تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
خوزستان

جاهای دیدنی خوزستان 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

جاهای دیدنی خوزستان

در این مقاله از قسمت جاهای دیدنی ایران قصد داریم جاهای دیدنی خوزستان را به شما معرفی کنیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. پس اگر قصد سفر به این استان را دارید و به دنبال مکان های دیدنی خوزستان هستید در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

خوزستان ؛ قدیمی ترین منطقه فلات ایران، زیارتگاه پیامبران، قلب انرژی ایران. سرزمینی با مردمانی خونگرم و دوس داشتنی که در مهمان نوازی یگانه اند. منطقه ای با خاکی مقدس و پربرکت که از خوبی و سخاوت چیزی کم ندارد. منبع ثروت ایران است و همیشه به کم راضی است.


مقالات بیشتر بخوانید:


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

استان خوزستان در جنوب غربی ایران در کرانه خلیج فارس قرار گرفته است، شهر اهواز مرکز استان خوزستان می باشد و خوزستان دارای 27 شهرستان می باشد. نقشه شهرهای این استان در پایین آورده گردیده است.

دریاچه سد دز (شهیون)

این دریاچه یکی از زیباترین دریاچه های ایران در شمال غربی دزفول ودر 23 کیلومتری شمال شرق اندیمشک که تبدیل به یکی از جاذبه های خوزستان و منطقه شهیون گردیده است. در دریاچه انواع و اقسام ورزش های آبی صورت می گیرد. آب دریاچه از ارتفاعات اراک و الیگودرز سرچشمه می گیرد و پس از گذر از کوه های زاگرس و دریافت ریز آبه های بسیار به این دریاچه وارد خواهد شد. این دو رودخانه شامل دو شاخه اصلی به نام سزار و بختیاری است.

جاهای دیدنی خوزستان
جاهای دیدنی خوزستان

پل سفید اهواز

سفر خود را از مرکز استان خوزستان شهر اهواز شروع می کنیم. یکی از جاذبه های خوزستان پل معلق یا پل سفید اهواز است که تبدیل به نمادی از این شهر گردیده است. اهواز شهر پل ها است، از پل سیاه که قدیمی ترین آن ها است تا پل کابلی که دارد کم کم جای خودش را پیدا می کند؛ اما کماکان  حتما تصویر پل را با دو هلال فلزی جایی دیده اید. پل سفیر بر روی رودخانه کارون احداث شده و یکی از 8 پل عبور از آن محسوب می شود و همچنین چهارمین پل معلق دنیا است.

جاهای دیدنی خوزستان
جاهای دیدنی خوزستان

زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل سمبل هنر و معماری ایلامی است. این بنا در سال 1933 متوسط براون کشف شد و متوسط هیات گیرشمن در سال های 1951 تا 1962 به طور کامل از زیر خاک بیرون آمد. این بنای مربعی، 1٫5 متر طول و عرض و 52 متر ارتفاع داشت. اونتش-نپیریشه شاه ایلام در قرن سیزده قبل از میلاد آنرا احداث کرد. بنا از آجر ساخته شده و بر روی آجرهای آن نوشته های زیادی به خط ایلامی دیده می شود که بر روی آنها مطالبی تقریبا یکسان نوشته گردیده است.

جاهای دیدنی خوزستان
جاهای دیدنی خوزستان

آبشار شوی دزفول

آبشار شوی 85 متر ارتفاع و 70 متر عرض دارد و از توابع شهر دزفول در استان خوزستان محسوب می شود. شوی همچنین فاصله کمی با استان لرستان دارد و می توان گفت در مرز دو استان قرار دارد. البته دقت داشته باشید که دسترسی به این مورد از جاذبه های خوزستان دشوار است و به همین دلیل بکر مانده است.

در دامنه کوه و خروجی آبشار غاری موجود است که افراد محلی می گویند کیلومتر ها طول دارد. در بدنه آبشار نیز خروجی های گوناگونی موجود است که آب با فشار از آن ها خارج می شود.

جاهای دیدنی خوزستان
جاهای دیدنی خوزستان

شیرهای سنگی

شیرهای سنگی یا به زبان بختیاری ها بردشیر نماد رشادت، شجاعت، فروتنی و مردانگی هستند. شیرهای سنگی موزه ای در فضای باز را ایجاد کرده اند. شیرهای سنگی نمادی از قوم بختیاری هستند، آن ها این شیرها را روی قبر افراد شجاع و دلیر قرار می دادند. شیرهای سنگی در هیچ کجای ایران به اندازه ای که در استان های خوزستان و چهارمحال بختیاری وجود دارند به چشم نمی آیند. اما گویا همین فراوانی و پراکندگی، از بین رفتنشان را امری عادی جلوه داده و در نظر مردم و مسئولان از ارزش و اهمیت آنها کم نموده است و متاسفانه تعداد خیلی از آن ها از بین رفته اند.

جاهای دیدنی خوزستان
جاهای دیدنی خوزستان

سازه های آبی شوشتر

یکی از جاذبه های خوزستان که در فهرست جهانی میراث یونسکو نیز به ثبت رسیده است. مجموعه ای از سیستم آبیاری پیچیده که با توجه به شواهد، قدمتش به دوران حکومت داریوش بزرگ و سده 5 قبل از میلاد باز می گردد. مردم در زمان هخامنشیان تا ساسانیان با استفاده از طرحی هوشمندانه مجموعه ای به هم پیوسته از پل ها، بندها، آسیاب ها، آبشارها، کانال ها و تونل های بزرگ جهت دهی به آب را ساختند تا نهایت بهره را از آب ببرند. امروزه شاید تنها قسمتی از این ساختار پیچیده باقی مانده باشد، اما ریزش آب حاصل از پساب آسیاب ها، آبشارهای مصنوعی زیبایی را ایجاد کرده که به محوطه ای حوضچه مثل می ریزند و منظره ای حیرت انگیز را شکل داده است.

جاهای دیدنی خوزستان
جاهای دیدنی خوزستان

مسجد رنگونی ها در آبادان

در ادامه سفر بازدید از دیدنی های خوزستان به شهر آبادان می رسیم. مسجد رانگونی ها یا آن گونه که آبادانی ها می گویند، رنگونی ها، با معماری هندی و به همت رانگونی های اهل برمه در آبادان ساخته گردیده است.

بعد از پیدایش نفت و تاسیس پالایشگاه افراد زیادی از شهرها و کشورهای گوناگون به اینجا آمدند. مهاجران هندی، پاکستانی (منطقه ای که امروز میانمار نام دارد) مسجد رنگونی ها را احداث کردند.

جاهای دیدنی خوزستان
جاهای دیدنی خوزستان

آرامگاه دانیال نبی در شوش

آرامگاه دانیال نبی در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ ساخته گردیده است، این بنا دارای گنبدی ارچین است که چون نگینی در قدیمی ترین شهر جهان (شوش) خودنمایی می کند. ساختمان این مورد از جاذبه های گردشگری خوزستان در سال 1249 خورشیدی به روحانی شیعه جعفر شوشتری و به دست حاج ملاحسین معمار بعد از سیل ویرانگر همان سال که باعث تخریب بنای قبلی شده بود، ساخته شد و ضریحی در مرکز آن قرار گرفت.

جاهای دیدنی خوزستان
جاهای دیدنی خوزستان

موزه جنگ خرمشهر

ساختمان این موزه در سال 1309 ساخته شد و یکی از دیدنی های خوزستان بشمار می رود، و تا پایان جنگ به عنوان قسمت اداری کمپانی نفت به کار می رفته است. در دوران هشت سال جنگ تحمیلی این ساختمان به عنوان محل دیدبانی نیروهای عراقی مورد استفاده قرار گرفت. بر اساس این که این مرکز محل دیدبانی دشمنان در دوران جنگ بوده است، دست نوشت ه های اشغالگران عراقی بر روی دیوارهای ساختمان به جای مانده است، که یکی از دست نوشته ها، جمله  آمده ایم تا بمانیم  بوده است که بسیار جلب توجه می کند.

هورالعظیم

هورالعظیم (به معنای تالاب بسیار بزرگ) یا هورالهویزه (به معنای تالاب هویزه) یا تالاب بزرگ هویزه بزرگ ترین تالاب استان خوزستان و یکی از بزرگ ترین تالاب های ایران است که جزو جاهای دیدنی خوزستان قرار دارد. تالاب در مرز ایران و عراق قرار گرفته و حدود یک سوم این تالاب در ایران و دوسوم دیگرش در کشور عراق است. هورالعظیم آب خود را از رودخانه های کرخه، نیسان، سابله و نهرهای انشعابی تامین می کند. مساحت تقریبی آن 118000 هکتار برآورد شده و در کناره های تالاب عمق آب کم و به تدریج به میانه آن که می رسد عمقش به چند متر می رسد.

 


   تبلیغات    

                 تور مسافرتی


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *