تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
جهانگردی, راهنمای سفر, ویزا

ویزای نروژ + چگونگی اخذ آن و توضیحات کامل 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

ویزای نروژ

در این مطلب از مجموعه مقالات بخش راهنمای ویزای کشورها به سراغ کشور نروژ می رویم. در ادامه ی این مطلب به معرفی و بررسی ویزای نروژ خواهیم پرداخت. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

نروژ یکی از محبوب ترین کشورها در میان کشورهای حوزه اسکاندیناوی است. سفارت این کشور هر ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران و علاقه مندان به دریافت ویزای نروژ می باشد. برای اخذ ویزای نروژ شما باید بسته به هدفتان از سفر به این کشور اقدام کنید و ویزا دریافت کنید. حال باید در نظر داشته باشید که برای چه کاری قصد دارید به این کشور سفر کنید، کار،تحصیل،مسائل پزشکی و یا غیره.ما در این مقاله قصد داریم تا به روش ها و شرایط اخذ ویزای نروژ بپردازیم.

کشور نروژ از سال ۲۰۰۱ به عضویت کشورهای منطقه شنگن درآمد .پس شما می توانید از ویزای شنگن نروژ نیز استفاده کنید.طبق آمار سال ۲۰۱۷ کشور نروژ از بین ۱۹۶ هزار درخواست برای ویزا،۱۸۲ هزار ویزا را صادر کرده است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی
ویزای نروژ
ویزای نروژ

مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزا

 • شناسنامه
 • اصل و کپی شناسنامه
 • پرینت فرم درخواست
 • اصل و کپی گذرنامه دارای اعتبار
 • اگر بازنشسته هستید، مدارک بازنشستگی
 • اگر دانشجو هستید، گواهی اشتغال به تحصیل
 • یک قطعه عکس جدید در اندازه گذرنامه با پس‌زمینه سفید
 • اگر صاحب کسب و کار هستید: اسنادی که این موضوع را ثابت کنند.
 • بیمه پزشکی معتبر تا سقف ۳۰,۰۰۰ یورو (این بیمه باید در کلیه کشورهای حوزه شینگن دارای اعتبار باشد.)
 • رزرو هتل، یا تأیید محل اقامت و / یا پوشش هزینه توسط شخص دعوت کننده / فرستنده یا فرد خصوصی
 • اگر کار ندارید: باید مدارکی را ثابت کنید که از نظر اجتماعی و اقتصادی ثبات دارید (مثلا در صورت تاهل، عقدنامه و یا پرینت حساب همسر، و یا مدارک اثبات مالی از طرف خانواده و…)
 • پرینت حساب بانکی برای سه ماه گذشته و یا مدارک دیگری که ثابت کنند شما از لحاظ اقتصادی توانایی در طول سفر مشکلی نخواهید داشت. و یا اگر صاحب ملک نیز هستند، مدارک آن همراهتان باشد.
 • مدارک کاری مانند گواهی اشتغال به کار، بیمه، فیش حقوقی و یا اگر دو مورد آخر را ندارید باید از کارفرما نامه‌ای داشته باشید که چرا برایتان بیمه واریز نشده و یا فیش حقوقی ندارید.
 • بلیط پرواز و یا رزرو پرواز :  در زمان تهیه بلیت هواپیما باید دقت کنید که تاریخ ورود و خروج تان با تاریخ های ویزا همخوانی داشته باشد تا بعدها در فرودگاه هنگام خروج از نروژ دچار مشکل نشوید و یا سابقه تان را برای ورود مجدد به کشورهای عضو شنگن دچار مشکل نکنید!

هدف شما هر کدام از موارد زیر است مدرک آن را باید ارائه دهید :

 • دیدارهای خانوادگی، خصوصی :دعوت‌نامه از میزبان و یا اگر شخص نسبت خانوادگی دارد، باید شواهدی مانند شناسنامه که این را ثابت کند، ارائه دهید.
 • گردشگری : برنامه سفر و پرینت رزرو هتل و یا مواردی که محل اقامت شما را نشان دهد. و پرینت رزرو هتل و یا مواردی که محل اقامت شما را نشان دهد.
 • کاری : دعوت‌نامه از یک شرکت، مشخص کردن دلیل سفر و تاریخ (ها)، همراه شواهد مستند از رابطه تجاری (قراردادها، فاکتورها، مکاتبات، اثبات واردات، و غیره؛ بعضی کشورهای عضو شینگن ممکن است، یک فرم مخصوص برای دعوت نامه را درخواست کنند.)

مراحل درخواست ویزا

۱) ثبت‌نام در پورتال درخواست ویزا

۲) در صورتی‌که برای اولین بار وارد این پورتال می‌شوید، باید ابتدا حساب کاربری ایجاد کنید.

۳) تکمیل فرم درخواست

۴) رزرو ملاقات (پس از تکمیل فرم، مقاضی باید یکی از زمان‌های مشخص شده برای حضور در سفارت را انتخاب کند.)

۵) پس از این مرحله، ایمیلی برایتان ارسال خواهد شد که تکمیل فرم ثبت‌نام و پرداخت هزینه از جانب متقاضی را تائید می‌کند. لازم است تا پرینت این فرم را تهیه کرده و به همراه سایر مدارک در زمان معین به سفارت ارائه کنید.

۶) مراجعه حضوری

۷) پیگیری نتیجه (نتیجه درخواست از طریق ایمیل یا پیام کوتاه به متقاضیان اطلاع داده می‌شود؛ همچنین، در صورت رد درخواست توضیحی مکتوب به متقاضیان ارائه می‌شود.)

شرایط و نکته‌ها

 • اولین مرحله قبل از ارائه مدارک ثبت‌نام به صورت آنلاین است.
 • کلیه مدارک باید در سایز A4 ارائه شده و به یکدیگر سنجاق نشده باشند.
 • کلیه مدارک درخواستی باید دارای ترجه رسمی به زبان انگلیسی یا نروژی باشند.
 • مراجعه حضوری برای انجام انگشت‌نگاری و مصاحبه در زمان معین الزامی است.
 • سفارت نروژ به کلیه متقاضیان توصیه می‌کند تا قبل از تائید ویزا برای تهیه بلیط اقدام نکنند.
 • در صورت لزوم سفارت از متقاضیان درخواست می‌کند تا مدارک بیشتری را در زمان مصاحبه به همراه داشته باشند.
 • کلیه متقاضیان باید در زمان مناسب قبل از سفر (سه ماه قبل از زمان خروج) درخواست خود را برای دریافت ویزا ارائه کنند.

مدت زمان لازم برای صدور ویزا

به‌طور معمول مدت زمان لازم برای صدور ویزا در ایران ۱۵ روز است. البته در برخی موارد درخواست‌ها به اداره مهاجرت ارسال می‌شوند، که در چنین حالتی ممکن است پروسه صدور ویزا تا ۳۰ روز نیز طول بکشد. البته در برخی موارد استثنائی این زمان تا ۶۰ روز نیز افزایش پیدا می‌کند.

انواع ویزا

برای سفر به نروژ در هر حالتی نیاز به ویزاهای مختلفی دارید، پس این بستگی دارد شما برای سفر به نروژ چه قصدی داشته باشید. انواع ویزای نروژ شامل ویزای نوع A و B و C می باشد که هر کدام شرایط خاص خود را می طلبند. ویزای کار، ویزای تحصیلی، ویزای ازدواج، ویزای توریستی و ویزای تجاری از جمله انواع ویزای نروژ می باشند که برای هر نوع ویزا باید مراحل و شرایط خاصی را طی کرد.

چطور وقت سفارت نروژ بگیریم؟

برای دریافت ویزای نروژ لازم است که یک وقت مصاحبه از سفارت نروژ بگیرید. معمولا این وقت را می توانید هم به صورت حضوری و هم تلفنی دریافت کنید اما بهترین راه این است که به وبسایت selfservice.udi.no رفته، در آن جا ثبت نام کنید و بین تاریخ هایی که برایتان نمایش داده می شود، یکی را انتخاب نمایید. این وقت بسیار ارزشمند است، پس قبل از آن که به سفارت بروید مدارکی که در ادامه برایتان آورده شده را به طور کامل تهیه کنید و همراهتان داشته باشید تا از بروز هرگونه مشکلات پیش بینی نشده، جلوگیری نمایید.

قوانین کار و اخذ ویزا در نروژ برای غیر دانشجویان

اگر بتوانید با ویزای تحصیلی و اشتغال به تحصیل در کشور نروژ اقامت داشته و ادامه تحصیل دهید، امکان کار پاره وقت و یا تمام وقت برای شما به وجود می آید. اما اگر دانشجو نباشید و قصد کار در کشور نروژ را داشته باشید شرایط کمی سخت تر می شود؛ چرا که برای دریافت ویزای کار نروژ باید از کارفرما دعوت نامه کار دریافت کنید تا بتوانید با ویزای کار نروژ مقیم این کشور شوید. اما گرفتن این دعوتنامه اصلا کار ساده ای نیست چرا که باید شغل و تخصص شما در روزنامه های دولتی آگهی شود و هیچ کدام از افراد ی که در ادامه می آوریم، داوطلب آن شغل و تخصص نباشد، این افراد شامل:

شهروند نروژی، شهروند خارجی – نروژی که پاس نروژی دارد، عضو اتحادیه اروپا، پناهنده ای که مجوز کار دارد، دانشجویی که درسش تمام شده و مجوز پیدا کردن کار دارد، می شوند. در نهایت می توان گفت که اگه هیچ کدام از این افراد شرایط انجام کار را نداشتند در نتیجه کارفرما می تواند برای فرد دعوت نامه کاری بفرستد و ویزای کار نروژ به او داده شود.

چگونه می توان ویزای تحصیلی نروژ را گرفت؟

به دلیل این که نروژ کشوری است که از سطح رفاهی اجتماعی بالایی برخوردار است؛ لذا دانشجویان زیادی تلاش می کنند تا با اخذ ویزای نروژ برای ادامه تحصیل به کشور نروژ بروند. دریافت ویزای تحصیلی نروژ برای دانشجویان مهمترین مسئله می باشد. برای دریافت ویزای تحصیلی نروژ شخص باید در اولین مرحله مدارک تحصیلی و هویتی خود را به سفارت نروژ ارائه دهد و سفارت نیز پس از تأیید جواب را به فرد اعلام می کند.جالب است بدانید زمانی که شخص با ویزای تحصیلی نروژ به این کشور وارد شود و ۲ سال از تحصیل آن بگذرد می تواند برای دوستان خود ویزای همراه نیز دریافت کند.

چگونه می توان با ویزای ازدواج نروژ اقامت داشت؟

یکی از راه های اقامت نروژ و اخذ ویزای نروژ، می تواند اخذ ویزای ازدواج نروژ باشد. کسانی که با ویزای ازدواج تازه می خواهند به نروژ بروند باید سنشان بالاتر از ۱۸ سال باشد و تا زمان حال متاهل نباشند و این که هر دو زوج نیز قصد اقامت نروژ را داشته باشند. اگر به دنبال اقامت دائم نروژ هستید می توانید از ویزای ازدواج این کشور نیز استفاده کنید.

شرایط ویزای تجاری نروژ با اخذ ویزای شنگن

تجار هر کشوری می توانند با ویزای تجاری نروژ اقدام به دریافت ویزای شینگن کنند. شرایط جهت دریافت ویزای تجاری نروژ به دین صورت می باشد:

شرکت تجاری نروژی که قرار است شما از آن بازدید نمایید دعوتنامه ای را به همراه تاریخ و آدرس دقیق برای شما ارسال کنند. کارفرمای مربوطه گواهی نامه ای که اجازه می دهد شما در نروژ به کسب و کار بپردازید، برای شما فراهم می آورد. اگر سابقه ی کاری در بین شرکت های تجاری نروژ داشته باشید می توانید برای اثبات مدارکی را در این جهت ارائه دهید. و در نهایت بیانه ی مالی شش ماه گذشته که اثبات کند شما در این مدت تحت پوشش مالی و اقامت بوده اید.

ویزای نروژ

شرایط درخواست ویزای توریستی نروژ برای دیدار خانواده

ویزای توریستی نروژ، یکی از دیگر انواع ویزای نروژ است که در واقع می توان آن را بهترین و مناسب ترین ویزا برای افرادی دانست که بخواهند برای دیدار خانواده، اقوام، آشنایان و دوستان خود به آن کشور سفر کنند، هر چند که کشور نروژ از جمله کشورهای توریستی است که هر ساله گردشگران بسیاری به آن سفر می کنند و برای سفر به این کشور از ویزای نروژ استفاده می کنند. اگر شما نیز از آن دسته افرادی هستید که از طریق ویزای توریستی توانسته اید ویزای نروژ را بگیرید، بهتر است بدانید یکی از الزامات ویزای توریستی داشتن بیمه است. البته این بیمه حتما باید بیمه خاصی باشد و شما نمی توانید تحت پوشش هر نوع بیمه ای قرار بگیرید.

یکی دیگر از قوانین مهم ویزای نروژ به عنوان ویزای توریستی ذکر مدت زمان اقامت شما در این کشور است و بیمه شما باید تا سقف ۳۰۰۰۰ یورو حداقل شما را تحت تکفل قرار دهد. برای اخذ ویزای نروژ به عنوان ویزای توریستی شما باید دارای معتبر گذرنامه ایرانی باشید، هیچ گونه ممنوعیت قانونی برای خروج از کشور و رفتن به نروژ نداشته باشید و حتی می توانید از یکی از اقوامتان که در نروژ زندگی می کند و در آن جا اقامت دارد، درخواست کنید که دعوتنامه ای برای شما بفرستد تا بتوانید راحت تر ویزای نروژ را اخذ نمایید.

سفر به دیگر کشورهای اروپایی با ویزای توریستی نروژ

اگر قصد دارید که توسط ویزای نروژ به دیگر کشورهای اروپایی نیز سفر کنید؛ خوب است بدانید که چون کشور نروژ عضو اتحادیه اروپا می باشد از این رو این امکان برای شما فراهم شده است اما باید مراحلی را برای رسیدن به اهدافتان طی کنید. برای این امر باید در فرم درخواست خود برای سفر به دیگر کشورها حتماً قید کنید که قصد ورود به چه کشورهایی را در حوزه شنگن دارید.

حتما این را به خاطر بسپارید که اگر قصد سفر به چندین کشور را در حوزۀ شنگن دارید باید حتما طی سفر توریستی خود، فرم هایتان را در نهایت به کشور نروژ که در واقع کشور اصلی محسوب می شود ارائه دهید. و اما فراموش نکنید که اگر کودکانی با شما همسفر شده اند که والدین آنها همراهشان نیست، حتما برگه رضایت نامه معتبر از والدین را که امضایش کرده باشند، به همراه داشته باشند. و البته یکی دیگر از مدارک معتبر که باید در این زمان ارائه شود، پاسپورت معتبر هر یک از والدین نیز می باشد. یکی دیگر از مواردی که خواستیم خاطرنشان کنیم این نکته است که اگر فردی ساکن یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا باشد و یا پاسپورت یکی از آن کشورها را داشته باشد نیازی به اخذ ویزای توریستی نروژ ندارد.

چند دلیل برای رد شدن اخذ ویزا

همیشه کسانی که می خواهند ویزایی دریافت کنند باید احتمال رد شدن اخذ ویزایشان را داشته باشند. شاید این موضوع در رابطه با اخذ ویزای نروژ نیز برای شما پیش بیایید، از این رو چند مورد نشان دهنده ی رد ویزا می باشد که به آنها اشاره ای اجمالی می کنیم.اول از هر چیزی که عاملی که باعث رد شدن اخذ ویزای شما می شود این است که مدارکتان برای تکمیل و دریافت ویزا به طور کامل به دست کارفرما یا کنسولگری نرسیده باشد. در ادامه یک مسئله ی مهم وجود دارد که باعث رد شدن اخذ ویزای شما می شود و آن هم ممکن است شرح حال گذشته یا الان شما باشد؛

بدین معنی که اگر شما در گذشته فعالیت جنایتکارانه ای داشته اید یا به عنوان تروریسم، فعالیت های سیاسی، مواد مخدر یا هر گونه جرم دیگری که مرتکب شده اید و سابقه دار هستید، نمی توانید ویزای نروژ را بگیرید.

یکی دیگر از مواردی که باعث می شود اخذ ویزای شما رد شود درست کردن مدارک جعلی و تحویل دادن آن به سفارت برای اخذ ویزای نروژ می باشد.اگر چنانچه دلیل کافی برای سفر یا اقامت خود در نروژ نداشته باشید ( هنگام مصاحبه ) مطمئناً اخذ ویزای شما رد خواهد شد. یکی از عمده ترین دلایلی که باعث رد اخذ ویزا میشود، گذرنامه ای است که آسیب دیده باشد بخصوص وقتی که صفحات گذرنامه از یکدیگر جدا شده باشند یا قسمتی از گذرنامه کم یا همان مفقود باشدف در این صورت شما نیز قادر به اخذ ویزای نروژ نخواهید بود.

شاید بیشترین موردی که افسران کنسولی با آن مخالفت می کنند و اخذ ویزا را رد می کنند داشتن گذرنامه ی نامعتبر است، مثلا همانند ویزاهایی که اعتبار آنها کمتر از سه ماه است. نداشتن هدف معینی برای سفر یکی دیگر از دلایل دیگر رد شدن اخذ ویزاست. یکی از دلایل قابل مشاهده برای رد اخذ ویزا ارائه نکردن نامه ی مرجع معتبر به این معنی که اگر به خاطر کار می خواهید به کشور نروژ سفر کنید؛ مثلا فلان شرکت نامه ی بدون آدرس برای دعوت شما بفرستد. و اما یکی از عوامل دیگری که باعث می شود افسر کنسولگری با اخذ ویزای نروژ مخالفت کند عدم اثبات توانایی شما برای امرار معاش در سفر است.

در صورتی که به هر دلیل با درخواست ویزای شما موافقت نشود،این حق قانونی را دارید که ظرف سه هفته پس از اعلام آن بدون پرداخت هیچ هزینه ای به تصمیم گرفته شده اعتراض کنید.اداره مهاجرت نروژ در اسلو در مدت کوتاهی رای نهایی خود را نسبت به اعتراض شما اعلام می دارد.

هزینه صدور

طبق اطلاعیه مندرج در وب‌سایت سفارت نروژ صدور ویزا برای کودکان صفر تا شش رایگان، برای کودکان بین شش تا دوازده سال ۳۵ یورو و برای بزرگسالان ۶۰ یورو است.

سفارت نروژ در ایران

نشانی: تهران، خیابان دکتر لواسانی (فرمانیه)، دیباجی شمالی، خیابان یاسمن، پلاک ۷۲

کدپستی: ۱۹۵۳۶۸۳۵۱۳

تلفن: ۲۲۲۹۱۳۳۳(۰۲۱)

نمابر: ۲۲۲۹۲۷۷۶

پست الکترونیک: emb.tehran@mfa.no

وب‌سایت: www.norway.no

ساعت کاری: یکشنبه تا پنج‌شنبه از ساعت ۸:۰۰ صبح تا ۱۵:۳۰ بعدازظهر


   تبلیغات    

                 تور کیش


5/5 - (1 امتیاز)

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *