تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
تهرانگردی

تالار آینه کاخ گلستان تهران 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

تالار آینه کاخ گلستان تهران

در این مقاله از قسمت معرفی جاهای دیدنی ایران قصد داریم یکی از جاهای دیدنی بسیار زیبای تهران یعنی تالار آینه کاخ گلستان را به شما معرفی کنیم و آن را مورد بررسی قرار دهیم. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

مجموعه ی کاخ گلستان، یادگاری به جا مانده از ارگ تاریخی تهران، محل اقامت شاهان سلسله ی قاجار و از زیباترین و کهن ترین بناهای پایتخت دویست ساله ایران به حساب می آید.

مقالات بیشتر بخوانید:


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

تالار آینه یکی از اتاق های زیبای کاخ گلستان تهران است که در سمت غربی مجموعهٔ گلستان و بالای سردرب ورودی عمارت اصلی و در غرب تالار سلام واقع شده ور به همراه تالار سلام در سال 1253 شمسی به وسیله ی صنیع الملک ساخته شد و اتمام تزیینات آن تا سال 1261 شمسی طول کشید و در نهایتْ بنا نهاده شد.

تالار آینه کاخ گلستان تهران
تالار آینه کاخ گلستان تهران

تالار آینه کاخ گلستان هم زمان با تالار سلام ساخته شده و اصولا جزو بنای موزه جدید محسوب می گردیده است و در شروع انتقال اشیاء وآثار موزه قدیم به موزه جدید این تالار به تخت طاووس و تاج کیانی اختصاص داشت.

شهرت عمده تالار آینه علاوه بر تزیینات آن بیشتر به واسطه تابلو رنگ روغن معروف کمال الملک است که در سال 1309 ه.ق از آن تهیه کرده که اینک در تالار سلام کاخ گلستان محفوظ است.

قبل از ساخت تالار آینه در آن مکان عمارت چهل ستون چوبی بوده است که در سال 1232 شمسی به دست محمد تقی خان معمارباشی و اهتمام حاج علی خان حاجب الدوله در عمارت سلطنتی به جای عمارت الماسیه ساخته شد.

ضلع جنوبی این تالار به باغ گلستان است و دارای سه ارسی بزرگ قوسی شکل به سوی باغ و دو درب و یک پنجره قوسی بزرگ در سمت عمارت است. در این تالار از آینه کاری بسیار زیبایی انجام گردیده است.

معماری و طراحی این بنا را ابوالحسن معمارباشی معروف به صنیع الملک انجام داده است و مباشرت بنایی آن نیز با میرزا یحیی خان معتمدالملک وزیر بنایی بوده است.

تالار آینه کاخ گلستان تهران
تالار آینه کاخ گلستان تهران

بیشترین شهرت این تالار به علت نقاشی کمال الملک از آن است که کمال المک به مدت 5 سال بر روی این اثر کار کرد و در آن نقاشی، ناصر الدین شاه در تالار دیده می شود. تالار دیگری که در نزدیکی این تالار قرار دارد تالار سلام است که در گذشته برای مراسم رسمی مورد استفاده بوده است.

نکتهٔ جالب در مورد تالار آینه این است که اگر نقاشی کمال الملک از این تالار را دیده باشید تالاری نسبتاً وسیع را در نظر تجسم خواهید کرد اگر با مشاهده تالار از نزدیک متوجه خواهید شد که تالار واقعی بسیار کوچک تر از آن چیزی است که تجسم نموده اید. این مطلب می تواند ناشی از هنر نقاش در باشکوه نمایی تالار باشد.


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *