازی و با استفاده از آجر و گچ و به شیوه معماری اسلامی در شرق صورت گرفت.

مسجد گوهرشاد مشهد
مسجد گوهرشاد مشهد

امروزه مسجد گوهرشاد توسط هشت ورودی کوچک و بزرگ به دیگر بخش‌های حرم رضوی مرتبط است. که به عنوان وسیع‌ترین و کهن‌ترین مسجد در اماکن متبرکه رضوی همواره محل برگزاری دائمی نماز جماعت است. زائران، گردشگران و بازدید کنندگان زیادی در تمام ساعت شبانه روز به این مسجد باستانی و پر ارزش می آیند تا از فضای عرفانی و زیبای آن لذت ببرند.

+ جاهای دیدنی مشهد   تبلیغات    

                 تور کیش

Load More In آسیا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *