تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
ترکیه

کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه 

اجاره ماشین در دبی
تور ترکیه سلام پرواز تور لحظه آخری

کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه

در این مقاله از وب سایت گردشگری تاپ تراول به معرفی کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه خواهیم پرداخت .

قدمت شهر کاپادوکیا به زمان HITTIE  (بیش از 4000سال پیش) می رسد و زمانی از ایالت های امپراطوری روم بوده است . کاپادوکیای امروزی با دره ها محاصره و با بناهای سنگی فوق العاده زینت داده شده است.با هر سبک و یا سطح توقعی به این شهر سفر کنید،ناامید نمی شوید. از استانبول یا ازمیر تنها به اندازه ی یک پرواز یک ساعته تا کاپادوکیا فاصله است. بنابراین به راحتی هرچه تمام تر می توانید بازدید از این منطقه را هم در برنامه ی سفر ترکیه خود قرار دهید.. این محوطه باستانی از سال 1985 از طرف یونسکو جزو میراث فرهنگی جهان شناخته و ثبت گردیده است. در دنیا 3 شهر صخره ای وجود دارد که یکی از اونها کاپادوکیا میباشد. منطقه کاپادوکیا ، یکی از زیباترین نقاط جهان از نظر ادغام طبیعت و تاریخ می باشد.

کاپادوکیا چگونه شکل گرفت؟

هزاران سال پیش مجموعه ای از آتشفشان‌های باستانی و قدیمی با نام کوه های Erciyes، Hasan و Melendiz فوران های زیادی کردند و حاصل فوران های آنها لایه ای روی لایه ی دیگر تمام سطح منطقه را پوشاند. در طی سال های بعد، باد و باران این سنگ های نرم را فرسایش دادند و در نهایت منظره بی نظیر کاپادوکیا را شکل دادند. انسان ها نقوش مختلفی روی این سنگ ها کندند، و فضاهای زیادی مثل خانه و اصطبل را با کندن این سنگ ها درست کرند. انسان ها حتی با کندن سنگ های منطقه، شهری زیر زمینی ایجاد کردند! حتی امروزه هم خیلی از مردم در این منطقه ساکن هستند و خیلی از انبارهایی که در درون سنگ ها حفاری شدند، پر از آذوقه، انگور، سیب زمینی، نان  و لیمو هستند تا در ماه های سرد زمستان مصرف شوند. در زمان های خیلی دور، ساکنانی مسیحی در کاپادوکیا زندگی می کردند و آن ها هم صدها کلیسا در دل سنگ های این منطقه حفاری کردند. خیلی از این کلیسا ها مزین به نقاشی های دیواری از قدیسین قرون وسطی مزین شده اند که تصاویر برخی از آنجا همچنان بر دیوار کلیساهای این منطقه نقش بسته است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی
کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه
کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه

هتل های کاپادوکیا

در سفر به کاپادوکیا میتوانید از تجربه اقامت در هتل های کاپادوکیا که از زیباترین هتل های ترکیه هستند نیز لذت ببرید .تعدادی از هتل های زیبای این شهر در دل کوهها ساخته شده اند و به هتل های سنگی  معروفند . این هتل های لوکس که دارای تمام امکانات رفاهی مناسب میبشند، دارای اتاق هایی با معماری خص و قدیمی هستند که در داخل کوه ها ساخته شده اند و فضای کاملاٌ متفاوت و منحص به فرد را دارند . همینطور تعدادی از رستوران های شهر کپادوکیا نیاز فضا و معماری سنگی دارد و در دل کوههای این منطقه ایجاد شده اند و شما میتوانید از صرف غذاهای لذیذ ترکی در فضای بینظیر این رستوران ها لذت ببرید .

کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه
کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه

خانه های لانه کبوتری

خانه های لانه کبوتری سنتی حجاری شده در بین سنگهای کاپادوکیا ، استقلال منطقه را به زبان می آورد. این خانه ها در قرن 19 از سنگهای بریده شده ، تخته سنگها و یا کناره ها ساخته شده است. سنگ که تنها مصالح معماری منطقه است ، از نوع سنگهای آتشفشانی بوده که پس از خروج آن از دهانه و بعلت نرم بودن به آسانی قابل کار می باشد لیکن پس از برخورد با هوا سخت شده و به یک سنگ بسیار مقاوم تبدیل می شود . با توجه به فراوانی مصالح مورد استفاده و حجاری آسان آنها، صنعت سنگ کاری مخصوص در منطقه توسعه یافته و بعنوان یک معمار سنتی در آمده است . هم هال و هم درب خانه ها چوبی است. قسمت بالای دربها با نقوش گلهای پیچک تزیین یافته است. خانه های لانه کبوتری موجود در منطقه در اواخر قرن 19 و در قرن 18 ساخته شده است. بخشی از خانه های لانه کبوتری که از نظر هنر نقاشی اسلامی بسیار مهم است بعنوان کلیسا و یا عبادتگاه ساخته شده است . سطح خانه های لانه کبوتری از طرف هنرمندان محلی با کتیبه هایی تزیین یافته است.برخی با نقاشیهای زیبایی از مسیح ونشانه های مسیحیت، باز مانده از مسیحیانی که در سالهای ظهور مسیح و پس از آن، از ترس تهاجم سربازان رومی به آنجا پناه برده اند.

کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه
کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه

بالن سواری در کاپادوکیا

اغلب توریست هایی که به شهر کاپادوکیا سفر میکنند، مایل هستند از تجربه بالن سواری در این منطقه لذت ببرند . پرواز با بالن امکان اینکه چشم انداز زیبای این منطقه را به راحتی ببیند به شما خواهد داد و این منطقه از لحاظ آب و هوایی برای بالن سواری بسیار مساعد است . به خصوص اگر به روستای گورمه سر میزنید، پیشنهاد میکنیم حتماٌ از تورهای بالن سواری در این منطقه استفاده کنید. روستای گورمه به عنوان زیباترین روستای جهان انتخاب شده است و با بالن سواری میتوانید منظره بینظیر این روستا را از بالا ببینید و لذت ببرید.

کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه
کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه

دره سرخ کاپادوکیا

این دره زیبا‌ترین دره‌ی کاپادوکیا است که بین دو روستای گورمه و کاوسین قرار گرفته است. صخره‌های این دره به رنگ‌های صورتی و زرد و نارنجی هستند. همچنین در میان صخره‌ها، باغ‌های سرسبز، تاکستان‌ها و زمین‌های کشاورزی بسیاری وجود دارد که متعلق به کشاورزان بومی هستند. همچنین دارای یک کلیسای قدیمی است که در دوره بیزانس ساخته شده است .

کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه
کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه

گورمه در کاپادوکیا

روستای گورمه در چندین نظرسنجی به عنوان زیبا‌ترین روستای جهان انتخاب شده است. اکثر گردشگران برای بالن‌های سواری به این روستا می‌آیند. این بالن‌ها هر روز صبح بر فراز روستا به گردش در می‌آیند.

کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه
کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه

شهر زیرزمینی کایماکلی

شهر‌های زیرمینی کاپادوکیا از عهد برنز ساخته شده‌اند، اما کایماکلی، مشهور‌ترین شهر زیرزمینی است که قدمت آن به دوران بیزانس باز‌می‌گردد. در آن زمان مسیحیان برای محفوظ ماندن از هجوم اعراب و ایرانیان مجبور به زندگی زیرزمینی شدند. این شهر نمونه‌ی بزرگی از اتاق‌هایی زیرزمینی است که به وسیله‌ی تونل به یکدیگر متصل شده‌اند. همچنین از هشت طبقه تشکیل شده است که میتوانید از ۴ طبقه این شهر زیر زمینی که برای بازدید توریست ها آماده شده است بازدید کنید.

کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه
کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه

موزه فضای باز زلو در کاپادوکیا

این موزه در ابتدا ، در قرن نهم به عنوان صومعه کاربرد داشته است.در حال حاضر در این موزه، دو کلیسا برای بازدید وجود دارد. به دلیل خطر فرسایش و سقوط  ، از بخش های دیگر این منطقه محافظت میشود و امکان بازدید وجود ندارد.

کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه
کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه

معبد اسکی گوموسلر در کاپادوکیا

این معبد در ده کیلومتری شمال شرق شهر نیجده واقع است. در این معبد نقوشی به چشم می‌خورند که قدمت آن‌ها به قرن یازده می‌رسد.

کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه
کاپادوکیا شهر صخره ای ترکیه

 


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *