تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ارمنستان, راهنمای سفر, هزینه سفر

آشنایی با هزینه های سفر به ارمنستان | Armenia 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

هزینه سفر به ارمنستان

در این مقاله از وب سایت تاپ تراول به معرفی هزینه سفر به ارمنستان , کشوری کوچک و مدرن و رنگارنگ و تاریخی که جزء کشورهای آسیایی می باشد خواهیم پرداخت که امیدواریم مورد قبول شما کاربران عزیز قرار گیرد. در این مقاله به شما کمک میکنیم که دربیابید که برای سفری لوکس و راحت چه مقدار باید هزینه کنید و یا اگر بخواهید سفری مهیج و کم هزینه را برای خود رقم بزنید، حداقل چقدر پول لازم دارید.

کشور ارمنستان از شمال غربی با ایران هم مرز می باشد و کشوری دوست داشتنی برای هموطنان مسیحی داخل ایران نیز به حساب می آید.


هزینه سفر به ارمنستان
هزینه سفر به ارمنستان

مقالات بیشتر بخوانید :

کشور ارمنستان با آن که در برابر کشور ما پهنه چندان وسیعی ندارد، اما مناظر و چشم انداز های طبیعی و جذابش، صومعه ها و کلیساهای تاریخی و چشم گیرش و قیمت‌های مناسبش این کشور را به مقصد مناسبی برای سفرهای خارجی بدل می‌کند. پیش از این کارناوال لیستی از جاذبه های مشهور و گردشگر پذیر کشور ارمنستان را معرفی کرده بود که در آن میان، مُفصل به کوهستان آراگاتس، صومعه مشهور تاتو، دریاچه سوان و معبد ساناهین پرداخته است.

واحد پول ارمنستان و متوسط قیمتها در این کشور

پول رایج ارمنستان درام است و به طور کلی ارمنستان، کشور ارزان قیمتی برای ایرانیان محسوب می‌شود.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

سکه های رایج در ارمنستان: ۱۰، ۲۰، ۵۰، ۱۰۰، ۲۰۰ و ۵۰۰ درام و اسکناس های موجود نیز ۵۰۰ (خاکستری)، ۱۰۰۰ (سبز و صورتی)، ۵۰۰۰ (زرد و سبز)، ۱۰۰۰۰ (ارغوانی)، ۲۰۰۰۰ (زرد و قرمز و قهوه ای)، ۵۰۰۰۰ (قرمز و قهوه ای) و ۱۰۰۰۰۰ درام (آبی و قهوه ای) هستند.

خوب است بدانید در حال حاضر هر ۵۰۰ درام حدود ۳۹۵۰ تومان می باشد.

برای تبدیل ارز دو راه دارید یا آن که در ایران دلار بخرید و در ارمنستان دلار را به درام تبدیل کنید و یا آن که مستقیما ریال را به درام تبدیل کنید که این دو راه فرق چندانی با یکدیگر ندارند.

به طور کلی برای تبدیل ارزهای غیر متداول مانند درام باید به بانک‌ِ ملی موجود در فرودگاه یا مرز مراجعه کنید. یعنی اگر هوایی سفر می‌کنید، برای تبدیل ارز و دریافت درام می‌توانید به بانک ملی مستقر در فرودگاه امام خمینی مراجعه کنید. اگر زمینی سفر می‌کنید، بانک ملی موجود در مرز نوردوز (تنها مرز ایران و ارمنستان) محل تبدیل ارز و دریافت درام است.

هزینه‌ها در طول سفر به ارمنستان

در طول سفر به ارمنستان موارد متفاوتی است که لازم است برای خرج‌ کردنشان برنامه ریزی کنید و دانستن متوسط قیمت این اقلام کمک بزرگی در طی سفر می باشد. کارناوال برای راهنمایی بهتر شما در هنگام سفر به ارمنستان به صورت جزئی درباره هزینه‌های زیر به شما اطلاعات می‌دهد.

۱- هزینه‌های حمل و نقل در ارمنستان

۲- هزینه های اقامت در ارمنستان

۳- هزینه‌های خورد و خوراک در ارمنستان

۴- هزینه‌های تفریح در ارمنستان

۵- سوغاتی و پوشاک در ارمنستان

۶- هزینه سرویس موبایل در ارمنستان

هزینه سفر به ارمنستان
هزینه سفر به ارمنستان

۱- هزینه‌های حمل و نقل درون شهری در ارمنستان

مترو: ارزان ترین و سریع ترین راه برای جا به جایی درون شهر ایروان، مترو می باشد. هزینه مترو ایروان بسیار مناسب بوده و بلیت تک سفره آن تنها ۱۰۰ درام یا حدود ۸۰۰ تومان است.

اتوبوس: یکی از دیگر  راه های راحت برای گشت درون شهر ایروان، استفاده از اتوبوس هاست. در این شهر دو نوع اتوبوس معمولی و اتوبوس برقی به چشم می خورد که هزینه های مناسبی هم دارند. بلیت اتوبوس های معمولی ۱۰۰ درام (حدود ۸۰۰ تومان) و اتوبوس های برقی نیز ۵۰ درام (حدود ۴۰۰ تومان) می باشد. تقریبا در هر ایستگاهِ اتوبوس می توانید شماره‌ی خطوط اتوبوس و مسیرها را ببینید.

هزینه اتوبوس معمولی: ۱۰۰ درام یا حدود ۸۰۰ تومان ؛

 اتوبوس برقی: ۵۰ درام یا حدود ۴۰۰ تومان

با وجود آن که اتوبوس های برقی هزینه کم تری داشته، اما به نسبت سایر اتوبوس ها نیز تعداد کم تری دارند. خوب است بدانید در اتوبوس های ایروان سیستم خرید و فرش بلیت وجود ندارد و شما به هنگام پیاده شدن، هزینه را مستقیما به خود راننده پرداخت می‌کنید.

مینی بوس: مینی بوس ها از دیگر گزینه های پرطرفدار و مورد استفاده در ایروان هستند. جالب است بدانید که بیش از هزار خط مینی بوس در شهر ایروان وجود دارد که علاوه بر گشت و گذار در پایتخت ارمنستان، می توانید از آن ها برای دسترسی به حاشیه شهر و شهرهای اطراف استفاده کنید. قیمت این وسایل حمل و نقل نیز ارزان است و برای هر مسیر ۱۰۰ درام (حدود ۸۰۰ تومان) می پردازید. البته باید بدانید که اغلب مینی بوس ها شلوغ هستند و در ساعات اوج شلوغی احتمالا مجبور شوید که تمام مسیر را بایستید. برای شناسایی خطوط مینی بوس ها، به شماره آن ها روی شیشه توجه کنید.

هزینه کرایه مینی بوس ها: ۱۰۰ درام (حدود ۸۰۰ تومان)

تاکسیاگر می‌خواهید از تاکسی استفاده کنید، از تاکسی‌های اصلی شهر استفاده کنید و به هنگام سوار شدن از راننده بخواهید که تاکسی متر خود را روشن کند. تاکسی‌های گذری اغلب هزینه ای دو چندان دریافت می‌کنند.

پایه ی هزینه‌های تاکسی از ۶۰۰ درام (حدود ۵ هزار تومان) شروع می‌شود و به ازای هر کیلومتر ۱۰۰ درام (حدود ۸۰۰ تومان) به هزینه آن افزوده می‌شود.

ماشین شخصی: متوسط هزینه بنزین در ارمنستان بالاست و هزینه هر لیتر بین ۳۵۰ تا ۴۲۰ درام در طی زمان متفاوت است. (حدود ۲۸۰۰ تا ۳۴۰۰ تومان)

هزینه سفر به ارمنستان
هزینه سفر به ارمنستان

۲- هزینه های اقامت در سفر به ارمنستان

اقامتگاه‌های ارزان یا هاستل: اگر برای اقامت در ارمنستان و شهر ایروان به دنبال پیشنهادی مقتصدانه اید، هاستل ها و مهمان خانه  گزینه های ارزانی برای اقامت شما محسوب می شود. به طور مثال هزینه ها در برترین هاستل هایی چون هاستل بیوواک (Hostel Bivouac) و هاستل بریج ایروان (Bridge Hostel Yerevan)، هاستل المنت (Element Hostel) و … در حدود شبی ۱۵۰۰ تا ۶۰۰۰ درام (حدود ۱۲ هزار تا ۴۸ هزار تومان هستند. البته در هاستل‌هایی با قیمت و امکانات بیش‌تر، اندکی قیمت ها بیش تر می شوند.

هتل طیفی از هتل‌های ۳ ستاره تا ۵ ستاره پیش روی شماست :

هتل های ۳ ستاره: حدود ۵ هزار تا ۶۰ هزار درام (حدود ۴۰ هزار تا ۴۷۵ هزار تومان)

هتل های ۴ ستاره: حدود ۲۰ هزار تا ۲۰۰ هزار درام (حدود ۱۶۰ هزار تا ۱,۵۰۰,۰۰۰ تومان)

هتل های ۵ ستاره: حدود ۳۰ هزار تا ۱,۵۰۰,۰۰۰ درام (حدود ۲۳۷ هزار تا  ۱۱,۸۵۰,۰۰۰ تومان)

آپارتمان : هزینه ‌ها بسته به محل آپارتمان، تعداد اتاق‌ها، فاصله تا مرکز شهر و امکانات آن متفاوت است.

هزینه آپارتمان ها از شبی ۱۰ هزار تا ۴۰ هزار درام (حدود ۸۰ هزار تا ۳۱۵ هزار تومان) متفاوت هستند.

هزینه سفر به ارمنستان
هزینه سفر به ارمنستان

۳- هزینه‌های خورد و خوراک در سفر به ارمنستان

رستوران و فست فود: طیف متنوعی از رستوران‌های لوکس، معمولی، فست فودها و کافه ها پیش روی شماست.

در فست فودهای زنجیره‌ای، هزینه ی یک وعده‌ی کامل، چیزی بین ۱۵۰۰-۳۰۰۰ درام می‌شود. (۱۲۰۰۰ تا ۲۳۰۰۰ تومان)

هزینه غذا در رستوران های ارزان قیمت در حدود ۲ هزار تا ۴ هزار درام (حدود ۱۶ هزار تا ۳۲ هزار تومان)

هزینه غذا در رستوران‌هایی با غذای متوسط بین ۸۰۰۰-۱۳۰۰۰ درام است که به پول ما از ۶۳ هزار تومان شروع می‌شود و تا ۱۰۲ هزار تومان یا بیشتر می‌رود که تنوع قیمت آن به رستوران و نوع غذایی که انتخاب کردید برمی‌گردد.

++ وعده ها و میان وعده های غذایی در طی سفر از جمله نکات مهم و قابل توجهی اند که نباید از آن غفلت کرد. اگر نخواهید در هتل اقامت کنید، لازم است تا از هزینه محصولات و محل تهیه آن‌ها اطلاعاتی داشته باشید. به طور کلی در ایروان سوپرمارکت‌های زنجیره ای انتخاب مناسبی برای خرید مواد اولیه و غذایی در ارمنستان هستند. SAS و Yerevan City دو تا از بزرگترین سوپرمارکت های ایروان اند که هر دو سوپرمارکت در تمام ساعات شبانه روز باز بوده و می‌توانید از خدمات آن‌ها استفاده کنید.

خوراکی های لازم: محصولات محلی در ارمنستان قیمت مناسبی دارند:

نان: ۲۳۰ درام ارمنستان (حدود ۲۰۰۰ تومان)

پنیر: کیلویی ۲۱۰۰ درام (حدود ۱۷۰۰۰ تومان)

شیر: هر لیتر ۴۰۰ درام (حدود ۳۰۰۰ تومان)

برنج سفید: هر کیلو ۵۳۰ درام (حدود ۴۰۰۰ تومان)

جوجه: کیلویی ۱۹۰۰ درام (حدود ۱۵۰۰۰ تومان)

هزینه میوه‌ و سبزیجات (کیلویی):

گوجه فرنگی: ۳۸۰ درام (حدود ۳۰۰۰ تومان)

پیاز: ۳۰۰ درام (از ۱۹۰۰ تومان)

سیب زمینی: ۲۲۰ درام (حدود ۲۰۰۰ تومان)

سیب: ۴۵۰ درام (حدود ۳۵۰۰ تومان)

پرتقال: ۶۴۰ درام (حدود ۵۰۰۰ تومان)

موز: ۷۸۰ درام (حدود ۶۰۰۰ تومان)

هزینه سفر به ارمنستان
هزینه سفر به ارمنستان

۴- هزینه های تفریح در ایروان

ایروان گرچه شهری ک.چک است، اما مسلما مانند هر شهر دیگری جاذبه ها و دیدنی های خودش را دارد. در این جا هزینه ورودی برخی از مهم ترین جاذبه های پایتخت ارمنستان را گفته ایم:

۱- ورودی باغ وحش ایروان: ۳۰۰۰ درام (حدود ۲۰ هزار تومان)

ساعت بازدید: ۹ تا ۲۱

۲- موزه تاریخ ارمنستان: ۱۰۰۰ درام (حدود ۷ هزار تومان)

ساعت بازدید: ۱۱ تا ۱۸

۳- پارک آبی آکواتک ایروان: بین ۴۰۰۰-۸۵۰۰ درام (حدود ۲۷ هزار تا ۵۸ هزار تومان)

ساعات بازدید: ۸ تا ۲۲

۴- باغ گیاهشناسی ایروان: حدود ۲ هزار تومان

ساعت بازدید: ۹ تا ۲۱:۳۰

۵- مرکز هنری کافسیجان: اغلب بخش ها و مغازه های موزه: رایگان، هزینه ورودی نمایشگاه های مجموعه: ۱۰۰۰ درام (حدود ۷ هزار تومان)

ساعات بازدید: ۸ تا ۲۰

۶- موزه نسخ خطی باستانی: ۱۰۰۰ درام (حدود ۷ هزار تومان)

ساعات بازدید: ۱۱۰ تا ۱۶

۷- مسجد آبی: رایگان

۸- موزه کشتار جمعی ارمنستان: رایگان

ساعت بازدید: ۱۰ تا ۱۶

هزینه سفر به ارمنستان
هزینه سفر به ارمنستان

۵- هزینه‌های سوغاتی و پوشاک در ارمنستان

سوغاتیاز صنایع دستی و سوغات ارمنستان می‌توان به قالیچه و گلیم، صنایع دستی سنگی و عروسکی و جواهراتِ دست ساز، اشاره کرد. بازار ورنیساج که هر شنبه در کنار میدان ریپابلیک ایروان برگزار می‌شود، محل مناسبی برای خرید این دست اجناس با قیمت مناسب است.

پوشاک: قیمت پوشاکِ برند و غیر برند در ارمنستان مشابه ایران است و در برخی موارد نیز بیش تر می باشد. به طور مثال هزینه یک شلوار جینِ برند در ارمنستان نزدیک ۲۲۰ هزار تومان، یک پیراهن زنانه ی برند نیز حدود ۱۷۰ هزار تومان می باشد. کفش ورزشی نایک با قسمت متوسط در حدود ۳۳۰ هزار تومان و کفش چرمی مردانه حدود ۲۷۰ هزار تومان است. برای خرید این اقلام در ایروان می‌توانید به دالما گاردن مال (Dalma Garden Mall) و یا یروان مال (Yerevan Mall) بروید.

هزینه سفر به ارمنستان
هزینه سفر به ارمنستان

۶- هزینه سرویس موبایل در سفر به ارمنستان

اگر به هنگام اقامت در کشور ارمنستان نمی‌خواهید از خدمات رومینگ استفاده کنید، می‌توانید سیم کارت اپراتورهای ارمنستان را با هزینه ۱۰۰۰ درام (۶۵۰۰ تومان) از کتابفروشی ها خریداری کنید. اپراتورهای ارمنی، بی لاین (Beeline)، اُرنج (Orange)، ویواسل (VivaCell)، ام تی سی (MTC)، آرمنتل (Armentel) و کاراباخ (Karabakh) بوده که نرخ های متفاوتی دارند، اما به طور متوسط می‌توان گفت یک دقیقه مکالمه حدود ۲۱ دارم (حدود ۱۷۰ تومان) هزینه بر می‌دارد.

اگر در هر حال بخواهید از سیم کارت ایرانی خود استفاده کنید، در جدول زیر لیست هزینه های رومینگ دو اپراتور همراه اول و ایرانسل در کشور ارمنستان را برایتان آورده ایم.

++ هزینه ها برای هر یک دقیقه و به تومان می باشند.

نوع ارتباط همراه اول با آرنج همراه اول با آرمنتل و تلکام ایرانسل با اپراتور آرنج، کاراباخ، ویواسل ایرانسل با اپراتور آرمنتل
مکالمه داخلی ۳,۰۰۰ ۲,۷۰۰ ۱۰,۰۰۰ ۲۰۰۰
مکالمه با ایران ۳,۰۰۰ ۱۴,۲۰۰ ۱۰,۰۰۰ ۲۰۰۰
دریافت مکالمه ۲,۰۰۰ ۳,۲۰۰ ۴۰۰۰ ۲۰۰۰
ارسال پیامک ۵۰۰ ۱,۱۰۰ ۲۰۰۰ ۱۰۰۰
اینترنت (هر مگابایت) ۲,۰۰۰ ۳۰,۸۰۰ ۴۴,۰۳۲ ۱,۵۰۰
سفر به ارمنستان
هزینه سفر به ارمنستان

امنیت در طی سفر به ارمنستان

+ طبق شاخص‌های جهانیِ امنیت، کشور ارمنستان در رده ۱۱۰ است و بالاتر ازکشورهایی چون چین، تاجیکستان و تایلند قرار دارد. با این حال به هنگام سفر، موارد امنیتی را رعایت کرده و در مکان‌های عمومی از اشیا گران قیمت خود محافظت کنید.

+ برای حرکت از مرز نوردوز، صبح هنگام را انتخاب کنید چرا که هم از زیبایی های جاده لذت خواهید برد و هم جاده ها امنیت بیش تری دارند.

+ در طی جاده ی مرز نوردوز تا ایروان احتمالا به کسانی (ایرانی یا خارجی) برخواهید خورد که به شما پیشنهاد آپارتمان یا خانه ارزان قیمت می‌دهند، توصیه می‌شود از مسیرتان اطلاعاتی ندهید و با تشکر پیشنهادشان را رد کنید.

+ در شهر ایروان پس از غروب آفتاب، وجود خانمی تنها در خیابان‌های شهر عرف نیست و اصلا توصیه نمی‌شود.

هزینه سفر به ارمنستان
هزینه سفر به ارمنستان

دغدغه زبان در سفر به ارمنستان نداشته باشید!

یکی از متداول ترین سوال های اخیر کاربران کارناوالی در کامنت ها، مسئله زبان و چگونگی برقرار کردن ارتباط در کشوری خارجی بوده است. از همین رو مقاله ای کامل درباره انواع و اقسام راه های برقراری ارتباط را برای شما تهیه کردیم و نشان دادیم چگونه می توان زبان کشوری را بلد نبود، به آن کشور سفر کرد و  از سفر خودد هم لذت برد.

همان طور که می دانید، زبان رسمی مردم ارمنستان، ارمنی می باشد.

راهنمای سفر به ایروان
هزینه سفر به ارمنستان

امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *