تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ایران, یزد

گوردخمه زرتشتیان یزد | Zoroastrians Towers of Silence 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

گوردخمه زرتشتیان یزد

زرتشتیان یکی از اقلیت های مذهبی هستند که آداب و رسوم خاصی دارند. در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی ایران قصد داریم یکی از بناهای بسیار زیبای یزد یعنی گوردخمه زرتشتیان را به شما معرفی کنیم. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید.

پیروان زرتشتیان بناهایی را می ساختند که آنها را مخصوص به خودشان می دانستند و آداب و رسوم خود را در این بناها به اجرا می گذاشتند. از جمله این بناها، قبرستان زرتشتی ها در یزد است که دارای آداب و رسوم خاصی برای مردگان زرتشتی هاست.

گور دخمه زرتشتیان یزد که به نام های برج خاموش و برج سکوت نیز شناخته می شود، در شهر یزد در منطقه ای به نام صفاییه و روی یک کوه کم ارتفاعی قرار دارد که نام این کوه، کوه دخمه است که جزو آثاری است که بسیاری از مردم از آن بازدید می کنند.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

تاریخچه گوردخمه زرتشتیان

در این گوردخمه طبق آداب و رسوم زرتشتی ها، اجساد مرگان را در آن قرار می دادند تا خوراک لاشخورها شوند. درون این قبرستان که به شکل گودالی است، سوراخی قرار دارد تا پس از اینکه لاشخورها اجساد را خوردند استخوان ها در دورن این چاه ریخته شود.

در زمان های دور حدود نیم قرن پیش این آداب و رسوم که مردگان را در جایی مانند دخمه بریزند ممنوع بود و حالا زرتشتیان اجساد خود را در کنار این دخمه که قبلاً خوراک لاشخورها بود دفن می کنند.

دور قبرستان زرتشتی ها در یزد دیواری ضخیم و به شکل برج که بسیار محکم و با دوام است، قرار دارد و پله هایی بسیار سطح زمین را به این قبرستان هدایت می کند.گوردخمه زرتشتیان یزد

تقسیم بندی

همانطور که گفته شد داخل گوردخمه زرتشتی ها در یزد به صورت گودالی است که با تخته سنگ های بسیار بزرگی مفراه شده است. این گودال به سه قسمت مختلف برای افراد مختلف تقسیم بندی خواهد شد که این تقسیم بندی شامل موارد زیر می باشد:
– قسمت نوار بالایی که نزدیک به دیوار این قبرستان می باشد که مخصوص مردها است.
– قسمت نوار میانی که پس از قسمت مردها قرار دارد مخصوص زن ها است.
– و در نهایت نوار داخلی که پس از قسمت زن ها قرار دارد مخصوص کودکان است.
در انتها قسمت وسط گودالی است که به آن اشاره کردیم، جایگاه استخوان هاست که استخوان های هر سه دسته در این گودال ریخته خواهد شد، پایان این گودال تخته سنگ متحرکی به نام ارویس قرار دارد.

گوردخمه زرتشتیان یزد

ساخت قبرستان زرتشتی ها

این قبرستان یا همان دخمه را یکسان می ساختند و اندازه و ابعاد دقیق و مشخصی را نداشت بلکه بر اساس تعداد جمعیت و افراد شهرها و روستاهای زرتشتی نشین می ساختند. برای اینکه مواد آلوده به زمین برخورد نداشته باشد،قبرستان زرتشتی ها در یزد را با خشت خام و گچ می ساختند.

ساخت قبرستان زرتشتی ها در یزد اصولی دارد که در هنگام ساخت رعایت می کردند و آن کوبیدن 4 میخ بزرگ، 36 میخ متوسط و 260 میخ کوچک بر زمین بوده است. همچنین صد نخ پنبه را به صورت یک ریسمان در می آوردند و سه بار آن ریسمان را دور تا دور این قبرستان به گرد این میخ های کوبیده شده می پیچاندند.گوردخمه زرتشتیان یزد


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *