خرید بلیط هواپیما

قطب منار دهلی نو

در این مقاله از معرفی جاهای دیدنی هند یکی از جاذبه های بسیار زیبای دهلی نو یعنی قطب منار را به شما معرفی می کنیم. قطب منار یکی از زیباترین جاهای دیدنی دهلی نو محسوب می شود. در ادامه با تاپ تراول همراه باشید…

قطب منار مناره ای در دهلی، پایتخت هندوستان می باشد که دارای ارتفاع ۷۲٫۵ متر می باشد و بلندترین بنای آجری دنیا محسوب می شود. مناره بزرگ قطب منار از مرمر و سنگ های سرخ ساخته شده و دستور آن را سلطان معزالدین غوری از سلسه غوریان داد. این بنا در سال ۱۳۶۸ توسط رعد و برق آسیب دید که به وسیله ی فیروزشاه و اسکندر لودی دوباره مرمت کاری شد.

قطب منار دهلی نو
قطب منار دهلی نو

قطب منار یکی از دیدنیهای هند ، در شهر دهلی نو واقع شده است و از دسته بناهای بزرگ این کشور بشمار می آید که ۷۲ متر ارتفاع دارد و از۳۹۹ پله ساخته گردیده است و از نمادهای معماری هندو – اسلامی به حساب می آید. این بنا در لیست میراث جهانی یونسکو ثبت شده و از همین جهت هر سال گردشگران زیادی از اکثر نقاط دنیا از آن دیدن می کنند و از جاذبه های گردشگری دهلی است.

منار قطب از سنگ ساخته شده و شامل مسجد قوة الاسلام و موَذن خانه است که نخستین عبادتگاه مسلمانان در هند است و به وسیله ی شخصی به نام قطب الدین ایبک در سال ۱۱۹۹ در جنوب شهر دهلی روی ویرانه های معبدهای آئین جینسیم بنا شد که در اثر ستون و نقاشی ها و نگارهای برجسته آن در داخل قسمت هایی از مسجد به چشم می خورد.

قطب منار دهلی نو شامل ۵ قسمت است که به فاصله هر ۲ طبقه با هم ، مدوری کمربند شکل دور تا دور آن قرار دارد. در هر کدام از طبقات کتیبه هایی که آیات قرآن و نام قطب الدین و دیگر پادشاهان و … روی آن حک شده وجود دارد. قطب منار دهلی نو، بلندترین برج در هند است و از بلندترین برج های آجری جهان، که با پله می توانید به طبقه آخر دسترسی پیدا کنید.

قطب منار دهلی نو
قطب منار دهلی نو

این مناره دهلی از سنگ کوارتزی خاکستری، ماسه ای قرمز و قهوه ای روشن برای نمای این منار استفاده کردند که دو ردیف برج با سنگ مرمر سفید تزیین گردیده است. درون صحن اصلی مسجد یک ستون فلزی از آلیاژ خاصی قرار دارد که نه زنگ می زند و نه پوسیده خواهد شد، از همین رو باعث شده این منار جذاب تر در نظر گردشگران تور هند جلوه کند و همچنین فضای سبز اطراف منار که با وجود پرندگان و سنجابها  و … در لابه لای درختان، به عنوان یک پارک بزرگ خودنمایی می کند.


  تبلیغات   

          هتل انقلاب تهرانرزرو هتل ارزان | هتل های مشهد | اقامت اروپا

مطالب بیشتر بخوانید
معبد آکشاردام دهلی نو

در حال ارسال
نظرات کاربر
( رای)
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Load More In آسیا

دیدگاه خود را ثبت کنید