تجربه ای لوکس از   تور استانبول  همراه با ایوار
گیلان

شکردشت، ییلاق بهشتی شقایق‌ های زیبا در تالش 

اجاره ماشین در دبی
تور تابستان 1403 تور لحظه آخری

ییلاق شکردشت، بهشت شقایق‌های زیبا است. روستایی بکر و منحصربه‌فرد که در فصل بهار، پوشیده از گل شقایق شده و هر بیننده‌ای را به خود جذب می‌نماید. آب‌وهوای خنک در کنار دشت شقایق، وجود مه، ارتفاع زیاد از سطح دریا، سوغاتی‌های طبیعی، مکاه‌های دیدنی در اطراف شکردشت و… از زیبایی‌های این منطقه بکر است. بهترین زمان سفر به شکردشت، آدرس دقیق این منطقه زیبا، وسایل مورد نیاز و… چالش‌ها و سوالاتی هستند که باید به آن‌ها توجه شود. این ییلاق چشم‌نواز که در اقیانوس ابر حضور دارد، فضایی رویایی و جدیدی را برای گردشگران ایجاد می‌کند تا علاوه‌بر عکاسی، از منظره زیبا نهایت لذت را ببرند و با زدن کمپ در جنگلی از درختان افرا و راش، شبی به‌یاد ماندنی را برای خود و عزیزان ایجاد نمایند.

شکردشت تالشییلاق شکردشت

گیلان که در شمال کشور قرار دارد، دارای فاصله‌ای حدود 333 کیلومتر است که با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت، حدود 3 ساعت در راه خواهید بود. بعد از رسیدن به این استان زیبا ما با چالش روبه‌رو خواهیم شد که به کدام یکی از زیبایی‌ها و مکان‌های جذاب آن برویم. در گیلان مکان‌های بکر و زیبایی نظیر جادۀ رازآلود اسالم به خلخال، ماسال، تالاب شگفت‌انگیز انزلی، شکردشت یا بهشت شقایق‌ها، جنگل گیسوم، ماسوله، قلعه رودخان، دیلمان و… وجود دارد.

ییلاق شکردشت در استان گیلان و شهرستان تالش قرار دارد. این منطقه که در گذشته مکانی مناسب برای شاهان بوده، به شکر شدت سوباتان نیز شهرت دارد. وجود زمین حاصلخیر، آب‌وهوای خنک و آب کافی، از دلایل علاقه‌مندی شاهان به این منطقه است. این ییلاق زیبا در گذشته به زیر آب بوده و با گذشت زمان و عقب رانده شدن آب، این منطقه سرسبز و حاصلخیر پدید آمده که پوشیده از درختان راش و افرا است. ارتفاع زیاد ایجاد شده از سطح دریا، توده‌های ابر را ایجاد میکند که می‌توان در این اقیانوس ابر قدم زد و از آن لذت برد. وجود کلبه‌های روستایی، اقیانوس ابر، دشت شقایق و… منظره بسیار چشم‌نوازی را ایجاد کرده که مکانی فوق‌العاده برای گردش و گذر اوقات فراغت است.

باتوجه به منطق دیگر کشور که بعداز یک مدت از زیبایی‌ها و بکر بودن آن منطقه کم می‌شود، ییلاق شکردشت همچنان به شکل قبل مانده و از زیبایی‌های این منطقه بکر کم نشده است که باید در حفظ و پایداری این منطقه بکوشیم تا در ادامه به همین صورت باقی بماند.


 لیدوما    

             | اجاره ویلا در رامسر | اجاره سوئیت در کیش


اقامتگاه بوم گردی

علت نامگذاری ییلاق شکردشت

شکردشت نامی بسیار پسندیده و مناسب برای این ییلاق است؛ چراکه شیرینی و لذت حضور در این منطقه تا ابد در ذهن شما خواهد ماند. شرایط مناسب و مساعد در این منطقه که باعث کشاورزی و پرورش انواع محصولات شده، دلیلی برای این نام زیبا است. وجود عسل و محصولات باکیفیت و همچنین شقایق‌های سرخ زیبا، مهر تاییدی برای این است.

بهترین فصل برای بازدید و گردش در شکردشت

در فصل تابستان و بهار به دلیل افزایش درجه هوا و گرم‌تر شدن این منطقه، مردمان مناطق که در ارتفاعات کمتر هستن به این منطقه آمده و سکونتگاه مناسبی خواهد بود. ییلاق شکردشت هنوز بکر و دست‌نخورده است و از زیبایی این منطقه کم نشده است. در فصل زمستان و پاییز به دلیل کاهش شدید درجه هوا و بارش شدید برف، بازهم قابل اسکان است و افراد محلی ترجیح می‌دهند با وجود سختی، در این منطقه بمانند.

عروس تالش که لقب برازنده شکردشت است، به دلیل مجود زیبایی‌های خدا دادی در هر فصل از سال بوده که در این منطقه قابل مشاهد است. در فصول پاییز و زمستان به دلیل بارش شدید برف، مسیرهای رفت و آمد و ورودی شکردشت بسته خواهد شد و با مشکل روبه‌رو خواهد شد؛ اما در فصل بهار و تابستان با آب‌وهوای بسیار مطبوع و خنک روبه‌رو هستیم که با پدید آمدن دشت شقایق و وجود مه غلیط، مکانی مناسب برای گردشگران عکاسان است.

شکردشت تالش

جاهای دیدنی اطراف ییلاق شکردشت

استان گیلان که یکی از استان‌های سرسبز کشور است، مناطق زیبا و بکری زیادی را در خود جای داده است. علاوه‌بر شکردشت مکان‌های دیدنی بسیاری وجود دارند که برای گردشگران و مسافران اعجاب‌انگیر هستند. با حضور در شکردشت، می‌توان از مناطق زیبای اطراف این منطقه نیز دیدن نمایید و بر جذابیت سفر خود بی‌افزایید.

قلعه بین یوردی

قلعه بین یوردی مکانی زیبا و بکر که دست کمی از شکردشت ندارد. این روستای زیبا و خوش آب‌وهوا فاصله کمی با شکردشت دارد و در دهستان لیسار قرار دارد. با طی کردن مسیری حدود 9 دقیقه‌ای و با فاصله 3.5 کیلومتر از شکردشت، می‌توان بدون آلودگی هوا و ترافیک به قلعه بین یوردی بروید و از آن لذت ببرید.

آبشار ورزان

یکی از زیبا‌ترین و آبشار‌های گیلان که به مکانی تفریحی و مناسب برای عکاسی تبدیل شده است. این آبشار زیبا حدود 9 کیلومتر و حدود 25 دقیقه با ماشین، با شکردشت فاصله داشته و می‌توان به راحتی به آبشار دلربای ورزان رفته و به جذابیت‌های سفر خود بی‌افزایید.

ییلاق سوباتان

برای رفتن به ییلاق سوباتان، باید در جاده سوباتان به سمت شمال حرکت نمایید و پس از طی مسافتی حدود 3.9 کیلومتر، به اقامتگاه سید ناصر خواهید رسید که در سمت چپ جاده است. بعد از رسیدن به اقامتگاه سید ناصر، به راست پیچیده و با طی مسیری حدود 18 متر، به این ییلان بکر و اعجاب‌انگیر خواهید رسید.

آدرس ییلاق شکردشت و مسیر دسترسی به آن

برای رسیدن به شکردشت دو مسیر وجود دارد که می‌توان با توجه به شرایط خود یکی را انتخاب نمود. در مسیر اول باید از جاده ضیابر به سمت تالش رفته و بعد از میانبر زدن و طی کردن مسیری کوتاه، به ییلاق شکردشت رسید. در مسیر دوم، می‌توان از جاده رشت به انزلی استفاده نمود و به سمت تالش حرکت کرد. شکردشت در حد فاصل اردبیل و گیلان بوده و تا تالش حدود 29 کیلومتر و با رشت حدود 130 کیلومتر فاصله خواهد داشت. برای طی کردن جاده‌ای که منتهی به ییلاق شکردشت می‌شود نمی‌توان از ماشین شخصی استفاده نمود، چراکه علاوه‌بر خاکی بودن این جاده، شیر شدیدی وجود دارد که به کمک فنرهای ماشین فشار بسیاری وارد می‌شود. برای رسیدن به این مکان، می‌توان از تراکتور و یا نیسان استفاده نمود و همانند اهالی شکردشت عمل نمود.

سوغات شکردشت

به دلیل وجود انبودی از گل‌های زیبای شقایق در این ییلاق جنگلی و وجود زنوبر‌ها در فصل بهار، ما شاهد استفاده از این گل‌ها تویط زنبورها هستی که عسل طبیعی فوق‌العاده خوشمزه‌ای را تولید می‌کنند. در کنار عسل طبیعی این منطقه،‌ وجود پنیر، شیر، ماست و انواع محصولات لبنی به چشم می‌خورد که با بالاترین کیفیت عرضه می‌شوند.

اقامت در شکردشت

اقامت در شکردشت بستگی به سلیقه شخص دارد. می‌توان در دل طبیعت و در کنار دوستان خود کمپ بزنید و از شب و آسمان زیبای شب لذت ببرید و شبی خاطره‌انگیز را برای خود رقم بزنید. همچنین می‌توان از خانه‌ها یا کلبه‌های موجود در آنجا استفاده نمود و آنها را از اهالی روستا اجاره کرد و شب را در آنها گذراند و یا در زمان فرا رسیدن شب می‌توان خود را به تالش یا رشت رساند.

وسایل مورد نیاز برای کمپ زدن در ییلاق شکردشت

برای رفتن به سفری چون ییلاق شکردشت و ماندن در این مکان حیرت‌انگیز لازم است تا برخی وسایل ضروری را به‌همراه داشته باشم تا مشکلی برای حضور خود و سپری کردن روز‌ها نداشته باشیم. با توجه به خنک بودن هوا در این منطقه، به همراه داشتن کیسته خواب و چادر مسافرتی از الزامات سفر است. علاوه‌بر این، داشتن لباس گرم به تعداد زیاد، به دلیل رطوبت بالا در این منطقه و احتمال نرم‌دار شدن لباس‌ها نیز از واجبات است.

در این منطقه، به دلیل بکر بودن آن سرویس بهداشتی عمومی وجود ندارد ولی می‌توان از سرویس بهداشتی ساکنین شکردشت استفاده نمود. داشتن کتونی راحت و مناسب برای ارتفاعات، داشتن هیزوم و آتش‌زن، چند کیسه زباله برای جمع‌آوری زباله‌ها، آب شرب و… از موارد دیگر است. البته دوربین عکاسی باکیفیت فراموش نکنید و همچنین از به دنبال داشتن مواد غذایی زیاد بپرهیزید، چراکه هم برای جابه‌جایی آن‌ها به مشکل خواهید خورد و هم در شکردشت می‌توان اقلام خوراکی را تهیه نمود و کمکی به افراد محلی نمود.

سخن آخر

شکردشت که یکی از زیباترین ییلاق‌های استان گیلان است، منطقه‌ای بکر و دست‌نخورده است. در این ییلاق زیبا شاهد جنگلی از درختان افرا و راش، دشتی زیبای از گل‌های شقایق هستیم. با حضور در این ییلاق اعجاب‌انگیز می‌توان یک سفری به‌یاد ماندنی را در کنار دوستان و اهالی خونگرم شکردشت داشت. برای رفتن به ییلاق شکردشت از به همراه داشتن وسایل و تجهیزات و همچنین لباس گرم اطمینان حاصل نمایید و به تعداد روزهایی که در آنجا هستید لباس گرم همراه داشته باشید تا رطوبت بالا در این منطقه شمار را اذیت نکند. علاوه‌بر این از سوغاتی‌های درجه یک این منطقه خریداری نمایید و طعم عسل واقعی را حس نمایید.

شکردشت تالشپرسش‌های متداول

ییلاق شکردشت کجاست؟

ییلاق شکردشت در حد فاصل استان گیلان و اردبیل بوده و تا شهر تالش حدود 29 کیلومتر و با رشت حدود 130 کیلومتر فاصله دارد.

بهترین زمان سفر به ییلاق شکردشت چه وقتی است؟

بهترین زمان سفر بهار و تابستان بوده که شاهد هوایی خنک و روییدن گل‌های شقایق هستیم.

در سفر به شکردشت کجا اقامت کنیم؟

علاوه‌بر کمپ زدن می‌توان از خانه‌های روستایی و کلبه‌های موجود در آنجا استفاده نمود.

چطور به شکردشت برویم؟

دو راه وجود دارد. می‌توان از سمت جاده رشت و انزالی اقدام نمود و هم می‌توان از سمت جاده ضیابر به شکردشت رسید.

جاهای دیدنی اطراف شکردشت کجاست؟

علاوه بر شکردشت، می‌توان از قلعه بین یوردی، آبشار ورزان و ییلاق سوباتان دیدن نمود.

آیا شکردشت سوغاتی دارد؟

بله. شکردشت دارای عسلی باکیفیت و درجه یک و همچنین محصولات لبنی نظیر ماست، پنیر و… است.


   تبلیغات    

                 تور کیش


امتیاز مقاله

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

بخش های ضروری علامت گذاری شده اند *