تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
فارس

تنگه هایقر فیروز آباد ، دره ای دیدنی در استان فارس 

تور لحظه آخری رزرو آنلاین اقامتگاه

تنگه هایقر فیروز آباد

در این مطلب از مجله گردشگری تاپ تراول شما را با تنگه هایقر فیروز آباد در استان فارس آشنا خواهیم کرد. در ادامه همراه ما باشید.

تنگه هایقر فیروز آباد یکی از دیدنی های طبیعی استان فارس است. جذابیت این منطقه به حدی است که آن را گرند کانیون ایران توصیف می‌کنند. گرند کانیون یک ژرف‌دره در ایالت آریزونای آمریکاست که یکی از زیباترین دره‌های جهان به شمار می‌رود و به عنوان یکی از قطب‌های طبیعت‌گردی دنیا شناخته می‌شود. هایقر نمونه مشابه همین شاهکار طبیعی‌ست که در ایران قرار دارد و در سال‌های اخیر مورد توجه طبیعت‌دوستان قرار گرفته است.

تنگه هایقر فیروز آباد

این تنگه در ایام دور میدان جنگ بوده است، دلیران قشقایی سربازان انگلیسی را که به خاک ایران تجاوز کرده بودند در دره هایقر مغلوب کردند. هایقر در لغت به معنای مردن است، زمانی که جنگ‌جویان قشقایی موفق به از پای در آوردن سربازان انگلیسی می‌شدند فریاد هایقر سر می‌دادند تا همرزم‌هایشان از این واقعه مطلع شوند.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

طول این تنگه حدود ۸ متر است و رودخانه قره آج و فیروز آباد در بستر آن جریان دارد. این رودخانه پس از پیچ و خم های بسیار با نام «مند» به خلیج فارس می ریزد. تنگ هایقر حاصل پویایی عملکرد زمین در این بخش از کوه های زاگرس است که سبب ایجاد طاقدیس در این منطقه شده است.

تنگه هایقر فیروز آباد

این تنگه یک برش از پهنای طاقدیس است که فرسایش آب آن را گسترش داده و ژرف تر کرده است. تنگ هایقر دارای دیواره های بلندی است و آب رودخانه قره آج در ته دره جریان دارد. این دره از نوعی پوشش های گیاهی در اطراف خود برخوردار است و همین سبزه های کم قد، زیبایی آن را چندین برابر کرده اند. علاوه بر این، دیواره های صخره ای دره در اثر فرسایش، حالت پلکانی بسیار ریزی را به خود داده اند که بر زیبایی دیواره های تنگ افزوده است.

تنگ هایقر با پستی و بلندی های عجیب، دارای صخره هایی بلند است که عمق آن ها به ۴۵۰ متر می رسد. آنچه سبب هیجان و شگفت انگیزی این دره است، عمق زیاد آن است. عمق این تنگه آن را به منطقه ای جذاب برای ماجراجویان حرفه ای تبدیل کرده است. لذت قرار گرفتن بر فراز تنگ هایقر را پیچیدن صدای آواز پرندگان و چلچله ها و پژواک آن ها در گوش انسان و تماشای چشم انداز اطراف، رویایی و غیرقابل توصیف می کند.

تنگه هایقر فیروز آباد

طبق اعلام نظر زمین شناسان، فعل و انفعالات جغرافیایی دلیل بوجود آمدن این پدیده طبیعی بوده که جاری شدن آب درون آن بر شکل گیری این پدیده طبیعی تاثیر به سزایی داشته است.

از دیگر تفریحات و لذت هایی که می توان در سفر به دره هایقر تجربه کرد، قایق سواری بر روی بستر رودخانه قره آقاج و عبور از میان دره است که می تواند تجربه ای بی نظیر را برای شما به ارمغان آورد.

به دلیل موقعیت جغرافیایی استان فارس، به ویژه دره هایقر و دارا بودن آب و هوایی گرم و خشک، در تمام فصول سال می توان به این دره سفر کرد؛ اما بهترین زمان برای این کار اواخر زمستان و ابتدای فصل بهار است.

اقامت در تنگه هایقر

به دلیل شرایط تنگه قادر به برپایی کمپ نیستید و اگر می‌خواهید مدت طولانی در این دره بمانید دو راه برای اقامت شما وجود دارد. می‌توانید به شهرستان فیروزآباد که در ۳۵ کیلومتری هایقر قرار دارد بروید و از اماکن اقامتی آنجا نظیر هتل و مسافرخانه استفاده نمایید.

راه دیگر اقامت در خانه‌های محلی و اقامتگاه‌های بومگردی در روستاهای اطراف تنگه هایقر می‌باشد. همچنین اگر در فصل مناسب به منطقه سفر کنید و تعدادتان بالا نباشد می‌توانید شب را کنار عشایر قشقایی طی کنید. عشایر قشقایی این منطقه بسیار مهمان نواز می‌باشند.

تنگه هایقر فیروز آباد

دسترسی

برای دسترسی به تنگه هایقر باید به استان فارس، 35 کیلومتری جنوب غربی فیروز آباد سفر نمایید. اگر از سمت شیراز حرکت می کنید وارد جاده جنوبی شده و حدود 150 کیلومتر طی نمایید تا به فیروز آباد برسید. بعد از فیروز آباد وارد جاده قیر شده و پس از 35 کیلومتر گذر از فیروز آباد در سمت راست جاده تابلو تأسیسات سد هایقر را مشاهده می نمایید که برای رسیدن به تنگه باید از سد عبور کنید.


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *

Open

تور استانبول