تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
مقالات آموزشی, مهاجرت و اقامت

تمدید گذرنامه { مدارک مورد نیاز پاسپورت + جزئیات و نحوه دریافت آن } 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

پاسپورت یا همان گذرنامه یکی از مدارک الزامی برای خروج از کشور محسوب می‌شود. در واقع گذرنامه به معنای صدور مجوز خروج شما از کشور محل اقامت‌ تان است. برای دریافت این گذرنامه نیاز است که به سفارت مراجعه کرده و درخواست پاسپورت را ارائه دهید. همچنین اگر پاسپورت خود را دریافت کرده‌اید و از تاریخ انقضای آن گذشته، نیاز است که آن را تمدید نمایید. لازم به ذکر است که مراحل دریافت یا تمدید گذرنامه بسیار زمان‌بر بوده و می‌ بایست به موقع نسبت به این کار اقدام کنید.

تمدید گذرنامه

لزوم تمدید پاسپورت

جهت تمدید پاسپورتی که از قبل نسبت به دریافت آن اقدام کرده‌اید، می‌بایست مدارکی را سفارت کشور خود ارائه داده و درخواست تمدید پاسپورت را به ثبت نمایید. قوانین صدور پاسپورت در کشور‌های مختلف با یکدیگر متفاوت است. در برخی از کشور‌ها اعتبار صدور پاسپورت به مدت ۱۰ سال در نظر گرفته شده، این در حالی است که این مدت زمان در ایران در حدود ۵ سال اعلام گردید. در واقع پس از گذشت ۵ سال اگر قصد خروج از کشور را داشته باشید، قادر نخواهید بود از پاسپورت خود استفاده کنید و نیاز است که نسبت به تمدید آن اقدام نمایید.

تعویض یا همان تمدید گذرنامه، اقدام مهمی است که نباید آن را ساده و بدون اهمیت تلقی کرد؛ چراکه اگر بدون اطلاع از تاریخ اعتبار پاسپورت به کشوری سفر کنید و حین سفر یا اقامت در آن کشور، به این موضوع پی ببرید که پاسپورت شما منقضی شده، این امر عواقبی همچون دیپورت یا برگشت شما را به کشور به‌دنبال خواهد داشت. در نتیجه توصیه می‌شود که قبل از اقدام به خروج از کشور، به تاریخ اعتبار پاسپورت خود دقت نمایید.

چگونه و چرا پاسپورت را تمدید کنیم؟

علاوه‌بر به اتمام رسیدن اعتبار پاسپورت، علل دیگری نیز وجود دارند که در صورت مشاهده نیاز است که نسبت به تعویض پاسپورت خود اقدام نمایید. یکی از عمده‌ترین دلایلی مخدوش شدن یا خراب شدن پاسپورت است. در واقع هرگونه خط‌خوردگی، تاخوردگی یا سایر علائم اضافی سبب می‌گردند تا گذرنامه شما دیگر اعتبار نداشته و می‌بایست در صورت مشاهده این علائم، نسبت به تعویض پاسپورت اقدام نمایید. اگر تغییراتی را در مشخصات نام و نام خانوادگی خود ایجاد کرده‌اید، باید بدانید که اعتبار پاسپورت شما نیز به اتمام رسیده و دیگر قابل استفاده نخاوهد بود.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

در واقع می‌توان گفت که اگر قصد خروج از کشور را دارید، نیاز است که هرچه سریع‌تر با در دست داشتن مدارک هویتی جدید خود، نسبت به تعویض گذرنامه فعلی اقدام نمایید. در برخی از موارد نیز پاسپورت فرزندان با قیم بودن والدین (تحت تکفل) صادر شده و به عنوان همراه در پاسپورت آن‌ها درج می‌شود. در چنین مواردی نیاز است که بعد از بزرگ شدن فرزندان، نسبت به تهیه پاسپورت جدید برای فرزند و نیز تعویض پاسپورت والدین اقدام نمود.

برای تمدید پاسپورت به چه مدارکی نیاز داریم؟

 • معمولا برای این‌کار نیاز است تا مدارک هویتی و عمومی خود را جهت ارائه به سفارت ایران آماده نمایید. قبل از هر چیز می‌بایست فرم درخواست تمدید یا ثبت گذرنامه را تکمیل کنید. جهت دریافت این فرم درخواست، کافیست به سامانه سفارت ایران مراجعه کرده و فرم مخصوص به آن را دانلود نمایید. سپس از این فرم پرینت گرفته و نسبت به تکمیل اطلاعات هویتی خود در این فرم اقدام فرمایید. دقت داشته باشید که این اطلاعات می‌بایست جهت تمدید گذرنامه براساس اطلاعات پاسپورت قبلی تکمیل شوند. همچنین می‌توانید با مراجعه به دفاتر پیشخوان یا پلیس+۱۰ نسبت به دریافت این فرم اقدام نمایید.
 • برای تمدید پاسپورت به همراه داشتن مدارکی چون اصل شناسنامه و اصل کارت ملی نیاز است. این مدارک در واقع مدارک هویتی شما به‌شمار می‌روند و اگر به هر دلیلی شناسنامه یا اصل کارت ملی خود را گم کرده‌ یا هنوز دریافت نکرده‌اید، می‌بایست از ثبت احوال رسمی کشور گواهی تایید هویتی خود را به همراه داشته باشید ‌و با سایر مدارک خود به پلیس+10 ارائه دهید.
 • به هنگام مراجعه به پلیس+10 جهت تکمیل مراحل تمدید گذرنامه، نیاز است تا اصل پاسپورت قبلی خود که اعتبار آن باطل شده را به همراه داشته و آن را نیز به همراه مدارک خود، به متصدی شعبه ارائه دهید.
 • اگر پاسپورت مربوط به کودک است، می‌بایست در بین مدارک، اجازه کتبی قیم او را به مرکز پلیس+10 ارائه دهید. این مورد مربوط به افرادی می‌شود که به سن قانونی نرسیده و به تنهایی اجازه دریافت پاسپورت جداگانه را ندارند.
 • اگر دختری مجرد هستید، برای اخذ پاسپورت یا تمدید آن، می‌بایست اجازه قانونی و کتبی پدر خود را در بین مدارک رسمی به این مراکز ارائه دهید، در غیر این صورت پاسپورت شما تمدید نخواهد شد.
 • اگر خانمی متاهل هستید، برای اخذ پاسپورت یا تمدید آن، نیاز است تا اجازه قانونی و کتبی همسر خود را در میان مدارک رسمی قرار داده و به این مراکز ارائه دهید، در غیر این صورت پاسپورت شما تمدید نمی‌شود.

خانم ‌ها برای تمدید پاسپورت خود به چه مدارکی نیاز دارند؟

خانم‌ها از شرایط خاصی برای تمدید پاسپورت برخوردار هستند. بانوان علاوه‌بر طی مراحل ذکر شده و نیز ارائه مدارک هویتی خود، می‌بایست مدارک دیگری نیز جهت تأیید ارائه دهند که این مدارک شامل موارد زیر می‌شوند:

 • بانوانی که متاهل است، جهت تمدید پاسپورت خود، حتی جهت درخواست پاسپورت برای اولین بار، نیاز است تا اجازه کتبی یا محضری همسر خود را به هنگام مراجعه به پلیس+۱۰ به متصدی مرکز ارائه دهد. بدون اجازه همسر این تمدید ممکن نخواهد بود. لازم به ذکر است که اگر همسر وی ایرانی نباشد، به اجازه کتبی برای تعویض پاسپورت نیاز نخواهد بود.
 • اگر همسر زنی فوت کرده و وی قصد داشته باشد که نسبت به تمدید پاسپورت خود اقدام نماید، نیاز است تا گواهی فوت همسر خود را ارائه دهد؛ همچنین ارائه شناسنامه باطل شده نیز جهت اثبات این موضوع و عدم امکان ارائه اجازه همسر، مورد قبول و کافی خواهد بود.
 • اگر بانویی مطلقه قصد تمدید یا تعویض گذرنامه خود را داشته باشد، نیاز است که هنگام مراجعه به دفاتر پلیس+۱۰، اصل طلاق‌نامه خود را نیز به همراه داشته و به متصدی مرکز ارائه دهد.

آقایان برای تمدید پاسپورت خود به چه مدارکی نیاز دارند؟

 • در ابتدای امر نیاز است تا کارت پایان خدمت خود را به متصدی پلیس+۱۰ ارائه دهند. (در صورتی که کارت پایان خدمت ندارید، می‌بایست مجوزی رسمی از سازمان نظام وظیفه یا حتی کارت معافیت را به همراه داشته باشید)
 • برای افراد بالای ۵۰ سال، ارائه کارت پایان خدمت ضروری نیست.
 • اگر دانشجو یا دانش ‌آموز هستید، ارائه گواهی اشتغال به تحصیل الزامی است.

تمدید گذرنامه

سخن پایانی

پاسپورت یا گذرنامه به عنوان یکی از مجوز‌های رسمی جهت خروج از کشور به‌شمار می‌رود که برای تمدید یا تعویض آن نیاز است تا مدارک هویتی خود را در دست داشته و به یکی از مراکز پلیس+۱۰ مراجعه نمایید و سپس مدارک خود را به متصدی مرکز ارائه داده و فرم درخواست تمدید پاسپورت را از وی دریافت کنید. سپس با در نظر داشتن اطلاعات پاسپورت قبلی خود، نسبت به تکمیل فرم درخواست اقدام فرمایید. پس از تکمیل فرم، آن را به متصدی مرکز ارائه دهید و در حدود سه هفته منتظر دریافت پاسپورت خود بمانید.


   تبلیغات    

                 تور مسافرتی


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *