ایران, خوزستان

آبشار شوی معروف به نیاگارای ایران | Shevi Waterfall 

پرواز کیش و قشم رزرو بلیط هواپیما رزرو آنلاین اقامتگاه

آبشار شوی دزفول

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی دزفول تصمیم گرفتیم تا شما را با شکفت انگیزترین جاذبه طبیعی این شهرستان بنام آبشار شوی که یکی از زیباترین آبشارهای ایران و خاورمیانه به حساب می آید آشنا کنیم. پس اگر قصد سفر به جنوب کشور را دارید تا انتهای این مقاله با مجله سفر و گردشگری تاپ تراول همراه باشید تا بیشتر با این مکان دیدنی و طبیعی این آشنا شوید.

در مورد تاریخ این شهر باید گفت که دزفول هم مانند بسیاری از شهرهای ایران (مخصوصا بسیاری از شهرهای استان خوزستان)  قدمت بسیار زیادی دارد و تاریخ پیدایش هسته اولیه آن به دوران ساسانیان می‌رسد؛ البته این شهر قبل از به قدرت رسیدن ساسانیان نیز آباده بوده و بخشی از قلمروی هخامنشیان و امپراطوری ایلام بوده است. حتی برخی از خاورشناسان معتقد هستند که قدمت این شهر از آن زمان که پایتخت عیلامیان بوده است ( در حدود ۲۶۰۰ سال پیش از میلاد مسیح ) ۵۰۰۰ سال تخمین زده‌ اند. حتی تپه باستانی چغامیش که سابقه سکونت در آن به ۴۰۰۰ سال پیش از میلاد مسیح باز می‌گردد، نیز در نزدیکی این شهر قرار دارد.

قرار گرفتن درفول در بخش جلگه‌ ای خوزستان و عبور رود دز از آن باعث شده است که این شهر از موقعیت جغرافیایی ویژه‌ای برخوردار باشد. از سوی دیگر وجود خاک حاصلخیز و آب فراوان در این شهر باعث شده است که دزفول به یکی از قطب‌ های کشاورزی ایران در زمینه کشت صیفی‌ جات و مرکبات تبدیل شود. این شهر از شمال به استان لرستان، از شمال غرب به شهرستان اندیمشک، از شرق به استان چهارمحال و بختیاری و مسجد سلیمان، از غرب به شوش و از جنوب به شهرستان شوشتر و اهواز محدود می‌شود. این شهر دارای تابستان بسیار گرم و طاقت‌ فرسا و زمستان معتدل و مدیترانه‌ ای است.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


لیدوما تریپ

آبشار شوی دزفول

آبشار شوی با ارتفاع آبشار ۸۵ متر و عرض  ۷۰ متر بعنوان بزرگ‌ ترین آبشار طبیعی خاورمیانه و یکی از زیباترین آبشارهای ایران شناخته میشود. این آبشار گفت انگیز در میان رشته کوه های زاگرس و در روستایی به نام شوی از توابع بخش شهیون و دهستان امامزاده سید محمود شهرستان دزفول در استان خوزستان واقع شده ‌است.

 آب این آبشار پس از عبور از کوه‌ ها و دره‌ ها، به رود دز و نهایتاً به دریاچهٔ سد دز در استان خوزستان می‌ریزد.پوشش گیاهی اطراف این آبشار، از درختانی مانند بید، انجیر، مو، زبان‌گنجشگ، افرا، کیکم و بلوط تشکیل شده ‌است. در زیر آبشار و بر روی دیواره‌ های آن گیاه سیاه‌وشان و سایر گیاهان آب‌ دوست روییده‌اند. در نزدیکی این آبشار، آبشار بزرگ دیگری وجود دارد که گاه از آن به عنوان آبشار دوم شوی میگویند. نا گفته نماند که در در دامنه کوه و خروجی آبشار، غاری وجود دارد که طول آن نامشخص است و به گفته محلی‌ ها کیلومترها طول دارد.

مسیر دسترسی:

برای رسیدن به آبشار دو مسیر در اختیار شما قرار دارد. مسیر اول از منطقه سردشت دزفول و پیرچل شروع و به آبشار منتهی می‌شود. در طی این مسیر باید جاده‌ ای ۱۳۰ کیلومتری از دزفول تا روستای سرتنگ را پیموده و پس از آن از این روستا تا آبشار را طی زمانی حدودا دو ساعته با پای پیاده طی کنید. بهترین زمان برای سفر به این منطقه و دیدن آبشار شوی فصل بهار و به خصوص فروردین است. در این موقع از سال آبشار شوی در بهترین حالت خود قرار داشته و طبیعت هم در زیبایی هرچه تمام تر قرار دارد.


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *