تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
آسیا, ایران

روستای اصفهک | روستای تاریخی و توریستی در طبس 

اجاره ماشین در دبی تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

روستای اصفهک طبس

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی طبس تصمیم گرفتیم تا شما را با روستای اصفهک که یکی از روستاهای تاریخی بسیار زیبا و دیدنی است معرفی خواهیم کرد. پس اگر قصد سفر به طبس را دارید تا انتهای این مقاله با تاپ تراول همراه شوید تا با این جاذبه تاریخی بیشتر آشنا شوید.

اصفهک یکی از روستاهای بسیار زیبای ایران از توابع دیهوک می باشد که در 38 کیلومتری طبس در استان خراسان جنوبی واقع شده است. این روستا از روستاهای قدیمی شهرستان طبس محسوب می شود. زیباترین قسمت توریستی  اصفهک وجود روستای تخریب شده به وسیله ی زلزله سال 1357 است که در کنار روستای جدید قرار دارد.

پس از زلزله روستا تغییر مکان داد و در کنار محل قدیم بنا شد. این مسئله باعث شده تا بافت روستای قدیم باقی بماند و جلوه زیبایی بوجود آید.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

قرار گرفتن روستا در مجاورت کوه به آن آب و هوایی داده که در تابستان حداقل ۵ تا ۶ درجه سردتر از طبس است و بدین ترتیب از سوزندگی هوا در تابستان کاسته گردیده است. شب های تابستان دارای هوایی مطبوع است.

آرامگاه امامزاده زرگ(آقا سیدحسین)، از بناهای تاریخی روستا است که قدمتی طولانی دارد. مردم روستای اصفهک به زبان فارسی سخن می گویند،

روستای اصفهک طبس

آب کشاورزی روستا قبلا از 3 رشته قنات و آب شب روستای چیروک که توسط لوله منتقل خواهد شد تأمین می شد. آب این منطقه، شیرین است و همین قابلیت سبب شده که چاه کوثر که آب شرب ۳۹ روستا را تامین می کند در این منطقه واقع شود.

موسیقی محلی در میان مردم روستا، اهمیت و جایگاه ویژه ای دارد. اجرای آهنگ ها و ترانه های محلی و نوازندگی تار در مراسم شادی و جشن های روستا متداول است.پوشاک اغلب مردان روستا شامل دستار، کت، شلوار، پیراهن، جلیقه، کلاه و کفش است. زنان نیز از پیراهن های بلند و گشاد، شلوار، روسری، چادر و سایر پوشش های زنان استفاده می کنند.قالی بافی، مهم ترین صنعت دستی مردم این روستاست. خرما و زعفران سوغات روستای اصفهک است. از غذاهای رایج روستای اصفهک، می توان به انواع آش و آبگوشت های محلی اشاره کرد.

روستای اصفهک طبس

امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *