تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
تفلیس

بهترین جاذبه های گردشگری شهر تفلیس گرجستان 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

بهترین جاهای دیدنی تفلیس

در این مقاله از وب سایت مجله گردشگری تاپ تراول شما را با بهترین جاهای دیدنی تفلیس گرجستان که یکی از مقاصد محبوب ایرانیان می باشد آشنا خواهیم کرد.

مختصری درباره شهر تفلیس بدانید :

تفلیس، پایتخت و بزرگترین شهر گرجستان و شرق اروپاست.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

این شهر در دو طرف رود کورش (به گرجی متکواری) قرار دارد. جمعیتی حدود ۱٫۵ میلیون نفر در آن زندگی می‌کنند. تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا بنیان‌گذاری شده و به سبب چشمه‌های آب گرم آن، «تبریز» نام گرفت که سپس دگرگون گشت و به ریخت “تفلیس” درآمد.

تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار دارد، موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرارگرفتن آن در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوری‌های رقیب گوناگون قرار می‌داده‌است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی و مسیر اتصال دو قاره اروپا با آسیا را تضمین می‌کند.

تفلیس در قرن پنجم میلادی و توسط واختانگ یکم پادشاه گرجستان باستان یا همان ایبریا بنیان‌گذاری شده و به سبب آچشمه‌های آب گرم آن، «تْبیلیسی» (مشتق از واژهٔ «تْبیلی» به معنای گرم؛ منسوب به چشمه‌های آب گرم تفلیس) نام گرفته است.

تفلیس در جنوب شرق اروپا قرار گرفته است، موقعیت مکانی تفلیس یعنی قرار گیری در مسیر شرق و غرب، این شهر را نقطهٔ اتصال امپراتوری‌های رقیب گوناگون قرار می‌داده است و امروزه موقعیت آن را به عنوان یک مسیر مهم برای انرژی جهان و پروژه‌های بازرگانی و مسیر اتصال دو قاره اروپا با آسیا را تضمین می‌کند.

از جمله شهرهای قدیمی با تمدنی کهن که در گرجستان قرار دارد تفلیس است که دارای مردمانی خون گرم و مهمانواز است که پذیرای مسافران و گردشگرانی است که با شهر سفر می کنند. این شهر دارای مکانهای قدیمی زیبای از قبیل کلیساها و آثار تاریخی متنوعی می باشد که به سبک معماران دوران قرون وسطی می باشد که بسیار دیدنی هستند. این شهر دارای بناهای تاریخی زیبایی هستند که در سفر 4 روز خود برایتان شرح می دهیم

تفلیس منزلگاه یکی از مهمان‌نواز‌ترین و خون‌گرم‌ترین مردمان روی زمین است. این شهر دارای قدمت بسیاری است و طبیعتا مکان‌های تاریخی بی‌شماری در آن وجود دارد که معماری اکثر آن‌ها به قرون وسطی بازمی‌گردد. گرجستان به دلیل وجود کلیساهای فراوان به شهر کلیساها معروف است و بزرگ‌ترین کلیسای ارتدکس در جهان در تفلیس قرار دارد. علاوه بر آثار و مکان‌های تاریخی و باستانی، این شهر طبیعتی اروپایی دارد و هر ساله گردشگران بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند. یکی از نکات قابل توجه این است که برای ورود به تفلیس نیازی به روادید نیست. در این مقاله سعی شده تا سفری ۴ روزه به این شهر را برای شما برنامه‌ریزی کنیم و جاهای دیدنی و معروف این شهر را در این برنامه‌ریزی بگنجانیم.

۱. قلعه ناریکالا

«قلعه ناریکالا» (Narikala Fortress) که بر قدیمی‌ترین منطقه پایتخت اشراف دارد، سازه‌ای آجری است که در قرن چهارم میلادی ساخته شد. در آن زمان تفلیس به سرزمین ایران تعلق داشت. این استحکامات نظامی بر روی تپه‌ای شیب‌دار بین حمام‌های گوگردی و باغ گیاه‌شناسی قرار دارد. «کلیسای سنت نیکولاس» (St. Nicholas) درست در حیاط این قلعه واقع شده است. این کلیسا را در سال ۱۹۹۶ برای جایگزینی با همتای قرن سیزدهمی‌اش ساختند که در آتش‌سوزی ویران شده بود. برای رسیدن به این جاذبه هم می‌توانید سوار تله‌کابین شوید هم پیاده بروید.

"<yoastmark

۲. کارتلیس ددا

درست در کنار ناریکالا مجسمه‌ای بزرگ از یک زن که شمشیر و جامی را در دست دارد می‌بینید. این مجسمه «مادر گرجستان» یا «کارتلیس ددا» (Kartlis Deda) است. این پیکره آلومینیومی ۲۰ متر ارتفاع داشته و نمادی از کشور گرجستان به شمار می‌رود. شمشیر برای دشمنان سرزمین و جام برای دوستان و هم‌پیمانان کشور است.

"<yoastmark

۳. کلیسای متخی

«کلیسای متخی» (Metekhi Church) هم در سمت دیگر قلعه ناریکالا قرار داشته و در کنار مجسمه پادشاه «واختانگ گورگاسالی» (Vaghtang Gorgasali)، مؤسس تفلیس، از نقاط معروف شهر محسوب می‌شود. اینجا جایی است که او کاخ خود و اولین کلیسای منطقه را در قرن پنجم ساخت. کلیسایی که امروز شاهدش هستید به قرن سیزدهم تعلق دارد و بارها مورد بازسازی قرار گرفت.

"<yoastmark

۴. خانه های مسکونی قدیمی

تفلیس به خاطر خانه‌های مسکونی قدیمی‌اش که بالکونی‌های چوبی رنگارنگ مشرف به میدان و کلیسای متخی دارند مشهور است. درهای ورودی شما را به حیاط‌های داخلی هدایت می‌کنند که مردم محلی به آن‌ها «حیاط ایتالیایی» می‌گویند. در گذشته مردم در این حیاط‌ها گرد هم جمع می‌شدند و به معاشرت پرداخته و دور هم شام می‌خوردند.

"<yoastmark

۵. پل صلح

یکی از اولین الحاقات مدرن معماری به شهر، سازه‌ای ساخته شده از شیشه و استیل است. «میکله د لوکی» (Michele De Lucchi) یک معمار ایتالیایی، پل پیاده‌روی صلح (Peace Bridge) را طراحی کرد. این پل بر روی «رودخانه کُر» (Mtkvari) کشیده شده و در سال ۲۰۱۰ برای استفاده عموم افتتاح شد. پل صلح «خیابان ارکله دوم» (Erekle II) یک خیابان پیاده‌رو پر از کافه را به «پارک ریکه» (Rike Park) پیوند می‌دهد.

"<yoastmark

۶. پارک ریکه

پارک ریکه (Rike Park) یک فضای تفریحی و زیبا در محله قدیمی تفلیس است که استخرها، آبنماها، یک صفحه شطرنج عظیم و چندین صندلی دارد. در ماه‌های تابستان مردم محلی و گردشگران عصرها را در کنار «آبنماهای رقصنده» جمع می‌شوند که نمایشی زیبا از نور و موسیقی را اجرا می‌کند.

"<yoastmark

۷. کلیسای جامع تسمیندا سامبا

«کلیسای جامع تسنیمدا سامِبا» (Tsminda Sameba Cathedral) بزرگ‌ترین نماد کلیسای ارتدکس گرجی بعد از اتحاد شوروی است. این کلیسای جامع در «تپه الیا» (Elia) قرار داشته و تقریباً از هر نقطه از مرکز شهر می‌توانید آن را تماشا کنید. ساخت و ساز این بنا یک دهه به طول انجامید و در نهایت در سال ۲۰۰۴ افتتاح شد. این کلیسا ۸۴ متر ارتفاع دارد که شامل صلیب طلایی بالای گنبد مرکزی هم می‌شود.

"<yoastmark

۸. برج ساعت

این ساعت افسانه‌ای و زیبا تقریباً جزو الحاقات جدید پایتخت به شمار می‌رود. این برج توسط «رزو گابریازه» (Rezo Gabriadze) یک استاد عروسک‌ساز و یک نویسنده ساخته شد و برای دیوارش از صدها کاشی دست‌ساز که خود او تهیه کرده بود استفاده کردند. هر ساعت یک فرشته از دری بالای برج بیرون آمده و با پتک به ناقوس می‌کوبد. در ظهر و ساعت ۷ عصر می‌توانید نمایشی کوچک از عروسک‌ها را نیز تماشا کنید که «چرخه زندگی» نام دارد.

"<yoastmark

۹. چاپخانه زیرزمینی استالین

کمی دورتر از مرکز شهر، یک چاپخانه زیرزمینی منحصر به فرد را می‌بینید که در تفلیس پنهان شده. در اینجا بود که استالین جوان و همکارانش در آغاز قرن بیستم پروپاگاندای شوروی را منتشر می‌کردند. این انتشارات در زیر یک چاه ساخته شد و ۱۷ متر زیر زمین است. فعالان سیاسی با پایین رفتن از چاه به آن دسترسی پیدا می‌کردند. اما برای خروج اضطراری در صورت لو رفتن رازشان هم راهی تعبیه کرده بودند.

"<yoastmark

۱۰. آبگرم های سنتی گرجی

سفرتان به تفلیس بدون امتحان کردن آبگرم‌های گوگردی‌اش کامل نمی‌شود. این آبگرم‌ها به راحتی از فاصله قابل تشخیص هستند و باید حتماً به یکی از آن‌ها سر بزنید. گنبدهای آجری که از زمین بلند شده‌اند و پنجره‌ای کوچک برای تهویه و ورود نور از ویژگی‌های اصلی آن‌ها به شمار می‌آیند. البته لازم نیست نگران باشید. زیرا از بیرون این پنجره چیزی دیده نمی‌شود! آب معمولاً دمایی نزدیک به ۴۰ درجه دارد و مواد معدنی داخل آن برای پوست و برخی بیماری‌ها مفید هستند. با هزینه‌ای اضافه می‌توانید از خدمات ماساژ هم استفاده کنید.

"<yoastmark

۱۱. استون هنج گرجی

«استون هنج گرجی» (Georgian Stonehenge) سازه‌ای با ستون‌های ۳۰ متری در بیرون مرکز شهر است که کمتر مورد توجه گردشگران و مردم محلی قرار می‌گیرد. این یادمان پادشاهان، قهرمانان و ملکه‌های گرجی را به تصویر می‌کشد و در پایین آن صحنه‌هایی از انجیل به چشم می‌خورد. با توجه به آنکه جمعیت بسیار کمی برای دیدن این سازه می‌آیند می‌توانید با آرامش کامل آن را تماشا کنید و عکس‌های خوبی برای اینستاگرامتان بگیرید!

"<yoastmark

۱۲. گالری ملی

برجسته‌ترین قسمت گالری ملی برای بازدیدکنندگان احتمالاً نقاشی‌های بهترین نقاش گرجستان یعنی «پیروسمانی» (Pirosmani) است که از تابلوهای حیوانات و جشن‌ها تا پرتره‌های کمتر شناخته شده و زندگی روستایی متغیر هستند. علاوه بر این گلچین خوبی از آثار هنرمندان برجسته قرن بیستمی هم به نمایش درآمده است. برای ورود به گالری ملی باید به پارک کنار کلیسا داخل شوید.

"<yoastmark

امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *