آذربایجان غربی, ایران

شهرستان بوکان آذربایجان غربی 

پرواز کیش و قشم رزرو بلیط هواپیما رزرو آنلاین اقامتگاه

شهرستان بوکان آذربایجان غربی

در ادامه مجموعه مقالات بخش جاهای دیدنی ایران یکی از جاذبه های بسیار زیبا و محبوب استان آذربایجان غربی یعنی شهرستان بوکان را به شما معرفی می کنیم. بوکان از نظر موقعیت جغرافیایی در جنوب مرکزی دریاچه ارومیه و در ارتفاع ۱,۳۷۰ متری از سطح دریا قرار دارد. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

بوکان از نظر موقعیت جغرافیایی در جنوب مرکزی دریاچه ارومیه و در ارتفاع ۱,۳۷۰ متری از سطح دریا قرار گرفته است. از نظر آب و هوا در منطقه کوهستانی قرار گرفته و دارای شرایط استپی است. تابستان های آن گرم و زمستانی سرد دارد. این شهر از غرب به مهاباد و از جنوب به سقز ختم خواهد شد.

بوکان، یکی از شهرهای تاریخی و زیبای استان آذربایجان غربی است که در جنوب این استان قرار گرفته و به علت آب و هوای مطلوب در فصول گرم سال، جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی و نیز میهمان نوازی مردم محلی، میزبان جمع زیادی از گردشگران و مسافران سراسر کشور، بویژه در روزهای دلنشین و مطبوع بهاری است. روایات متعددی در مورد وجه تسمیه این شهر به بوکان، وجود دارد. بعضی معتقدند که در زبان فارسی، «بو» به معنای سرزمین و «کان» نیز به معنای معدن است. به همین دلیل بوکان یعنی «سرزمین معادن»، اما به گویش مردم این شهر و بیشتر کردزبان ها، «بُوکان»، تلفظ خواهد شد.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


لیدوما تریپ

گروهی از محلی ها براین باورند که «بوک» به معنی عروس و «آن» نیز علامت جمع است و این دو در کنار هم به معنای عروسان یا عروس ها است. شاید این نظریه به علت قرارگیری این شهر در مسیر عبور کاروان عروسی روستاییان به این نام شهرت یافته است. در صورتی که چه در صحت این نظریه، به علت قدمتی بالغ بر ۲ هزار سال که از کتیبه های آشوری و آثار تاریخی کشف شده، استنباط شده است، تردید وجود دارد. اما نظریه ای بسیار کهن و متعلق به دوران «تمدن مانایان» است که نام این شهرستان را «سرزمین خدایان» معنا می کند. جالب است بدانید که در باب نام بوکان، اختلاف نظرهای بسیاری در بین مورخان و مولفان نیز بوجود آمده است.

قدمت شهرستان بوکان، بالغ بر ۲ هزار سال است

البته نباید از این نکته غافل شدکه علت این امر، مدون نبودن تاریخ آن است. در صورتی که چه که باستان شناسان معتقدند این شهر، دارای پیشینه ای کهن و تاریخی است و اکتشافات باستان شناسی و بررسی های انجام شده در مورد بوکان، دلیل بر این ادعا است. کارشناسان معتقدند که این شهر از گذشته های بسیار دور، به عنوان مقر نظامی یا پادگان حکومت اشکانیان و ساسانیان بوده و خوشبختانه آثار تاریخی بسیاری نیز از این دوران، بدست آمده است.

۱. مسجد جامع بوکان

یکی از عمارات تاریخی شهرستان بوکان، بنایی است کهن که در سال ۱۳۱۰ هجری قمری، به دستور «علی اصفهانی»، احداث شد. جالب است بدانید که ابتدا این بنای مذهبی با ۱۲ گنبد و ۶ ستون از جنس سنگ های آهکی تراشدار ساخته شد. سپس در سال ۱۳۴۵ بر وسعت مسجد اضافه کرده و ۴ گنبد و ۳ ستون دیگر به آن اضافه شد. این میراث ایران کهن که بین مردم از محبوبیت و احترام ویژه ای برخوردار است، در مجاورت تپه ی «قلعه سردار» قرار دارد و امروزه میزبان نمازگزارا در روز جمعه بوده و به عنوان یکی از بزرگ ترین و مهم ترین مساجد استان آذربایجان غربی نیز شناخته می شود.

۲. پارک ساحلی بوکان

یکی از تفرجگاه ها در شهرستان بوکان، «پارک ساحلی» این شهرستان است که در بخش غربی آن و در جنوب استان آذربایجان غربی احداث شده است. شهر بازی، میدانی بزرگ برای ورزش، پیست اسکیت و درختزارهای وسیع در این پارک ساحلی، از ویژگی های مطلوب آن است که به مکانی دوست داشتنی برای تفریح خانواده های محلی و دیگر مسافران تبدیل شده است. همچنین «سیمینه رود» که در نزدیکی و مجاورت این پارک ساحلی قرار دارد، منظره ای زیبا و طیبعتی دوست داشتنی را ایجاد کرده است.

شهرستان بوکان آذربایجان غربی
شهرستان بوکان آذربایجان غربی

۳. آرامگاه سرداران مکری

«آرامگاه سرداران مکری»، یکی از جاذبه های تاریخی در شهرستان بوکان است که در داخل پارک عمومی ملت این شهرسان قرار گرفته است. بنایی کهن و متعلق به حکومت قاجاریان که در گویش کردی به «گومبه زی سردار» شهرت دارد. علت شهرت این بقعه ی تاریخی به سرداران مکری، مدفون شدن «سردار عزیزخان مکری»، «محمد حسین خان مکری»، «قاضی حسین مکری» و «علی خان مکری»، در کنار جمع دیگری از مشاهیر و بزرگان بوکان، در این مکان است.

این مقبره متشکل از حیاطی کوچک، مقبره ای مستطیلی شکر، گنبدی مرکزی با الگوی چلیپا در مرکز، ایوانی با دو ستون سنگی و شاه نشین و نیز دو دهلیز در طرفین است.

شهرستان بوکان آذربایجان غربی
شهرستان بوکان آذربایجان غربی

۴. دریاچه سد بوکا

یکی از معروف ترین مناطق گردشگری و تفریحی در شهرستان بوکان، «دریاچه سد بوکان» است که عنوان یکی از مناطق نمونه ی گردشگری استان آذربایجان غربی را به خود اختصاص داده است. سدی خاکی که در ۳۵ کیلومتری جنوب شرقی این شهرستان قرار گرفته و گرددر صورتی کهد آن را دشت های سرسبز، زیبا و استپی فردر صورتی کهفته است. جالب است بدانید که نام نخست این جاذبه ی گردشگری، «کوروش کبیر» بوده است که به نام «شهید کاظمی» تغییر یافته است. احداث این سازه ی ارزشمند با طول تاجی برابر با ۵۳۰ متر و بلندای ۵۰ متر از پی، در مسیر رودخانه ی زیبای «زرینه رود»، منظره ای چشم نواز را ایجاد کرده که سالانه پذیرای جمع زیادی از مسافران و گردشگران از سراسر ایران است.

شهرستان بوکان آذربایجان غربی
شهرستان بوکان آذربایجان غربی

۵. قلعه سردار بوکان

«قلعه سردار» یا «آرگ بوکان»، یکی از عمارات تاریخی و کهن در شهرستان بوکان است که قدمت آن به قرن ۱۹ میلادی و مقارن با حکومت «ناصرالدین شاه قاجار»، بازمی گردد. به نظر می رسد که این بنای کهن، در سال ۱۲۴۷ هجری شمسی، به همت «عزیزخان مکری» و به جهت تلسط بر عشایر و کردهای مکری، احداث شده است.

متاسفانه امروزه بیش از ۹۰ درصد از بنای قلعه سردار بوکان از بین رفته است

ساختمان قلعه که به گویش کردی به «قله لای سه رداری بوُکان»، شهرت دارد، برفراز تپه ای تاریخی بنا شده و در دوران مختلف به دست فرزندان و نوادگان سازنده، وسعت یافته است. جالب است بدانید که کاربری این میراث کهن به عنوان مکانی جهت اجرای سیاست های دول مختلف، کردهای عالی مقام و از همه مهم تر، مرکز حکومتی بوده است. متاسفانه امروزه بیش از ۹۰ درصد آن تخریب شده و از آن به عنوان پایگاه مقاومت بسیج استفاده می شود.

۶. مسجد روستای حمامیان

«مسجد روستای حمامیان»، از دیگر جاذبه های مذهبی در شهرستان بوکان است که در یکی از روستاهای این شهرستان به نام «حمامیان»، قرار دارد. به نظر می رسد که اساختمان مسجد، در دورانی قبل از جنگ جهانی دوم و در سال ۱۳۲۸ هجری قمری و به دست «محمود آقا ایلخانی زاده» و به معماری «معمار باشی مراغه ای»، احداث شده است. خوشبختانه امروزه بخش اعظمی از بنای مسجد سالم مانده است و می توان در مجاورت آن، بقایایی از یک مدرسه ی قدیمی حمامیان را مشاهده کرد.

شهرستان بوکان آذربایجان غربی
شهرستان بوکان آذربایجان غربی

۷. منطقه شکار ممنوع سه کانیان

در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی بوکان، در محور بوکان به میاندوآب، یکی از دیدنی های طبیعی و فوق العاده ی استان آذربایجان غربی قرار گرفته است که به «منطقه ی شکار ممنوع سه کانیان»، شهرت یافته است. این دشت، برخوردار از ۵ روستا با نام های «سه کانیان»، «کانی علی گرده»، «کانی سور»، «ارمنی بلاغی» و «کانی قلا» است و می توان آن را زیستگاه نوعی پرنده ی کمیاب به نام «میش مرغ» که بزرگ ترین پرنده ی کشور لقب گرفته است، معرفی کرد. همچنین در این منطقه از بوکان گونه های مختلف گیاهی از جمله خوشخوراک، گون کتیرا، یونجه وحشی، چاودار، گلابی های وحشی، زالزالک، گل کاغذی، گون های خوش خوراک، پسته ی وحشی و …. وجود دارد. طبیعت زیبا، بکر با چشم اندازی خیره کننده، از ویژگی های این دشت دوست داشتنی است که تعداد زیادی از علاقه مندان به طبیعت گردی، برای تماشای زیبایی های آن، به بوکان سفر می کنند.

۸. خانقاه شیخ شمس الدین برهانی

«شمس الدین برهانی»، یکی از شیوخ مشهور نقش بندی است که در قرن ۱۴ هجری قمری زیسته است. این عالم بزرگ در سال های ۱۲۷۷ تا ۱۲۸۰هجری قمری، در منطقه ی مکریان، روستای شرفکند شهرستان بوکان، خانقاهی وسیع را احداث کرد و در آن مکان به تدریس و تربیت شدر صورتی کهدان و مریدان مشغول شد. وی در سال ۱۳۲۵ هجری قمری چشم از جهان فرو بست و در خانقاه خود، به خاک سپرده شد. آرامگاه وی که به «خانقاه شیخ برهان» نیز شهرت دارد، در «روستای برهان»، در ۳۵ کیلومتری از مسیر بوکان به مهاباد که به علت حضور شیخ ربانی به «روستای خانقاه» نیز شناخته می شود، قرارگرفته است.

شهرستان بوکان آذربایجان غربی
شهرستان بوکان آذربایجان غربی

۹. تپه باستانی قلایچی بوکان

«تپه ی باستانی قلایچی» در ۱۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان بوکان و در روستایی به همین نام قرار دارد. طبق تحقیقات و کاوش های انجام شده در این تپه ی تاریخی، آثاری از هزاره ی اول قبل از میلاد (کشف شد که پرده از قدمت بسیار این بخش از بوکان، برداشت. آجرهایی به شکل صلیب و منقوش، از اولین آثاری است که در این منطقه کشف شده است. در کاوش هایی که مجددا در این منطقه از استان آذربایجان غربی صورت گرفته است، آثاری همچون معبد مرکزی برج ها، دیوارهای آن، حیاط سنگ فرش شده، پله های متصل به حیاط، چند اتاق اندود شده با گل اخری و نقاشی هایی به رنگ سیاه، آبی و آجرهایی که با موضوعات انسانی، هندسی و گیاهی منقوش شده، بدست آمده است. جالب است بدانید که طبق مدارک و آثار کشف شده، احتمال می رود که این مجموعه متعلق به دوران حکومت «مانا» باشد.

شهرستان بوکان آذربایجان غربی
شهرستان بوکان آذربایجان غربی

۱۰. غار دوکچی بوکان

«غار دوکچی» یکی از زیباترین و شگفت انگیزترین غارهای کشور است که در ۱۴ کیلومتری از شمال شرقی شهرستان بوکان قرار دارد. این پدیده ی طبیعی دارای ارتفاعی بالغ بر ۱۷۲۰ متر از سطح دریا و دهانه ای به قطر ۱ متر در ۶۰ سانتی متر است. به یقین می توان غار دوگچی را از غارهای کم نظیر در کشور معرفی کرد که می توان انواع چکنده، آبشار سنگ و چکیده ستون را در آن مشاهده کرد. از ویژگی های بارز و قابل توجه این غار شگفت انگیز وجود دو چکیده ی عظیم و غول پیکر است که هر بیننده در نگاه اول، آن ها را همانند سرباز و محافظ غار، می پندارد. چکیده هایی به بلندای ۱۲ متر و قطری بالغ بر ۶ متر که بسیار زیبا و منحصربه فرد است. جالب است بدانید که در موازات این غار، غاری دیگر به نام «غار قلایچی» قرار گرفته است که علاقه مندان به طبیعت گردی و غارنوردی، می توانند از آن ها بازدید کنند.

بوکان، شهری است تاریخی با طبیعتی بسیار زیبا و چشم نواز که معرفی تمامی جاذبه های آن در یک مقاله امکان پذیر نیست. از دیگر مکان های دیدنی در این شهر می توان به قلعه داش کند، آسیاب کهنه، کورخانه، قلعه قره کند، سد قدیمی، قبرستان کافی موزه، تالاب قره گل، دشت بوکان و … دیگر اشاره کرد.

شهرستان بوکان آذربایجان غربی
شهرستان بوکان آذربایجان غربی

مقالات بیشتر بخوانید :


   تبلیغات    

                 تور کیش


مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *