تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران

معرفی مکان های دیدنی ایلام 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

مکان های دیدنی ایلام

مکان های دیدنی ایلام : استان ایلام در غرب ایران قرار دارد که یکی از استان های کردنشین است که مردم آن داریای مذهب شیعه هستند اطراف این استان پر از کوه و ارتفاعات جنگلی است که آب و هوای این استان کوهستانی و بهاری است این استان دارای منابع نفتی و گازی است و دارای جاذبه‌های طبیعی همچون کوه چمن‌گیر، غار کناتاریکه، کوه اهوران، تفرجگاه تجریان و جاذبه‌های گردشگری تاریخی باشکوهی مانند طاق شیرین و فرهاد، شهر تاریخی ماداکتو، قلعه والی، کاخ فلاحتی و خیلی آثار تاریخی دیگر است پس اگر قصد مسافرات در ایام تابستان دارید استان ایلام میتواند مقصد عالی و بی نظیر می باشد پس با ما همراه شوید تا بیشتر با این استان سرسبز آشنا شوید.

 

معرفی مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

جاهای دیدنی ایلام

۱. تنگ ارغوان

معرفی مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

در قسمت ورودی مسیر شمالی جاده‌ی کرمانشاه به ایلام، منطقه‌ای طبیعی و بسیار زیبا وجود دارد که از آن به تنگ ارغوان یاد می‌شود. این جاذبه‌ی گردشگری در ۳ کیلومتری شمال شرقی شهر ایلام و در مسیر رودخانه‌ای که مملو از گل‌ها و درختانی به رنگ ارغوان است، قرار گرفته و شاید به همین دلیل آن را تنگ ارغوان می‌نامند.

۲. آبشار گچان

در ۱۵ کیلومتری شهر ایلام و در ابتدای مسیر ایلام به سرابله، آبشاری زیبا با طبیعتی چشم‌نواز مشاهده می‌شود که در بین مردم به آبشار گچان شهرت یافته است. منطقه‌ای که به گچان شناخته می‌شود، در جوار دره‌ی گچان و در نزدیکی کوه‌های مانشت و قلاجه قرار دارد. حضور درختان بلوط، منطقه‌ی گچان را بسیار زیبا و دوست‌داشتنی ساخته است.

۳. تفرجگاه جنگلی ششدار

معرفی مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

یکی از مهم‌ترین و محبوب‌ترین تفریحگاه‌های شهر ایلام، تفرجگاه جنگلی ششدار است که در ۵ کیلومتری این شهر قرار گرفته و به دلیل زیبایی‌های طبیعت در فصول بهار و پاییز و نیز نزدیکی به منجل از دیگر تفرجگاه‌های ایلام، به یکی از پربازدیدترین مناطق گردشگری تبدیل شده است. جالب است بدانید که کوه قلاقیران که از آن به عنوان نماد ایلام یاد می‌شود، در این منطقه از کشور قرار گرفته است.

۴. روستای سراب کلان

معرفی مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

روستای سراب کلان، روستایی کوهستانی و برخوردار از چشم‌اندازهای طبیعی و بکر همچون رودخانه، جنگل و آب‌وهوایی مطبوع و دلپسند، در ۵۵ کیلومتری استان ایلام قرار گرفته است که می‌توان آن را یکی از جاذبه‌های گردشگری این منطقه از کشور معرفی کرد. همچنین رودخانه‌ی زیبای سراب کلان در کنار جنگل‌های پوشیده از درختان بلوط، از دیگر ویژگی‌های این روستا است.

۵. دره‌ ییلاقی هفت‌ آب (میشخاص هفتآو)

معرفی مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

از دیگر جاذبه‌های طبیعی استان ایلام، دره‌ای است ییلاقی و بسیار زیبا و بهره‌مند از طبیعی بکر که از آن به نام دره‌ی ییلاقی هفت آب یاد می‌‌شود. این طبیعت زیبا و چشم‌نواز در بین ساکنین محلی به هفتاو نیز شهرت یافته است. این دره‌ از روستای جعفرآباد که در ۳۰ کیلومتری ایلام قرار دارد شروع شده و تا ارتفاعات طولاب ادامه دارد.

۶. تنگه رازیانه

مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

در نزدیکی روستای چنارباشی و در ۴۵ کیلومتری شهر ایلام، تنگه‌ای عمیق، باریک، برخوردار از مناطق بکر و حیرت‌انگیز و مملو از نواحی سرسبز و طبیعتی فو‌ق‌العاده قرار دارد که به تنگه‌ی رازیانه شهرت یافته است. این منطقه از ایلام از جمله مناطق گردشگری طبیعی و پرطرفدار در این استان زیبا است که میزبان گردشگران و طبعیت‌دوستان بسیاری از سراسر ایران ایران است.

۷. کوه چمن‌ گیر

مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

قطعا یکی از جاذبه‌های گردشگری در استان ایلام، کوه چمن‌گیر است که می‌توان آن را یکی از گزینه‌های مناسب برای کوهنوردی و طبیعت‌گردی در نظر گرفت. این جاذبه‌ی طبیعی در ۲۲ کیلومتری جنوب شرقی ایلام قرار گرفته و از ارتفاعی نزدیک به ۲۶۰۰ متر برخوردار است.

۸. کوه اهوران

در فاصله‌ی ۸۳ کیلومتری از ایلام، کوهی بسیار دیدنی با طبیعتی دوست‌داشتنی، مطلوب و ارتفاعی بالغ بر ۲۱۲۰ متر است که به کوه اهوران شناخته می‌شود. این پدیده‌ی طبیعی از دیگر جاذبه‌های گردشگری ایلام است که طرفداران خاص خود را دارد.

۹. غار کناتاریکه

 

مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

در ارتفاعات سیوان کوه در استان ایلام، در ۳۵ کیلومتری جاده‌ی ایلام به دره‌شهر و در نزدیکی روستای پاکل از توابع استان ایلام، غاری وسیع قرار گرفته است که به غار کناتاریکه شهرت یافته است. این پدیده‌ی طیبعی زیبا و شگفت‌انگیز، از دیگر جاذبه‌های گردشگری طبیعی در ایلام است که از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن، می‌توان به عدم حضور حتی یک موجود زنده به دلیل برودت بسیار هوا اشاره کرد.

۱۰. تفرجگاه تجریان

مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

یکی از مناطق خوش‌آب‌وهوا و مطبوع استان ایلام، تفرجگاه تجریان است که در ۲۰ کیلومتری جاده‌ی چوار و در منطقه‌ای به نام «مورت و بولی» قرار گرفته و به دلیل حضور درختانی زیبا و انبوه به این نام شهرت یافته است. این ناحیه از کشور در بیشتر ایام سال میزبان گردشگران بسیاری از سراسر ایران است.

۱۱. منطقه‌ حفاظت شده کبیر کوه

مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

به یقین کبیرکوه یکی از بزرگ‌ترین و ارزشمندترین رشته‌کوه‌های ایلام است که متشکل از تعدادی کوه مرتفع و بخشی از رشته‌‌کوه زاگرس محسوب می‌شود. منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی کبیرکوه با وسعتی بیش از ۱۶۰۰ هکتار، محل اسکان گونه‌های مختلف جانوری از جمله پلنگ، قوچ، میش، آهو، کل، بز و خرس است و می‌تواند به عنوان گزینه‌ی مناسبی برای علاقه‌مندان به طبیعت در نظر گرفته شود.

۱۲. آبشار وه ریز

مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

آبشار وه‌ریز، پدیده‌ی طبیعی دیگری در استان ایلام است که در مجاورت روستای چشمه‌کبود قرار گرفته و از ارتفاعی بالغ بر ۱۰ متر برخوردار است. این آبشار زیبا از روی صخره‌ای به شکل هلال به پایین ریخته می‌شود و سرچشمه‌ی آن، ارتفاعات کبیرکوه است.

۱۳. طاق شیرین و فرهاد

مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

طاق شیرین و فرهاد که در بین اهالی قدیمی ایلام به طاق شیرین نیز شهرت دارد، با قدمتی متعلق به حکومت ساسانیان، از دیگر جاذبه‌های گردشگری در این استان است که طبق روایت مردم محلی، توسط فرهاد، جهت استراحت شبانه‌ی شیرین بنا شده است. طاقی سنگی که در دامنه‌ی کوه، شهرستان ایروان، بخش رزنه و روستای چهل زرعی قرار گرفته و متشکل از سنگ‌هایی تراش‌خورده است که به صورت ردیفی و طبق اصلاحات معماری به شکل خشکه چین روی یکدیگر ساخته شده است.

۱۴. نقش برجسته گل گل ملکشاهی

مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

در ۸ کیلومتری شهر ارکواز، بر نمای دیوار شرقی تنگه‌ی کوچکی مشاهده می‌شود که در دهانه‌ی آن، روستای گل گل قرار دارد و از آن به نقش برجسته‌ی گل گل ملکشاهی یاد می‌شود. این نقش‌ برجسته، کتیبه‌ای است به زبان آشوری و خط میخی که بر صخره‌ای در نزدیکی روستا بنا شده است. روی این اثر تاریخی ارزشمند، تصویر پادشاه آشوری را کنده‌کاری کرده‌اند.

۱۵. سم دل‌ دل‌

سم دل‌ دل‌، اثری است تاریخی و متشکل از قلوه سنگ‌هایی متعدد که به شکل نعل اسب و به صورت خشکه‌چین روی یکدیگر قرار گرفته است در نزدیکی شهر ایلام و در تنگ گراب وجود دارد. می‌توان بر تخته سنگی که در کف بخش داخلی آن و بر زمین قرار دارد، آثاری متعلق به سم اسب را مشاهده کرد که طبق باور بومیان، جای سم اسب یکی از امامان شیعه است.

۱۶. گورستان چنار

از دیگر جاذبه‌های گردشگری تاریخی در ایلام، گورستانی است به نام چنار که منطقه‌ی چنارباش این شهر قرار گرفته و گفته می‌شود که قدمت آن به هزار سال پیش از میلاد مسیح (ع) باز می‌گردد.

۱۷. قلعه هزارانی

مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

قلعه‌ای متعلق به دوران حکومت ساسانیان، در جاده‌ی آبدانان به مورموری، در روستای هزارانی و روی تپه‌ای طبیعی مشاهده می‌شود که از آن به قلعه‌ی هزارانی یاد می‌شود. این اثر کهن، با مصالحی همچون سنگ و گچ ساخته شده و امروزه بخش اعظمی از آن تخریب شده است.

۱۸. قلعه سام

مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

قلعه‌ سام نیز یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری تاریخی در ایلام است که می‌توان آن را در شهرستان شیروان چرداول و در نزدیکی روستایی به نام چم بور مشاهده کرد. مجموعه‌ای کهن که از سه بخش مرتبط و البته فاصله‌دار از یکدیگر تشکیل شده و به نظر می‌رسد که قدمت آن به اواخر دوران پارت‌ها و اوایل دوران ساسانیان بازمی‌گردد.

۱۹. آتشکده موشکان

مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

آتشکده‌ی موشکان، اثری است قدیمی و باستانی که قدمت آن طبق نظر باستان‌شناسان به زمان حکومت ساسانیان بازمی‌گردد. این اثر ارزشمند از ملات ساروج و سنگ ساخته شده و در ۳ کیلومتری شهر سرابله از توابع استان ایلام قرار دارد.

۲۰. چهار طاقی

مکان های دیدنی ایلام
مکان های دیدنی ایلام

چهار طاقی را می‌توان یکی دیگر از آثار تاریخی و باستانی استان ایلام معرفی کرد که به طاق نیز شهرت دارد. این بنای کهن متعلق به دوران ساسانیان است و در واقع آتشکده‌ای است که امروزه تنها چهار طاق از آن باقی مانده و سازندگان، آن را تنها با قلوه‌سنگ و گچ ساخته‌اند. برای بازدید از این بنای تاریخی، کافی است به شهرستان دره شهر استان ایلام سفر کرد.

از دیگر جاذبه‌های گردشگری ایلام می‌توان از منطقه‌ی حفاظت‌شده‌ی مانشت و قلارنگ، امامزاده پیرمحمد آبهر پایین، غار زینه گان، آتشگده‌ی قجر، منطقه شکار ممنوع زله زرد، قلعه اسماعیل خان و پشت قلعه‌ی آبدانان نام برد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *