تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
بلژیک

واترلو بلژیک ، تپه شیر در نبردگاه 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

واترلو بلژیک

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ تراول شما را با واترلو بلژیک و یکی از بناهای یادبود این نبرد یعنی تپه شیر آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

نبرد واترلو (Waterloo) یکی از خونین‌ترین نبردهای پیش از قرن بیستم بود. در این نبرد که در نزدیکی شهر واترلو به وقوع پیوست و باعث تسلیم شدن ناپلئون شد، حدود ۶۵ هزار نفر کشته و زخمی شدند. یکی از بناهای یادبود این نبرد، “تپه شیر” است که در مرکز میدان نبرد و به دستور ویلیام اول، پادشاه هلند، ساخته شد. ساخت این بنای یادبود حدود ۳ سال طول کشید.

امروزه، اطراف محل نبرد که زمانی در حال غریدن بود، منظره ای روستایی از زمین های کشاورزی است. از بالای این تپه، مناظر اطراف این منطقه بسیار دیدنی و عالی هستند. برای هر کسی که به تاریخ بلژیک علاقه مند است و همچنین به تاریخ اروپای بزرگ، واترلو یک مقصد مهم در سفر به بلژیک خواهد بود.

واترلو بلژیک


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

نبرد تاریخی واترلو (Waterloo) در ۱۸ ژوئن ۱۸۱۵ در نزدیکی شهر واترلو به وقوع پیوست. این شهر در حال حاضر در کشور بلژیک، در نزدیکی مناطق برِین-لالود (Braine-l’Alleud) و لاسن (Lasne) و در حدود ۱۵ کیلومتری جنوب بروکسل قرار دارد. این نبرد تعیین‌کننده آخرین شکست رهبر نظامی و امپراتور فرانسه، ناپلئون بود که بخش اعظم قاره اروپا را در اوایل قرن ۱۹ فتح کرده بود. این نبرد یکی از خونین‌ترین نبردهای پیش از قرن بیستم بود. حدود ۲۰۰ هزار نفر از هفت ملیت مختلف در آن شرکت داشتند. از شلیک اولین گلوله تا تسلیم شدن ناپلئون که ۹ ساعت بعد اتفاق افتاد، ۶۵ هزار نفر کشته و زخمی شدند.

تپه شیر یک تپه مخروطی با ارتفاع ۴۳ متر است که بالای آن مجسمه چدنی یک شیر با عرض و ارتفاع ۴.۵ متر نصب شده است. این تپه به دستور ویلیام اول، پادشاه هلند، ساخته شد. محل ساخت آن جایی است که در هنگام نبرد تیری به شانه پسر ویلیام اول و پادشاه آینده هلند خورد و باعث سقوط او از روی اسب شد.

ساخت این بنای یادبود عظیم در سال ۱۸۲۲ آغاز شد و تا سال ۱۸۲۵ طول کشید. برای این کار به حدود ۴۰۰هزار متر مکعب خاک نیاز بود که از مناطق مختلف میدان جنگ مثل زمین‌های بین لا هِی سینت (La Haye Sainte) و مسیر عبور دوکِ ولینگتون (Wellington)، تأمین شد. در سال ۱۸۲۷ و زمانی که دوکِ ولینگتون از میدان جنگ بازدید می‌کرد از تغییر شکل این محل متعجب شد و گفت: “میدان جنگ مرا تغییر داده‌اند”!

واترلو بلژیک

یک مسیر پله‌ای طولانی، بازدیدکنندگان را به سمت بالای تپه هدایت می‌کند. از بالای تپه می‌توان دید کاملی از میدان جنگ سابق داشت. مجسمه شیر که در بالای تپه قرار دارد، تحت تأثیر تندیس “شیرهای مدیچی” (Medici Lions) فلورانس ساخته شده است. این شیر پنجه راستش را روی یک کُره قرار داده که نشان‌دهنده یک پیروزی جهانی است.

در کنار تپه شیر ساختمانی دایره‌ای شکل وجود دارد که یک نقاشی پانوراما از نبرد واترلو را در خود جای داده است. نقاش این اثر، هنرمند فرانسوی لوییس دومولین (Louis Dumoulin) است. این ساختمان مدور که ۳۵ متر قطر دارد، سال‌ها بعد از ساخت تپه شیر در سال ۱۹۱۱ ساخته شد و نقاشی داخل آن یک سال بعد به پایان رسید.

واترلو بلژیک


   تبلیغات    

                 تور مسافرتی


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *