خرید بلیط هواپیما

معبد آکشاردام دهلی نو

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی آسیا به سراغ یکی از جاذبه های بسیار زیبای دهلی نو یعنی معبد آکشاردام  خواهیم رفت. این معبد یا مشرق الانکار یکی از زیباترین معابد هندوستان محسوب می شود. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

معبد آکشاردام که در شهر دهلی نو واقع شده است معبدی هندویی است که بسیاری از سنت های مردم هند، فرهنگ آیین هندو، روحانیت و معماری هندی را به نمایش قرار می دهد.

این معبد توسط ماهاراج پراموخ سووآمی بنا شد که ۳۰۰۰ نفر از پیروانش به همراهی ۷۰۰۰ صنعتگر توانستند ساخت آن را به پایان برسانند. معبد آکشاردام که حدود ۷۰% از توریست های دهلی را به خود جذب می کند، بطور رسمی در ۶ نوامبر سال ۲۰۰۵ افتتاح شد. این معبد در حاشیه ی رود یامونا و مجاورت دهکده ی مسابقات کشورهای مشترک المنافع سال ۲۰۱۰ واقع شده است. ساختمان اصلی مستقر در وسط معبد بر اساس علم جهت یابی و معماری هندی ساخته شده که تماما از جنس سنگ است. این معبد همچنین نمایشگاه هایی از زندگی مردم سووآمینارایان و تاریخ هندوستان، یک فواره ی موزیکال و باغات بسیار وسیعی دارد.

معبد آکشاردام دهلی نو
معبد آکشاردام دهلی نو

طرح ساختمان

طرح و نقشه ی این ساختمان از سال ۱۹۶۸ بخشی از رویای ماهاراج یوگیجی بوده است که می خواست معبدی عظیم در حاشیه ی رود یامونا بسازد و به تعدادی از خانواده های جان نثار سووآمینارایان که در آن زمان در دهلی زندگی می کردند تقدیم کند. چندین بار تلاش کردند این معبد را بنا کنند اما موفقیت آمیز نبود و سرانجام ماهاراج در سال ۱۹۷۱ جان سپرد.

مطالب بیشتر بخوانید
هتل های ارزان و مقرون به صرفه آنکارا کدامند؟

در سال ۱۹۸۲ ماهاراج پراموخ سووآمی که جانشین ماهاراج یوگیجی بود، سعی کرد به این رویا جامه ی عمل بپوشاند و برای این کار از مریدان سازمان سووآمی نیز کمک خواست. درخواست این طرح به سازمان رشد و توسعه ی دهلی (DDA) داده شد و مناطق مختلفی برای انجام طرح نیز پیشنهاد شد مانند قاضی آباد، گورگان و فریدآباد. اما تاکید ماهاراج بر این بود که مطابق رویای ماهاراج یوگیجی، باید این معبد در حاشیه ی رود یامونا ساخته شود.

در آوریل سال ۲۰۰۰ و بعد از ۱۸ سال، بالاخره این سازمان حدود ۲۴۰ هزار متر مربع و دولت مطلقه ی پرادش (Pradesh) حدود ۱۲۰ هزار متر مربع زمین برای این پروژه اختصاص دادند. به محض اینکه این زمین دریافت شد، ماهاراج سووآمی برای موفقیت در پروژه مراسم Puja را اجرا نمود. بنای ساختمان در ۸ نوامبر ۲۰۰۰ آغاز شد و در ۶ نوامبر سال ۲۰۰۵ بطور رسمی شروع به کار کرد. پس بنای این معبد باشکوه در مدت ۲ روز کمتر از ۵ سال تکمیل شد.

معبد آکشاردام دهلی نو
معبد آکشاردام دهلی نو

گروهی متشکل از ۸ راهب مامور نظارت بر پروژه ی معبد آکشاردام بودند که اکثر آنها در طی کار بر روی پروژه ای در معبد گوجرات تجربه ی کافی کسب کرده بودند. همچنین در طی انجام پروژه از ماهاراج سووآمی نیز مشاوره و راهنمایی های بسیاری دریافت شد.

در حدود سال های ۱۹۹۷ و ۱۹۹۸ بود که درخواست شد تا بر روی سنگ بنای معبد حجاری صورت بگیرد. در صورتی که چه در آن زمان این نظر با مخالفت ماهاراج مواجه شد زیرا او عقیده داشت ساخت ساختمان باید دقیقا بعد از بدست آوردن زمین شروع شود. نخستین عملیات در این منطقه بر روی فونداسیون انجام شد اما خاک نرم اطراف رود برای ساخت چنین بنای عظیمی مناسب نبود و باید فونداسیون بسیار قدرتمندی اعمال می شد. برای ساخت چنین فونداسیونی، حدود ۴٫۶ متر شن و ماسه با میله گرد ترکیب و ۱٫۵ متر بتن بر روی آن ریختند. ۵ میلیون آجر پخته شده نیز ارتفاع ساختمان را ۶٫۶ متر بالا برد و با مقداری بتن دیگر پوشانده شد و زمین زیر بنای اصلی معبد بدین ترتیب تکمیل شد.

مطالب بیشتر بخوانید
دیدنی های جاده‌ای گرجستان

در دوم جولای ۲۰۰۱ نخستین سنگ بنای این معبد نهاده شد. اعضای آن تیم ۸ نفره نیز مهندسین خبره ای در معماری هندی و حکاکی های مذهبی بودند که نه تنها بر بنای سنگی نظارت می کردند بلکه بر روی معماری بناهای هندی در بین قرن های ۸ تا ۱۲ میلادی نیز تحقیق می کردند. این تحقیقات در مناطق مختلفی مانند Angkor Wat، Jodhpur، Jagannath، Konark و سایر معابد هندوستان جنوبی صورت می پذیرفت

۷۰۰۰ هزار استادکار به همراه ۳۰۰۰ داوطلب بر روی بنای معبد آکشاردام کار کردند و بیش از ۶۰۰۰ تن سنگ رس از راجاستان به این معبد فرستاده شد. در بین استادکاران، تعدادی کشاورز و ۱۵ هزار زن محلی نیز دیده می شد که از قحطی رنج می بردند و به واسطه ی انجام این کار توانستند درآمد مناسبی کسب کنند. نخستین برش های سنگ معبد توسط ماشین انجام شد اما حجاری و تزئینات بعدی همگی با دست صورت گرفت. هر شب حدود ۱۰۰ کامیون مصالح به این معبد وارد می شد و ۴ هزار کارگر و داوطلب بر روی بنای ساختمان کار می کردند.

مراسم افتتاحیه

معبد آکشاردام در ۶ نوامبر ۲۰۰۵ توسط ماهاراج پراموخ سووآمی افتتاح شد و در حضور ۲۵ هزار نفر مهمان، توسط رئیس جمهور هندوستان دکتر عبدالکلام، و نخست وزیر هند مانموهان سینگ و رهبر اپوزیسیون پارلمان هند، لال کریشنا عدوانی به به زیبایی به ملت هندوستان تقدیم شد. بعد از بازدید از بنای وسط ساختمان، رئیس جمهور کلام سخنرانی ای در مورد جایگاه آکشاردام در جامعه ایراد نمود و در پایان گفت:

مطالب بیشتر بخوانید
راهنمای سفر به ازمیر ترکیه | سرزمین ویرانه‌های روم

ماهاراج پراموخ سووآمی هزاران نفر از مردم سراسر هندوستان و جهان را به جنب و جوش و شعف آورد و گروهی از بهترین مهندسین را برای ساخت بنایی فرهنگی و زیبا جمع کرد. این معبد مکانی برای یادگیری، کسب تجربه و تذهیب می باشد که هنر سنتی را با معماری جدید، فرهنگ هند را با تمدن، ارزش های قدیمی را با دانش و مدرن ترین تکنولوژی روز درهم آمیخته است. لایه های پیچیده و درهم تنیده ی این بنا نشان دهنده ی قدرت عقل، قدرت اراده، روح والا، محبت صرف، اتحاد مهارت های علمی، رنگ های متنوع فرهنگ های مختلف و قدرت مطلقه ی دانش می باشد. در حقیقت، معبد آکشاردام بنایی زنده با تصاویری پویاست.

آکشاردام در سحرگاه قرن ۲۱ با وفاداری و ایثار ۱ میلیون داوطلب بپا خاست. اتفاقی که امروز در آکشاردام صورت پذیرفته مرا به وجد آورده و به من اطمینان داده که ما می توانیم با کمک میلیون ها مغز متفکری مانند شما به کشوری پیشرفته تر تا پیش از سال ۲۰۲۰ دست یابیم.

نخست وزیر سینگ نیز با آرزوی پیشرفت عمیق تر مذهب، از معماری باشکوه معبد تجلیل نمود. او معتقد بود که در آینده این بنا یکی از ساختمان های مهم هندوستان می شود و آقای عدوانی از آن به عنوان “بینظیرترین بنای جهان” یاد نمود. سخنرانی آن شب با سخنان ماهاراج سووآمی به اتمام رسید که گفتند: “امیدوارم در این آکشاردام همه بتوانند راه زندگی خود را بیابند و زندگانی آنها روحانی و الهی شود. درخواست من از خدا این است.”


  تبلیغات   

          هتل انقلاب تهرانرزرو هتل ارزان | هتل های مشهد | اقامت اروپا

مطالب بیشتر بخوانید
هتل جمیرا القصر دبی ، لوکس ترین هتل جهان | dubai

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In آسیا

دیدگاه خود را ثبت کنید