خرید بلیط هواپیما

میدان استقلال تاشکند ازبکستان

در این مقاله از قسمت جاهای دیدنی آسیا قصد داریم یکی از جاهای دیدنی بسیار زیبای ازبکستان یعنی میدان استقلال تاشکند را به شما معرفی کنیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…


  تبلیغات   

          | محل تبلیغ متنی  |


ازبکستان کشوری خشک و محصور در خشکی است. ازبکستان ۴۴۷٬۴۰۰ کیلومتر مربع مساحت و ۲۶٬۸۵۱٬۰۰۰ تن جمعیت دارد؛ که از این لحاظ ۵۶ کشور بزرگ جهان و ۴۲ کشور پرجمعیت جهان به حساب می آید. در میان کشورهای مستقل همسود از نظر پهناوری پنجمین و از نظر جمعیت سوم است. پایتخت آن تاشکند و از شهرهای مهم آن سمرقند و بخارا است. این کشور ۱۴۲۵ کیلومتر از شرق به غرب و ۹۳۰ کیلومتر از شمال به جنوب کشیده گردیده است. غرب ازبکستان پست و عمدتاً بیابانی است. کوههای تین شان و دره فراغانه است.

مقالات بیشتر بخوانید:

تاشکند کنونی شهری است که دو میلیون نفر با حدود صد ملیت گوناگون در کمال صلح و صفا در آن زندگی می کنند. صنایع بسیار پیشرفته و متنوع آن تولید هواپیما، تراکتور، اسباب حفاری و ماشین آلاتی را امکان پذیر نموده است که همراه با محصولات صنایع سبک و کارخانه های تهیه و بسته بندی مواد غذایی به هفتاد و پنج کشور جهان صادر خواهد شد. تاشکند همچنین یک مرکز عمدهٔ علمی و فرهنگی و مکانی است که آکادمی علوم آسیای مرکزی آکادمی علوم کشاورزی و خیلی از نهادهای علمی معتبر در آن واقع شده اند. جوانانی از شصت کشور جهان در کنار دانشجویان شوروی سابق در بیش از بیست مؤسسه آموزش عالی به تحصیل اشتغال دارند. تعداد زیادی دبیرستان فنی و صدها دبستان و دبیرستان در آن قرار گرفته است. خدمات پزشکی این شهر از کیفیت خوبی برخوردار است.

مطالب بیشتر بخوانید
پرنده ی سنگاپوری سنگاپور

این شهر که در دشت وسیع چیرچیک تاسیس یافته است، با قدرت برگرفته از رودخانه چیرچیک، در هر دوره تاریخ زا اهمیت خود حراست کرده و بطور سمبل برکت درآمده است.

رودخانه چیرچیک از وسط تاشکند کرده و آب حیاتی ست که به این شهر جان می قسمتد.

میادین بزرگ و با احتشام نیز منبع غرور و افتخار تاشکند می باشد.

میدان استقلال تاشکند ازبکستان
میدان استقلال تاشکند ازبکستان

مجلس سنا و میدان استقلال که پس از استقلال در مرکز شهر احداث شده اند، با وسعت و احتشام خود چشمها را خیره می کنند.

طرح شهرسازی آنچنان بی عیب و نقص می باشد، که در صورتی که بگوئید حدود ۳ و نیم میلیون نفر در این شهر زندگی می کنند، کسی باور نمی کند.

در گوشه ای از میدان استقلال، مجموعه یادواره شهدا که یکی از اماکن مهم ازبکها می باشد، جای گرفته است.

این مجموعه که برای گرامیداشت یاد شهدای جنگ جهانی دوم تنظیم گردیده است، در هر ساعت روز برای بازدید عموم باز می باشد.

ازبکها که بخوبی به اهمیت و ارزش استقلال واقف می باشند، با این اندیشه که شهدا سند مالکیت این کشور بوده و باید بهترین راه تعریف و بازگو کردن شهدا به نسلهای آینده را انتخاب نمایند، مجموعه ویژه مذکور را احداث کرده اند.

مجموعه استقلال به مناسبت استقلال جمهوری ازبکستان در مرکز شهر تاشکند و در فضایی سبز و وسیع ساخته گردیده است.

تا پیش از استقلال ازبکستان این مجموعه به میدان سرخ معروف بود و مجسمه لنین در مرکز میدان به چشم می خورد و محل رژه نیروهای نظامی بود تا سال ۱۹۹۲ که به میدان استقلال تغییر کرد.

مطالب بیشتر بخوانید
میدان امیر تیمور تاشکند ازبکستان

در این میدان مجسمه یک زن ازبک و فرزندش در زیر سمبلی از کره زمین که بر روی آن نقشه ازبکستان برجسته گردیده است قرار گرفت. این مجسمه در گوشه ای از میدان قرار گرفته است. در گوشه دیگری از این مجموعه و در محیطی سرسبز مجسمه پیرزنی قرار گرفته که چشم انتظار بازگشت فرزندانش از جبهه های جنگ است و رو به روی او شعله آتشی روشن است که از سال ۱۹۷۵ تا کنون برافروخته نگاه داشته گردیده است.

میدان استقلال تاشکند ازبکستان
میدان استقلال تاشکند ازبکستان

در حاشيه، دو رديف عمارت به سبك ايوان هاي قديم سمرقندی و بخارایی تعبيه گردیده است كه در آن، نام كشته شدگان ۱۲ استان ازبكستان در لوح هایی به شکل برگ کتاب با ورق هايي از جنس برنج، حك گردیده است. هم اکنون اين محل، به یکی از منطقه های مهم ملی و تاریخی شهر تبديل گردیده است كه نزد مردم و جهانگردان خارجی اهمیت زیادی دارد. هم چنین ، به نشانه احترام به كشته شدگان جنگ در مناسبت هاي ملي و به هنگام سفر مسئولین دیگر كشورها به ازبكستان دسته گلي به این مجسمه اهدا خواهد شد.

بر روی ستونهاي چوبی این بناها، كنده كاري هاي قشنگی حک گردیده است که البته شبيه هم نيستند چون استادكاران زبردستی از مناطق گوناگون فرغانه، نمنگان، سمرقند و… در ساخت آن کمک کرده اند. كه به عنوان روز گرامي داشت خاطره ي شهيدان در روز نهم ماه مي، مردم در اين جا دور هم جمع می شنون و تاج گل در پاي مجسمه ي «مادر غم دیده»، نثار مي كنند.


  تبلیغات   

          |  اقامت اروپا

مطالب بیشتر بخوانید
باغ گل میراکل دبی | شاهکاری دیگر در دبی

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In آسیا

دیدگاه خود را ثبت کنید