تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, تهرانگردی

پارک جنگلی چیتگر تهران را بیشتر بشناسید 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

پارک چیتگر

در این مقاله از معرفی مکان های تفریحی تهران تصمیم گرفتیم تا شما را با پارک جنگلی چیتگر آشنا کنیم. پس اگر به دنبال مکانی برای تفریح و پیک نیک میگردید این پارک میتواند گزینه مناسبی برای شما باشد. در ادامه این مقاله با تاپ تراول همراه باشید تا بیشتر با این بوستان جنگلی آشنا شوید.

پارک جنگلی چیتگر تهران را بیشتر بشناسید

پارک چیتگر از پارک های جنگلی شهر تهران است که از شمال به زمین های چیتگر، از جنوب به آزاد راه تهران-کرج از غرب به شهرک سروآزاد و پیکان شهر و از شرق به منطقهٔ خرگوش دره محدود خواهد شد. این پارک با ۹۵۰ هکتار زمین پردرخت از بزرگ ترین بوستان های جنگلی استان تهران است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

هدف از احداث این بوستان جنگلی که در شروع مسیر وزیدن باد غربی به شهر تهران قرار گرفته، بالا بردن مقدار اکسیژن هوای تهران بوده است. این پارک دارای یک پیست و مسیرهای دوچرخه سواری و امکانات اسکیت سواری است. همچنین ایستگاه مترو چیتگر مقابل درب شمارهٔ ۱ و ایستگاه مترو ایرانخودرو مقابل درب های ۵ و ۷ قرار دارد.

مجموعه ای فرح قسمت که بعد از گشت و گذاری تاریخی در شهر فرصتی سبز و آرام برای گردشگر فراهم می کند. این پارک به عنوان یکی از پردرخت ترین پارک های تهران با گونه های گوناگون از درختان سوزنی برگ و پهن برگ فضایی منحصر به فرد به وجود آورده است. از امکانات این پارک مجتمع فرهنگی، ورزشی، زمین بازی، سالن اجتماعات، انبار، ایستگاه و پیست دوچرخه سواری، ایستگاه آتش نشانی، رستوران، بوفه، ساختمان اداری، پارکینگ، آلاچیق ها و چادرهای اقامتی است که اکثرا در محدوده ی شرقی پارک استقرار یافته است. بزرگترین دریاچه ی مصنوعی کشور دریاچه چیتگر است که در مجاور پارک چیتگر واقع شده است. این دریاچه دارای محیطی مناسب برای ورزش های آبی می باشد. پارک چیتگر و دریاچه مجاورش به همراه فضاهای اداری و تجاری اطراف  چشم اندازی زیبا و متنوع ایجاد نموده است. قرارگیری آب این عنصر آرام قسمت در کنار محیطی سبز و ارتباط آن ها با یکدیگر محیطی دل نشین فراهم کرده که از دیرباز مرکز جذب پایتخت نشینان بوده است.

بیشتر این امکانات در محدوده شرقی پارک استقرار یافته و محدوده غربی  به طور بکر و جنگلی باقی مانده است. محدوده شرقی به مساحت تقریبی 253هکتار است و محدوده غربی مساحتی معادل 658 هکتار را به خود اختصاص داده است.

حداقل ارتفاع پارک چیتگر از سطح دریا 1225 متر و حداکثر آن 1313 متر بوده و متوسط آن 1269 متر است.

پوشش درختی پارک در مجموع مساحتی در حدود 734 هکتار را در بر می گیرد و حدود 53 درصد از آنها را گونه های سوزنی برگ مانند کاج الداریکا، سرو نقره ای و سرو خمره ای و حدود 47 درصد از درختان را از جمله اقاقیا، زبان گنجشک، نارون چتری، ارغوان، داغداغان، افرای زینتی، پلت، بلوط و ایلان تشکیل داده است.

پارک جنگلی چیتگر تهران را بیشتر بشناسید

دریاچه چیتگر نیز در مجاورت این پارک جنگلی واقع شده است.

از جمله نکات بسیار مهمی که انتظار داریم گردشگران در پارک رعایت کنند، احتیاط در مورد روشن کردن آتش در این پارک می باشد. چراکه بی احتیاطی های انجام گرفته به وسیله ی بعضی مراجعان سبب بروز موارد آتش سوزی در این پارک گردیده است، طی چند سال گذشته یک ایستگاه آتش نشانی در مجاورت پارک جنگلی چیتگر به بهره برداری رسیده است.

پارک جنگلی چیتگر تهران را بیشتر بشناسید

دسترسی به پارک جنگلی چیتگر از طریق مترو نیز امکان‌پذیر است.

  • ایستگاه مترو چیتگر: این ایستگاه در بلوار کوهک و در مقابل درب شماره یک پارک چیتگر قرار دارد.
  • ایستگاه مترو ایران خودرو: این ایستگاه به فاز غربی پارک مشرف است و به درب‌های پنج و هفت پارک چیتگر دسترسی دارد.


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *