خرید بلیط هواپیما

جاهای دیدنی اهواز

در این مقاله از مقالاتجاهای دیدنی ایران یکی از شهرهای زیبای ایران را بررسی می کنیم و جاهای دیدنی اهواز را به شما معرفی خواهیم کرد. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

اهواز یکی از شهرهای جنوبی ایران بوده و هم چنین به عنوان یکی از کلان شهر های کشور نیز شناخته می شود. این شهر مرکز استان خوزستان بوده و به علت قدمت و تاریخچه ای کهن، یادگارهای بسیاری را در خود جای داده است.

مقالات بیشتر بخوانید:

در این مقاله تلاش خواهد شد جاهای دیدنی اهواز با آدرس و نیز جاهای دیدنی اهواز با عکس معرفی شود تا راهنمایی برای گردشگران به این شهر زیبا باشد.

اهواز یکی از شهرهایی است که در صورتی که گذرتان به آن بیفتد، در کنار دمای بالای ۵۰ درجه اش در تابستان، که ذره ذره آغاز به ذوب شدن خواهید کرد، از گرمای دلنشین مردم خونگرم و شور شهری پرقدمت و تمدنی که در پی دارد، حتما قسمتی از وجودتان را درآن جا خواهید گذاشت.

رود کارون

جاهای دیدنی اهواز

زمانی کارون بزرگ ترین و پرآب ترین رودخانه ی ایران بود و برای جنوبی های کشورمان مکانی خاطره ساز محسوب می شود اما امروزه این رودخانه در معرض خطر کم آبی و خشکی قرار دارد. رود کارون با ۹۵۰ کیلومتر طول، طولانی ترین رود ایران است که سرچشمه ی اصلی آن زردکوه بختیاری در استان چهارمحال و بختیاری است.

مطالب بیشتر بخوانید
کول خرسان دزفول

کارون که آب آشامیدنی اهواز از آن تامین خواهد شد، گنجایش آن را دارد که به مکانی تفریحی بسیار پررونقی تبدیل شود و میزبان گردشگران داخلی و خارجی باشد. این رود در ۲۰ بهمن سال ۱۳۸۹ در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسید.

بازار عبدالحمید

بازار عبدالحمید قدیمی ترین بازار اهواز است که در خیابان نظامی یا نظری پور، بین خیابان نادری و امام خمینی قرار دارد. کاروان سرای شیخ خزعل در این بازار قرار دارد. این بازار زمانی بازار اصلی و مرکز خرید شهر بود. در آن دوران بیشتر اهالی ثروتمند شهر و اشراف زادگان بیشتر از بازار عبدالحمید خرید می کردند اما امروزه جزو بازارهای ارزان شهر شده و دیگر خبری از زرق وبرق قبلی آن نیست. قدمت این بازار به بیش از یک قرن می رسد.

بازار کاوه

بازار کاوه متعلق به دوران پهلوی است  و علاوه بر میوه وسبزی تازه، سوغاتی های اهواز را هم می توانید از آنجا بخرید. ماهی و میگوی تازه، کلوچه، خرما، رطب، شیره ی خرما، ارده، حلوا شکری و حلوا ارده اجناسی هستند که به وفور در این بازار پیدا خواهد شد. بوی ترشی های خوشمزه ی جنوبی هم به مشام تان خواهد رسید. حتی می توانید به عنوان سوغاتی از ادویه های خوش عطر این بازار تهیه نمایید.

موزه هنرهای معاصر

جاهای دیدنی اهواز

موزه ی هنرهای معاصر اهواز در سال ۱۳۳۸، در ۲ طبقه و با ۵ گالری آغاز به کار کرد. در گنجینه ی این موزه ۷۰ اثر نگهداری خواهد شد که ۶۰ اثر آن متعلق به هنرمندان استان خوزستان و ۱۰ اثر آن متعلق به هنرمندان دیگر استان ها است.  در این موزه همایش ها، کارگروه ها، دوره های آموزشی هنری گوناگون و سمینارهای هنری برگزار خواهد شد.

مطالب بیشتر بخوانید
تپه آکروپل شوش

بنای معین التجار

این بنا در زمان ناصرالدین شاه قاجار در اهواز بنا گردیده است. در اصل این سازه کاروان سرایی در نزدیکی پل سفید است که در بافت قدیمی شهر اهواز قرار دارد. سرای معین التجار، سرای بازرگان برجسته ی بوشهری، حاج محمد تقی معین التجار بوده و امروزه به مکانی برای بازدید گردشگران تبدیل گردیده است. این بنا در تاریخ ۲۰ آبان ۱۳۷۷ با شماره ی ۲۱۵۸ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

دانشگاه سه گوش (دانشکده ادبیات)

دانشگاه سه گوش در کرانه ی رود کارون قرار دارد. ساختمان این دانشگاه در سال ۱۳۰۸ به عنوان ساختمان بانک ملی مرکزی در اهواز افتتاح شد و ۳ سال بعد، آن را به استانداری تبدیل کردند. در طول جنگ جهانی دوم که اهواز به اشغال متفقین در آمد، این ساختمان به مقر ارتش آن ها تبدیل شد. در نهایت در سال ۱۳۳۶ این بنا به دانشکده ی پزشکی دانشگاه جندی شاپور بدل شد و از همان دوران، کاربری فرهنگی داشته است. از سال ۱۳۶۵۰ تا ۱۳۸۹ از این ساختمان به عنوان دانشکده ی ادبیات و زبان های خارجی دانشگاه جندی شاپور استفاده می شد اما هم اکنون در حال تعمیر و مرمت است.

ساختمان سه گوش حدود ۳ هزار متر مساحت دارد و شکل مانندثی آن سبب شده که آن را سه گوش بنامند. شما می توانید قابلیت های خاص معماری دوره ی پهلوی، یعنی قوس های دایره ای شکل ایوان و رواق های حیاط مرکزی را د این سازه مشاهده نمایید. طرح کاشی کاری ایوان با آجر دقیقا تکرار  شده که این را هم می توان از برجسته ترین قابلیت های معماری آن محسوب کرد.

مطالب بیشتر بخوانید
چغازنبیل خوزستان

کلیسای سورت مسروپ

جاهای دیدنی اهواز

کلیسای سورت مسروپ یکی از جاذبه های گردشگری اهواز است که در محله های مرکزی اهواز قرار دارد. این کلیسا در سال ۱۳۴۷ متوسط ترداد داویدیان ساخته شد که از کارمندان کمپانی نفت بود.

آرامگاه علی ابن مهزیار

مقبره ی آرامگاه علی ابن مهزیار یکی از قدیمی ترین و مهم ترین بناهای شهر اهواز است. علی ابن مهزیار یکی از دانشمندان و فقهای شیعه و از یاران امام رضا (ع) بود. در سال ۲۰۱ هجری قمری در محل اقامت امام رضا در اهواز، مسجدی را بنا کرده و پس از مرگ علی ابن مهزیار او را در این مسجد دفن کردند. امروزه این آرامگاه مکانی است که مردم برای زیارت و دعا سری به آن می زنند.

طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه

جاهای دیدنی اهواز

اهواز میزبان طولانی ترین آبشار مصنوعی خاورمیانه است که روی هفتمین پل اهواز احداث شده است. این آبشار با نورپردازی بی نظیر بسیار تماشایی است. فواره های آب از اطراف پل به داخل رودخانه پرتاب خواهد شد. در صورتی که به اهواز رفتید، اینجا را از دست ندهید.

پل طبیعت کیانپارس

پل طبیعت کیانپارس اهواز دو پارک مهم این شهر را به هم وصل نموده است و نمای بسیار زیبایی دارد.

لشکرآباد (بازار فلافل اهواز)

جاهای دیدنی اهواز

بازار فلافل اهواز در خیابان انوشه، محله ی عرب نشین لشکرآباد قرار دارد. این بازار مرکز فروش فلافل در شهر است؛ در صورتی که به اهواز رفتید و جزو آن دسته افرادی بودید که مانند من عاشق فلافل و ترشی جاتی هستید که کنار این ساندویچ خوشمزه سرو خواهد شد، حتما و حتما قسمتی از سفر خود را به بازدید از این بازار و تست کردن فلافل های آن اختصاص دهید.

مطالب بیشتر بخوانید
شهر شاهی شوش

 

پل سفید

جاهای دیدنی اهواز
جاهای دیدنی اهواز

پل معلق یا پل سفید یکی از مهم ترین نمادهای اهواز است و شاید خیلی از ما تصویری که اهواز داریم، تصویر روخانه ای بزرگ است که پلی معلق روی آن قرار دارد. این پل در سال ۱۳۱۵ روی رودخانه ی کارون ساخته شد و گفته می شود اولین پل معلق ایران است. از این پل می توانید عکس های بسیار زیبایی از کارون بگیرید و یادگاری خوبی از سفر به اهواز داشته باشید. پل سفید در ۲۶ آبان ماه ۱۳۷۸ با شماره ی ۲۴۹۳ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


  تبلیغات   

          هتل انقلاب تهرانرزرو هتل ارزان | هتل های مشهدهتل ترنج کیش | اقامت اروپا


در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In خوزستان

دیدگاه خود را ثبت کنید